Savireklama

Apžiūrėjo kultūros paveldo objektus Pirmo puslapio

  • %PM, %08 %708 %2017 %16:%Rugs

Laima STONKUVIENĖ

Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Danutė Skruibienė, Kultūros skyriaus vyr. specialistė Dalia Činkienė ir paminklotvarkininkas Algirdas Mulvinskas šią savaitę lankėsi Darbėnų seniūnijoje, kur kartu su seniūnu Alvydu Poškiu apžiūrėjo seniūnijoje esančius atnaujintus kultūros paveldo objektus. Išvykos metu aptarta, ir kokius kultūrinę bei istorinę vertę turinčius objektus reikėtų atnaujinti kitąmet.
„Kartu aplankėme 11 seniūnijos teritorijoje esančių kultūros paveldo objektų – vieni iš jų sutvarkyti ar atnaujinti jau anksčiau, kiti – šiemet, gavus lėšų iš Kultūros paveldo apsaugos programos, – „Švyturiui“ pasakojo Darbėnų seniūnas A. Poškys. – Šiuo metu atnaujinamas tremtinių kryžius, kuris stovi Darbėnuose, skverelyje prie bažnyčios. Labai tikimės kitąmet jį pastatyti ten, kur žmonės įpratę jį matyti. Atnaujinamas ir dar vienas kryžius, skirtas nužudytiems partizanams atminti, kuris stovi Turgaus gatvėje, buvusio Darbėnų valsčiaus NKVD poskyrio teritorijoje. Kryžius jau nuvalytas ir paruoštas dažyti, nuimtos metalinės plokštės, kurias pakeis akmeninės“.
Iš Darbėnų važiuota link Šukės pakeliui sustojant Daubėnų kapinaitėse bei Kašučių senosiose kapinaitėse, dar vadinamose maro kapeliais. „Vidury miško esančios Daubėnų kapinaitės labai gražios, žmonių prižiūrimos ir lankomos. Sutvarkyti bei aptverti ir Kašučių maro kapeliai. O Šukės kaimo kapinėse yra koplytėlė su istorinę vertę turinčiomis skulptūrėlėmis. Šios kapinės 2015 metų pradžioje buvo aptvertos, pernai atstatytas ir atnaujintas nuvirtęs kryžius. Prie koplytėlės kaimo maldininkai renkasi į gegužines pamaldas“, – kalbėjo A. Poškys.
Vaineikių miške esančios Vaineikių-Medsėdžių kapinės – objektas, kuriam sutvarkyti lėšų skirta šiemet. Pasak seniūno, buvo išvalyta visa kapinių teritorija, ji aptverta tvora, pašalinti ar apgenėti sutręšę medžiai. Atnaujinta ir kapinėse stovinti koplytėlė.
Sutvarkytos ir Vaineikių I senosios kapinės. Į jas Savivaldybės atstovams teko eiti per laukus, nes privažiavimo nėra. „Nueiti į šias kapines buvo verta, nes atnaujinant čia stovinčią koplytėlę laukė staigmena. Koplytėlę toje vietoje statęs meistras paliko mįslę. Kai pradėjome darbus ir ją pakėlėme, po koplytėle radome didelį akmenį. Jame data – 1902 metai, bei kažkoks užrašas, gaila, bet iššifruoti jo nepavyko. Ketiname kreiptis į itin gerai mūsų rajono istoriją žinantį muziejininką Julių Kanarską, gal jis ką žinos. Koplytėlę teko perdaryti, išliko tik jos viduje buvęs paveiksliukas bei kryžius, kurį nuvalėme, perdažėme. Sutvarkyta ir koplytėlės aplinka, ji aptverta nauja tvorele. O akmenį padėjome priešais koplytėlę, kad ir kiti koplytėlės lankytojai galėtų jį apžiūrėti. Gal kam pavyks ir užrašą perskaityti? – intrigavo A. Poškys.
Seniūno žodžiais, planuojama sutvarkyti ir Vaineikių II senąsias kapines, jas aptverti. Šiose kapinėse stovinti koplytėlė jau tvarkinga. Planuose – ir Gargždupio kapinės, kuriose auga vienas iš dviejų seniūnijos teritorijoje esančių valstybės saugomų gamtos paminklų – Vaineikupio ąžuolas. „Turime Plokščių ir Vaineikupio ąžuolus, kuriuos saugo valstybė, – pasakojo Darbėnų seniūnijos vadovas. – Į Plokščių ąžuolą 2015 metais trenkė žaibas, o Vaineikupio ąžuolas išilgai į dvi dalis skilo šiemet birželį. Sausį matavome jo apimtį – 5,5 metro. Kadangi viena šaka dar vis žaliuoja, nusprendėme viso medžio nešalinti, tik nuvirtusiąją dalį. Kitąmet reikia atnaujinti kapinėse stovinčią koplytėlę, tvorą pakeisti“.
Kitais metais, pasak A. Poškio, savo eilės laukia ir Šlaveitų kapinės. Jose stovi koplyčia, į kurią galima įeiti. Ji apmūryta raudonomis plytomis, kurios jau baigia išbyrėti, tad koplyčią reikia gelbėti.
Kartu su vicemere bei savivaldybės specialistais nutarta kitąmet renovuoti ir Grūšlaukės kapinėse esančią koplyčią. „Šioje koplyčioje, į kurią taip pat galima įeiti, išlikę įspūdingi piešiniai, sienos ištapytos augalinių ornamentų motyvais, yra išlikęs gražus tabernakulis. Atnaujinti reikėtų ir šiose kapinėse esančią koplytėlę su Švč. Mergelės Marijos Maloningosios skulptūra“, – teigė A. Poškys.
Iš savivaldybės skirtų lėšų šiemet sutvarkytos Auksūdžio, Latvelių kapinės. Auksūdžio kapines liko aptverti, atnaujinti koplytėlę. Latvelių kapinėse sulūžusi tvora pakeista nauja, atstatyta koplytėlė.
„Seniūnijoje iš viso turime 45 senąsias kapines. Visos jos yra daugiau ar mažiau sutvarkytos, tačiau reikalauja nuolatinės priežiūros. Senieji paveldo objektai išsilaiko ilgiau, bet vos tik juos pajudini, atnaujini, žiūrėk, vėl reikia tvarkyti. Gamta ir oras daro savo. Didelės pagarbos ir dėkingumo verti tie žmonės, kurie be jokio atlygio prižiūri senąsias kapines, jas tvarko“, – sakė Darbėnų seniūnas.
Ne tik pilietiškais žmonėmis, bet ir atnaujintais kultūros paveldo objektais džiaugėsi ir vicemerė D. Skruibienė. „Labai gražiai sutvarkytos net miškuose esančios kapinės, jose stovinčios koplytėlės. Klausimų tik kilo, o ką daryti su nuvirtusiais kryžiais, kurie jau sutręšę – bandyti atnaujinti ir saugoti, ar palikti taip, kaip yra. Priėjome prie išvados, kad toks kryžius – jau savaime istorija, o jeigu jis dar jau medžiais apaugęs... Ne prie vienų kapinaičių atkreipėme dėmesį į prie tvorų esančius akmenis. Yra ketinimų juos panaudoti informacijai, tai yra būtų galima ant jų iškalti, koks tai objektas, kada sutvarkytas. Juo labiau, kad kapinaitės tikrai žmonių yra lankomos“, – planais dalijosi D. Skruibienė.
Pasak vicemerės, Darbėnų seniūnija buvo pirmoji, kurioje lankytasi turint tikslą apžiūrėti kultūros paveldo objektus, kuriems atnaujinti lėšų skirta iš savivaldybės biudžeto. Artimiausiu metu bus aplankytos ir kitos seniūnijos.
Kretingos rajono savivaldybė lėšų kultūros paveldo objektams tvarkyti skiria kasmet. Šių metų biudžete tam numatyta 15 tūkst. eurų arba 6,3 tūkst. eurų daugiau nei praėjusiais metais. Lėšos Kultūros paveldo apsaugos programos 2017 metų priemonėms įgyvendinti paskirstytos kovo pabaigoje. 2 tūkst. eurų buvo skirti Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejui sodybai tvarkyti, taip pat 2 tūkst. Eur – Kretingos seniūnijos Daktarų, Klibių, Senkų ir Traidžių kaimų koplytėlėms renovuoti. 500 eurų skirti Partizanų žūties vietoms ir paminklui Žibininkuose tvarkyti.
1,5 tūkst. eurų buvo skirta Imbarės seniūnijai – 1000 Eur atiteko Barzdžių, Imbarės kaimų kapinėms tvarkyti ir koplytėlėms renovuoti, 500 Eur – Jakštaičių kaimo koplytėlei renovuoti.
1,5 tūkst. eurų skirti Žalgirio seniūnijos Bliūdsakių, Skudžių, Kačaičių kaimų kapinėms tvarkyti.
Iš 6 tūkst. eurų, skirtų Darbėnų seniūnijai, 3 tūkst. eurų atiteks Auksūdžio, Latvelių, Mančių, Vaineikių Medsėdžių, Genčų, Medsėdžių kaimų kapinėms tvarkyti, 3 tūkst. eurų – buvusios policijos nuovados pastato teritorijos Turgaus aikštėje sutvarkyti, paminkliniams elementams perkelti, tremtinių kryžiui renovuoti.
Europos paveldo dienų renginiams rajone organizuoti bei Kultūros paveldo vertinimo tarybos veiklai organizuoti šiemet numatyta 1,5 tūkst. eurų.
Rajone iš viso yra apie 750 kultūrinę vertę turinčių ir ne tik mūsų rajono, bet ir visos šalies gyventojams svarbių paveldo objektų.

Skaityti 727 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Liepa 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje