Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas 2023 remiasi įvairių aplinkosaugos tikslų – prisitaikymo prie klimato kaitos, poveikio klimatui švelninimo, oro taršos mažinimo, atliekų prevencijos ir tvarkymo, perėjimo prie žiedinės ekonomikos, vandens kokybės ir tiekimo, nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumo ir efektyvumo, urbanizuotų teritorijų tvarumo, biologinės įvairovės darnaus judumo, energinio efektyvumo, gyventojų aplinkosauginio sąmoningumo – vertinimu.  

Šio reitingo kriterijus kūrė Aplinkos ministerijos specialistai, išorinių konsultantų komanda ir nepriklausoma, iš skirtingų sektorių atstovų sudaryta ir aplinkos ministro įsakymu patvirtinta ekspertų komisija.

Buvo vertinami ne vien savivaldybių aplinkosauginiai duomenys, tačiau ir energetika, statyba ir teritorijų planavimas, susisiekimas, klimato kaitos valdymas, aplinkos ir vandens kokybė, biologinė įvairovė, aplinkosauginis sąmoningumas. Didelė duomenų dalis, atspindinti savivaldybių parengtas strategijas, taikomas praktikas ir iniciatyvas, buvo surinkta apklausus savivaldybes. Likusi dalis duomenų, susijusių su konkrečiais rezultatais, buvo surinkta iš valstybinių įstaigų ir įmonių.

Kaip rašoma pristatomąjame dokumente, praėjusiais metais mokslininkai skaičiavo, kad karštis, sausra ir gaisrai Europoje nusinešė daugiau nei 60 000 žmonių gyvybių. Šią vasarą tiek Lietuvą tiek Europą sutrikdžiusios kaitros ir sausros pralenkė visų laikų rekordus ir atskleidė ne tik ekosistemų, bet ir miestų ir miestelių gyventojų pažeidžiamumą tiesiogiai patiriamiems klimato kaitos keliamiems iššūkiams.

Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas buvo sudarytas LR aplinkos ministerijos iniciatyva, siekiant stiprinti savivaldybių konkurencingumą ir lyderystę aplinkosaugos srityje bei skatinti LR Vyriausybės programos nuostatų ir Žaliojo kurso tikslų įgyvendinimą. Reitingas vertina ne vien savivaldybių aplinkosauginius duomenis, tačiau ir aplinkosauginio sąmoningumo skatinimą jose.

„Pastebima, kad vis dar reikia įdėti reikšmingą dalį pastangų, kad kokybiškos ir efektyvios aplinkosaugos iniciatyvos, bendruomenių įtraukimas, būtų geriau integruotos su savivaldybių socialiniu ir ekonominiu vystymusi. Siekiama, kad ši 2022 metais pradėta LR aplinkos ministerijos iniciatyva kasmet ir toliau augtų bei pildytųsi kokybiškais duomenimis, kurie leistų identifikuoti ir pamatuoti geriausias Lietuvos savivaldybių praktikas, jų aplinkosauginį veiksmingumo lygį ir suteiktų daugiau motyvacijos savivaldybėms tinkamai formuoti klimato kaitos politiką, strategiškai planuoti žaliąją infrastruktūrą bei jos kokybę, efektyviau naudojant žaliavas mažinti atliekas, didinti aplinkos elementų teikiamų naudų potencialo naudojimo efektyvumą bei dalintis žiniomis ir gerosiomis praktikomis. 2023 metų Lietuvos savivaldybių reitingas yra ne tik savivaldybių įvertinimas, tačiau ir įrankis, skirtas skatinti dalijimąsi žiniomis, bendradarbiavimą ir pažangą vykdant žaliuosius pokyčius“, – rašoma Aplinkos ministerijos dokumente.

Daugiausiai reitingo taškų surinko Utenos r. savivaldybė – 57,14, paskutinėje vietoje – Skuodo r. savivaldybė – 22,43, Kretingos r. savivaldybė – tarp vidutiniokų – 29 vietoje su 35,25 taškais.

Žr. Dokumetą: https://am.lrv.lt/media/viesa/saugykla/2023/12/WIUAN0LzGRw.pdf

Patengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją

 359 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes