Kai liepos mėnesį miesto stadione surengtoje garsiojoje Kretingos rajono vadovų spaudos konferencijoje žurnalistų buvo užklaustas dėl rajono Tarybos valdančiosios koalicijos programos, meras Antanas Kalnius tik burbtelėjo, kad ji yra parengta.

Keista, kad rajono vadovas iš šio pasiteiravimo tarsi nesuprato, kad žurnalistai valdžios planais domisi ne šiaip sau ir kad visuomenei būtų naudinga su ja susipažinti.

Net ir po šio pasiteiravimo Tarybos koalicijos programa stalčiuje pragulėjo dar pustrečio mėnesio ir dienos šviesą išvydo tik po to, kai jos paprašė „Švyturys“.

Tad ką gi naujoji rajono valdžia gyventojams įsipareigojo nuveikti per ketverius metus?

Žodžio „programa“ reikšmę Lietuvių kalbos žodynas aiškina kaip veikimo, darbo planą.  Savo ruožtu, planą mes visi suprantame kaip tam tikrą veiksmų, užsibrėžtų užduočių įgyvendinimo seką, kurioje paprastai nurodomos tų užduočių atlikimo priemonės, terminai, ištekliai.

Tačiau Tarybos koalicijos programoje tokiu planu net nekvepia.  Dar pateisinama, kai taip aptakiai dėstomi rinkiminiai pažadai, nors į rinkimus einančios kai kurios politinės partijos jau seniai yra supratusios, kad taip rinkėjų neįtikins.

Tačiau savivaldos rinkimuose taip jau nutinka, kad žmonės balsuoja už labiau girdėtą pavardę, už kaimyną ar kažkada pinigų paskolinusį pažįstamą, simpatiškesnį asmenį, arba savo balsą kam nors atiduoda tik tam, kad pakenktų kitam.

O ar tie, į valdžią einantys, yra tam pasiruošę, ar žino, ką teks daryti ir nuo ko reiks pradėti, žmonėms dažniausiai neberūpi.  Parūpsta tik tuomet, kai šaukštai būna popiet – meras jau prisiekęs, į daugumą susimetę ir postus išsidalinę tarybos nariai ketveriems metams pūpso savo vietose.

Todėl į koaliciją susibūrusių politikų programa žmonėms ir yra svarbi, nes tai ji turėtų būti pagrindiniu išrinktųjų politikų veiksmų planu, kuriam parengti ir laiko buvo pakankamai, ir įgytų žinių jau pusmetį būnant valdžioje per akis.

Ar galima tokiu planu vadinti sovietmečiu Gegužės 1-osios paraduose girdėtų šūkių kratinį, kuriame 7 kartus pasižadėta parengti, 6 kartus – įgyvendinti, po 4 kartus – tęsti, užbaigti, plėsti, inicijuoti, siekti.

Programoje neaptiksi nė vieno skaičiaus, nepaminėtas nė vienas terminas. Jeigu didins ar stiprins, tai visiškai neaišku, kiek ir kaip.  Jeigu sieks, tai nesuprantama, kada tai bus pasiekta.

Dar didesne mistika atsiduoda valdžios įsipareigojimas inicijuoti. Lietuvių kalbos žodynas vėl mums talkina, kad tai tolygu skatinti, sukelti, sužadinti.  Reiktų suprasti, kad rajono valdantieji tik skatins, o tai padarys ar atliks jau kažkas kitas.

Tačiau nepasakant, kaip ar kokiomis priemonėmis bus inicijuojama, šis žodis tampa tuščias.

Štai rajono valdžia inicijuos naujų apgyvendinimo ir turizmo objektų atsiradimą.  Suprask, skatins privatų verslą šiuos objektus statyti. Kaip?  Statybai nemokamai siūlys žemės sklypus?  O gal dabar jau tam tikslui numatytame sklype biudžeto lėšomis atliks detalųjį planą ir kokiai nors bendrovei užteks ateiti ir susiprojektavus statyti?  Kaip kitaip įmanoma įtikinti verslą investuoti į tai, ko pageidautų rajono savivaldybė?

„Ar politikai taip pat planuoja buities ar ūkinius darbus ir savo namuose?  Tarkim, mažinti elektros sunaudojimą, per kiek įmanoma trumpesnį laikotarpį optimizuojant elektros prietaisų darbo procesus.  Arba, inicijuoti varškės ir pieno atsiradimą šaldytuve, siekti buto remonto“.

Arba, bus inicijuojamas visos dienos mokyklų pradinių klasių mokiniams steigimas.  Ar tokios mokyklos bus privačios?  Jei savivaldybės, tai ir inicijuoti nėra reikalo – jei iš tiesų yra poreikis, valdžia paima tokias mokyklas ir įsteigia.

Visiškai nesuvokiamas pažadas kompensuoti privačius darželius lankančių vaikų tėvams dalį mokamo mokesčio.

Pasirodo,  šia kompensacija valdančioji koalicija sieks paskatinti privačių darželių kūrimąsi rajone.

Kaip valdžia ruošiasi kompensuoti privačius darželius lankančių vaikų tėvams, jei šių darželių kūrimąsi šitaip dar tik ketinama  skatinti?     

Valdantieji pasižadėjo stiprinti Greitosios medicinos pagalbos tarnybą. Ką reiktų daryti, kad ši tarnyba būtų stipri?  Tvirtus vyrus felčeriais įdarbinti, ne kitaip.

Programoje rašoma, kad valdantieji mažins biurokratinius trukdžius. Kaip?  Tobulinant administracinių ir viešųjų paslaugų teikimo procesus. Pasidarė aiškiau?  Tuomet, po velnių, kokie tie procesai ir kaip juos ketinama tobulinti?

Arba, užtikrins, kad į gyventojų užklausimus būtų atsakyta per kiek įmanoma trumpesnį laikotarpį.  O kas nuspręs, per kiek įmanoma?  Pats atsakinėjantis savivaldybės specialistas.  O gal jis puls nedelsdamas atsakinėti tą pačią akimirką, kai tik į jo rankas pateks gyventojo užklausimas?  Baikit, nemanau.

Skaitant tokius blėnis norisi paklausti tik vieno – ar politikai taip pat planuoja buities ar ūkinius darbus ir savo namuose?  Tarkim, mažinti elektros sunaudojimą, per kiek įmanoma trumpesnį laikotarpį optimizuojant elektros prietaisų darbo procesus.  Arba, inicijuoti varškės ir pieno atsiradimą šaldytuve, siekti buto remonto.

Tiesa, yra programoje ir suprantamų įsipareigojimų.  Pavyzdžiui, įdiegti Kretingos rajono gyventojų kortelę, kuri leistų naudotis nuolaidomis savivaldybės renginiuose bei kultūros ir sporto objektuose.  Sutikite, pusė metų yra gana pakankamas laikas, kad tokios kortelės jau būtų patvirtintos, pagamintos ir dalinamos gyventojams. Ar kretingiškiai bent girdėjo apie jas?

Rekonstruosime miesto stadioną?  Gal jau perkama bent projektavimo paslauga?  Apie tai mes būtume jau girdėję, nes valdančioji koalicija pasižadėjo didinti savivaldybės atvirumą visuomenei ir atnaujinti savivaldybės interneto svetainę, kurioje, tiesa, nėra nė žodžio apie valdžios prikurtas įvairiausias darbo grupes.

Jau pusmetį naujinamoje svetainėje Kūno kultūros ir sporto veiklos projektams vertinti komisijai vadovauja vis dar savivaldybės administracijai direktoriaujantis Virginijus Domarkas.

Savivaldybės atvirumą visuomenei didinančio rajono meras interneto svetainėje yra paskelbęs tik 5 savo potvarkius, nors paskutinysis rugpjūčio 22 dieną buvo jau 60-asis.  Nuo gegužės vidurio iki dabar savivaldybės administracijos direktorė yra išleidusi ne mažiau kaip 480 įsakymų, o visuomenei tėra paskelbti tik 82.

Kur jau čia skaidriau ir atviriau.  Nors, kita vertus, rezervų yra pakankamai.  Merui viešinamų potvarkių užtektų padidinti iki dešimties, o direktorei skelbti bent kas penktą savo įsakymą.

Ir programa bus vykdoma.

 1,118 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes