Savireklama

Būti kosmonautu niekas nesiūlė

  • %AM, %27 %276 %2018 %05:%Rugp

 

Kęstutis GABŠYS

Garbingą šešiasdešimtą savo gyvenimo gimtadienį švenčiantis Laivių kaimo gyventojas Romas Sodys dirba nelabai malonų, tačiau kaimo žmogui reikalingą darbą. Romas yra karvių apsėklintojas- gyvūnų dirbtinio apvaisinimo specialistas. Kartu su kolegomis iš bendrovės „Tripsas“, R. Sodys darbuojasi Salantų apylinkėse ir per metus padeda apsiveršiuoti beveik dviem tūkstančiams karvių. Gyvenime Romas yra ramus ir kuklus žmogus, todėl „Švyturiui“ jis mieliau pasakojo apie profesijos subtilybes, linksmas istorijas, o ne savo asmeninius ar profesinius pasiekimus.
Gyvulių apsėklintojo profesinė kvalifikacija įgyjama pakankamai sudėtingai. Kūlupėnų apylinkėse gimęs Romas prieš daugiau nei keturiasdešimt metų tuometiniame Klaipėdos žemės ūkio technikume baigė veterinarijos studijas. Po privalomosios karinės tarnybos sovietų armijoje jam vėl teko sėsti į mokyklinį suolą ir baigti specialius gyvūnų apsėklinimo kursus. Toliau sekė darbas „Lenino“ kolūkyje. Kolūkiams Lietuvoje iširus, 1995 metais R. Sodys perėjo dirbti į Kretingoje įkurtą bendrovę „Tripsas“, kurioje darbuojasi iki šiol.
Mokslai šios profesijos atstovams niekada nesibaigia – gyvulių apsėklintojo veikla yra licencijuojama. Šių specialistų veiklą stebi ir jų profesinę kvalifikaciją nuolatos tikrina Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.
Vargu ar kas nors Romo dirbamą darbą galėtų vadinti lengvu ar prestižiniu. Todėl natūraliai kyla klausimas, kodėl tuo laiku, kai visi norėjo tapti kosmonautais, ar pasikeitus laikams, kai visi metėsi „daryti verslą“, Romas nusprendė pasirinkti šią profesiją ir dirbti tokį sudėtingą darbą?
„Nežinau, – trūktelėjo pečiais Romas. – Kosmonautu niekas būti nesiūlė, o kažkam reikia dirbti ir tokį darbą“.
Šiandien kaime gyvena vis mažiau žmonių, bet daugėja tų, kurie nesiverčia žemės ūkiu. Dažnam iš mūsų, kurie pieną perkame parduotuvėse, nėra aišku, kodėl karvės turi būti apsėklinamos. Karvei apsiveršiavus pirmas penkias dienas jos pienas yra tinkamas tik veršiukui žindyti – vėliau jis gali būti naudojamas ir žmonių maistui. Karvės melžimo laikotarpis, specialistų vadinamas laktacija, trunka 305 dienas. Taigi, jei karvė reguliariai nesiveršiuos, ji nebeduos ir pieno. Karvės nėštumas trunka 9 mėnesius, todėl po apsiveršiavimo prabėgus 60 dienų, ją vėl reikia apvaisinti. Prasidėjus rujai, karvė yra apsėklinama arba „vedama pas bulių“.
Romas Sodys įvardino tris priežastis, kodėl profesionalus apsėklinimas yra geriau už bulių ir kad jo teikiamos paslaugos yra vertos kiekvieno ūkininko mokamo euro cento.
„Bulius vis dėlto yra stambus gyvūnas ir proceso metu karvė gali patirti įvairių traumų. Būna, kad bulius užpuola ir sunkiai sužaloja net šeimininką. Tuo tarpu dirbtinio apsėklinimo procedūra trunka nuo 10 iki 15 minučių ir yra absoliučiai saugi. Mes dirbame su profesionaliai paruošta, aukštos kokybės genetine medžiaga. Taip pat dirbtinio apvaisinimo metu karvės neužsikrečia lytiniu kelių plintančiomis ligomis, kurios, kaip ir žmonės, tokio tipo ligomis serga“, – pasakojo Romas.
Paprašytas papasakoti kokių nors įdomių atsitikimų iš savo ilgo profesinio gyvenimo, Romas pradėjo nuo to, kad jo darbas labai primena greitąją pagalbą, tik mėlynų švyturėlių niekas neduoda.
„Karvė yra gyvas sutvėrimas, todėl negali žinoti, kada jai prasidės ruja. Vadinasi, norėdami gerai atlikti savo darbą, mes neturime žiūrėti nei į laikrodį, nei į kalendorių“, - pasakojo pašnekovas.
Jis prisimenąs nutikimą, kuomet gavo iškvietimą atvykti apsėklinti karvės sausio 1-osios šeštą valandą ryto.
„Tiesiogiai man klientas tokiu metu nedrįso skambinti. Todėl mano paslaugų prašė per bendrovės direktorių“, – apie jau anekdotu tapusį įvykį pasakojo R. Sodys.
Nuolat svyruojančios pieno supirkimo kainos neišvengiamai mažina ir karvių bandų dydį, ir darbo apimtis. Labai dažnai žmonės yra linkę taupyti ir vietoje profesionalaus sėklintojo renkasi bulių. Vis dėl to Romas kol kas trauktis iš darbo neketina. Šeima susitaikė su tokiu darbo grafiku ir netikėtomis išvykomis.
Palikti darbo Romui neleidžia ir bendrovės „Tripsas“ direktorius Romualdas Baskas, su kuriuo per ilgus metus susiformavo kolegiški ir pagarbūs darbo santykiai. Romas, kaip ir kiekvienas lietuvis, šiek tiek apgailestauja, kad neturi kam perduoti savo patyrimo ir išminties. Nors jis kartu su žmona Virginija išaugino du sūnus ir dukterį, tačiau nei vienas iš jų tėvo pėdomis nepasekė. Abu sūnūs šiuo metu gyvena ir dirba Klaipėdoje, o duktė nusprendė savo gyvenimą kurti arčiau tėvų.

Skaityti 252 kartai Atnaujinta %AM, %27 %278 %2018 %05:%Rugp

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Gegužė 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje