Šiandien sukanka lygiai 83 metai nuo paskutinio Kretingos dvarininko Aleksandro Tiškevičiaus ir jo žmonos Marijos auksinių vestuvių iškilmių, paminėtų Kretingos dvare ir pranciškonų bažnyčioje.
Paminėjo ne tikrąją dieną
Buvo 1937 m. liepos 27 d.
Auksinių vestuvių sukaktis buvo minima ne tikrąją santuokos dieną. Aleksandras Tiškevičius aukso žiedus su Išlaužo ir Panemunės dvarininko Stanislovo Puslovskio vienturte dukterimi Marija Puslovskaja sumainė 1887 m. gegužės 8 d. Vilniaus Aušros Vartų koplyčioje.
Pirmais santuokos metais jaunavedžiai, įsikūrę Lentvaryje, vasaras leisdavo Prienų rajone, Išlaužo dvare, kuris šeimai atiteko kaip nuotakos kraitis.
Po tėvo Juozapo mirties 1891 m. Aleksandras paveldėjo šeimynos rezidenciją – Kretingos dvarą, į kurį su žmona ir trimis vaikais persikėlė apie 1893 metus, baigęs karinę tarnybą.
1893 m. parapijos kapinėse pagal švedų architekto Karolio Eduardo Strandmano projektą pastatė šeimos koplyčią, 1908–1911 m. vadovavo katalikų bažnyčios rekonstrukcijos komitetui, 1911–1912 m. rekonstravo rūmus su oranžerija, kuriuose įvedė pirmąjį Kretingoje centrinį šildymą.
Susilaukė 10 vaikų
Sutuoktiniai susilaukė 4 sūnų – Stanislovo, Juozapo, Kazimiero ir Jurgio, bei 6 dukterų – Marijos, Aleksandros, Elenos, Onos, Izabelės, Imakulatos.
Lietuvių tautinio sąjūdžio puoselėtojas Aleksandras Tiškevičius puoselėjo žemaičių kalbą, rūpinosi, kad ir visi jo vaikai kalbėtų žemaitiškai.
Prie dvaro veikė nelegali mokykla, kurioje dvariškių ir miestelėnų vaikai buvo mokomi rašto, lenkų, rusų, žemaičių (lietuvių) kalbų, ruošiami pirmajai komunijai.
Marija Tiškevičienė mirė praėjus porai metų po auksinių vestuvių sukakties paminėjimo, 1939-aisiais.
Paskutinysis Kretingos dvarininkas Aleksandras Tiškevičius po žmonos mirties išgyveno dar šešerius metus.
Vestuvių planavimas – https://mood-weddings.com/vestuviu-planavimas/
7,131 peržiūrų (-a)