Rekordiškai šiltos žiemos poveikį derliui su nerimu stebi javų augintojai. Kretingiškiai negali ramiai žiūrėti į tarsi ankstyvą pavasarį žaliuojančius laukus. Jeigu termometro stulpelis staigiai kristų žemyn, būtų išnaikinta didžioji dalis derliaus.
Apsaugoti derliaus negali
Daugiau nei 40 ha javais apsodinęs Mindaugas Šukys nerimauja dėl savo derliaus, bet užkirsti kelio gresiantiems nuostoliams, jeigu pašaltų, sako negalįs.
Pasak ūkininko, šiuo metu augalai vegetuoja, tad šilta žiema pati savaime jiems nekenkia. Nebent užkluptų itin gausios liūtys ir jie permirktų. Didžiausią pavojų jiems gali kelti staigus pašalimas.
„Taip jau yra buvę prieš kelerius metus, kai žiema buvo šilta, o paskui staigiai temperatūra nukrito iki dvidešimties laipsnių šalčio.
Toliau nuo jūros esantys ūkiai, pavyzdžiui, Kūlupėnuose, nenukentėjo, nes žiemkenčius apsaugojo sniegas. O Vydmantuose ir kitur arčiau jūros sniegas nutirpo, tad javai iššalo“, – prisiminė ūkininkas.
Pasiryžęs sėti dar kartą
M. Šukys sako tiesiog laukiąs pavasario. Jeigu žieminiai javai iššals, tuomet sės vasarinius. Pakartotina sėja, be abejo, pareikalausianti papildomų sąnaudų.
Vieną hektarą užsėti apytiksliai kainuoja apie 100 eurų, kaip tvirtino pašnekovas. Ir ši suma – į mažąją pusę. Taigi, jo ūkis patirtų daugiau nei 4 tūkstančių eurų nuostolį.
„Juk ir sėklą pirkau, ir darbo jėga kainavo, ir sėjamoji – viskas išeis į orą, jeigu javai bus sunaikinti“, – aiškino ūkininkas.
Tačiau drausti derliaus M. Šukys neketina – nepasitiki draudimo bendrovėmis.
„Ne kartą stebėjau, kad ūkininkai turi tiesiog išsireikalauti pinigų. Kam laukai išdžiūvo, turėjo įrodyti, kad išdžiūvo. Ką užiejo, turėjo pateikti įrodymus, kad užliejo. Tenka mokėti didžiules draudimo įmokas ir dar negali būti tikras, kad tuos pinigus atgausi. Apsidrausti verta turbūt nebent tiems, kurie turi didelius ūkius“, – svarstė M. Šukys.
Apdraudė visą derlių
Vienas didžiausių rajono ūkininkų, pora šimtų hektarų kviečiais, kvietrugiais ir rapsais užsėjęs Bronius Milius didelio nerimo nejaučia. Mat visą derlių, kaip ir kasmet, yra apdraudęs.
Kretingiškis sako turėjęs skaudžios patirties dėl klimato išdaigų prieš kokius septynerius-aštuonerius metus.
„Tada irgi žiema buvo šilta, o vasarį staigiai atšalo. Tą kartą buvau apdraudęs vienus augalus, o kitų – ne. Po šilto sausio staigiai paspaudęs šaltukas sugadino būtent neapdraustus laukus. Todėl dabar neberizikuoju – kasmet draudžiu visą ūkį“, – patirtimi dalijosi B. Milius.
Didelių šalčių nebesitikti sulaukti
Ne visi rajono ūkininkai jaučia nerimą. Daržininkyste besiverčiantis Aloyzas Gricius, žvelgdamas į žaliuojančius laukus, jais tik grožisi.
„Žmonės vis keliauja į pietus, kur šilčiau, tad mums tik džiaugtis reikia šilta žiema. Juk kaip gražu, kai važiuodamas matai, kaip gražiai žaliuoja rugiai“, – kalbėjo A. Gricius.
Kretingiškis sako abejojantis, kad Lietuvą dar gali užklupti itin šalta žiema. „O jeigu jau užklups, mes nieko nepadarysime. Ir prognozuoti nieko negalime. Dabar galima tik gėrėtis šita žaluma“, – optimizmo neslėpė ūkininkas.
1,877 peržiūrų (-a)