Netvarkingas dūmtraukis ir kamine užsidegę suodžiai Kosmonautų gatvėje gyvenantį kretingiškį  praėjusį penktadienį galėjo palikti be namų. Laimei, dūmai po namus pasklido dienos metu, o juos pajuto pats individualaus namo šeimininkas. Dūmų detektorių namuose įrengta nebuvo.

Atskubėjusiems užgesinusiems ugniagesiams namo šeimininkas pasakojo ugnį užsikūręs ryte, o dūmus pamatė jau gerokai po pietų.

Prasidėjus kūrenimo sezonui  ir jo metu gaisrai dėl netvarkingų krosnių, židinių ir dūmtraukių sunaikina ar apgadina ne vieną dešimtį gyvenamųjų namų.

Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiosios specialistės Sandros Vasiliauskaitės teigimu, atvejų, kai kamine dega suodžiai, nemažėja, o priešingai – daugėja: pernai iki spalio dėl šios priežasties ugniagesiai kviesti 20 kartų, šiemet per tą patį laikotarpį – jau 30 kartų.

Priešgaisrinės   apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, dėl netvarkingų krosnių, židinių ir dūmtraukių arba netinkamo jų eksploatavimo kiekvienais metais gyvenamuosiuose namuose kyla per 1000 gaisrų, o juose žūsta apie 11 žmonių.

Dažniausiai tokie gaisrai kyla, kai dėl dūmtraukyje susikaupusių suodžių, jiems užsidegus, ugnis persimeta į stogo ar perdangos konstrukcijas. Ugnis įsiplieskia ir dėl netvarkingų,  įtrūkusių krosnių ir dūmtraukių, kai per plyšius rūksta dūmai, o kartais net matyti liepsna.

Labai greitai ugnis gali užsiliepsnoti ir kai prie krosnies pakuros yra laikomos degios medžiagos. Kartais pakanka ir to, kad jos tik liečiasi.

Ugniagesiai įspėja, kad bet kokias degias medžiagas draudžiama laikyti arčiau kaip per  1 metrą nuo krosnies pakuros. Namai supleška ir dėl neatsargaus elgesio įkuriant krosnį, kai yra naudojami degūs skysčiai.

Rekomenduojama dūmų detektorius įrengti ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir palėpėse, arčiau kaminų, kad jie, vos pajutę dūmus, iš karto praneštų apie gresiančią nelaimę. 

Pasak S. Vasiliauskaitės, šildymo įrenginiais būtina pasirūpinti iš anksto, dar prieš pradedant kūrenimo sezoną. Privalu išvalyti suodžius, dervas.

Suodžius būtina valyti ir šildymo sezono metu, ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius. Užsikimšusio dūmtraukio požymis gali būti sumažėjusi trauka,  į patalpą sklindantys dūmai. Kad dūmtraukis ilgiau neužsiterštų, reikėtų naudoti tik sausas malkas.

Pastebėjus įtrūkimus, nesandarumus, būtina neatidėlioti, o kuo greičiau, kol neįsiplieskė ugnis,  imtis remonto. Beje, dūmtraukio defektai geriau matysis, jeigu mūrinis dūmtraukis bus išbaltintas.

Ugniagesiai taip pat primena, kad negalima palikti be priežiūros besikūrenančių neautomatinių šildymo katilų, krosnies ar židinio, arba jų priežiūrą patikėti mažamečiams vaikams.

Užsidegus suodžiams dūmtraukyje reikia nedelsiant skambinti tel. 112 ir kviesti ugniagesius, nes netinkamai gesinamas suodžių gaisras (pavyzdžiui, pilant vandenį iš viršaus) gali suardyti dūmtraukį.

Kretingos rajone šiemet iš viso jau kilo 108 gaisrai.

Laima Stonkuvienė

 2,835 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes