Restauruojama grafų Tiškevičių koplyčia Pirmo puslapio

  • %PM, %06 %730 %2017 %16:%Spa

Aistas MENDEIKA

Prieš keletą dienų senosiose Kretingos kapinėse pradėta restauruoti grafų Tiškevičių koplyčia, kuri taps ne tik pagarbia amžinojo poilsio vieta, bet ir dar viena edukacine erdve. Šis objektas už beveik 213,5 tūkst. eurų bus pritaikytas lankyti bei taps atviru visuomenei.
Jau ne vieną paveldo objektą Kretingoje restauravusių uostamiesčio bendrovės „Pamario restauratorius“ specialistų užduotis – atkasti koplyčios pamatus, išsiaiškinti, kurioje vietoje buvo fasadinėje pusėje stovėjusi tvora, ar išlikę jos pamatai.
Pasak bendrovės statybos darbų vadovo Valdemaro Montvydo, jei tvoros pamatų surasti nepavyks, jie bus mūrijami iškastais akmenimis. Anksčiau buvusi tvora bus atstatyta.
Taip pat restauratoriai atidengs koplyčios pamatus ir juos hidroizoliuos. V. Montvydas teigė, jog tai itin sudėtingas darbas, teks naudoti vadinamą injekcinį metodą įšvirkščiant specialias medžiagas į tuščias pamatų ertmes, taip jas užsandarinant, kad nesiskverbtų drėgmė. Planuojama koplyčios rūsyje įrengti ir ventiliaciją.
Darbai turėtų baigtis kitų metų pavasarį, tačiau spėjama, jog pašalinti sienas ardžiusią drėgmę nebus taip paprasta ir teks dar nemažai pasidarbuoti.
Grafų Tiškevičių koplyčia-mauzoliejus po restauracijos darbų turėtų atrodyti taip, kaip jį XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje savo piešinyje pavaizdavo Gerardas Bagdonavičius. Koplyčios fasadinėje pusėje, abipus arkinių durų, buvo dveji aukštos tvoros juosiami laiptai. Dabar tvoros nebėra, likęs tik žemių pylimas.
Norint restauruoti ir antžeminę koplyčios dalį, reikėtų dar apie pusės milijono litų, todėl bus atlikti tik kai kurie apdailos darbai.
Prieš keletą metų archeologams atidengus koplyčios rūsyje buvusius betoninius postamentus, aptikti didikų palaikai. Nustatyta, jog įspūdinguose sarkofaguose palaidotas grafas Juozapas Tiškevičius bei jo žmona Sofija Tiškevičienė. Dar dviejuose sarkofaguose rasti grafų anūkės Marijos bei kol kas nežinomos moters palaikai. Nustatyta, jog kai kurie sarkofagai prieš kelis dešimtmečius buvo apiplėšti.
Dabar Kėdainiuose restauruojamas grafo J. Tiškevičiaus, o kitąmet planuojama restauruoti jo žmonos S. Tiškevičienės sarkofagą.
Restauratoriams baigus visus darbus, numatoma laidojimo kriptą atskirti stiklo siena, už kurios būtų saugojami grafų sarkofagai bei karstai. Dar neapsispręsta, ką daryti su įkapėmis bei sarkofaguose rastais daiktais.

Skaityti 534 kartai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kalendorius

Rugpjūtis 2019
S Pr A T K P Š
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mes Facebooke

Paieška tinklapyje