Gausi Žvinklių giminė – tėvai su penkių sūnų šeimomis, beveik visi gyvena viename kaime - Laiviuose. Asmeninio archyvo nuotr.

Kretingos rajono Imbarės seniūnijoje įsikūręs ypatingas Laivių kaimas, kurį drąsiai būtų galima pervadinti brolių vardu. Mat čia užaugę broliai sukuria šeimas ir lieka gyventi kaimynystėje. Ir ne tik broliai – ir seserys, ir vaikai su anūkais.

Tame pačiame kaime – ir seserys, ir broliai
Viena iš šių glaudžiai „sulipusių“ šeimų – ir energingosios Laivių bendruomenės pirmininkės Rožės ir jos vyro Edvardo Žvinklio šeima.
Rožė tame pačiame gyvena su savo seserimi Vilija, su kuria kasdien suskambina ir nepraeina nė dienos, kad nesusimato.

„Mes – ne tik seserys, bet ir geriausios draugės“, – sako R. Žvinklienė.
Rožė ne tik pati su seserimi gyvena tame pačiame kaime, bet ir pati ištekėjusi iš vyriausio iš penkerių brolių, kurie neveik visi gyvena čia pat, Laiviuose.
Edvardas, Andrius, Rimvydas, Arūnas ir Egidijus Žvinkliai – visi pamilę Laivių kaimą, net jei kuriems tenka ir svetur išvykti padirbėti.
Visos Laiviuose gyvenančios brolių ir dviejų seserų šeimos susitinka kiekvieną savaitgalį – kitaip negali, kitaip ir nebeįsivaizduoja.
„Teko apie 10 metų gyventi Kretingoje, kai mokiausi, bet vyrui pasakiau: „Nebegaliu, grįžkime į kaimą“. Man čia trūko savo kiemo, erdvės“, – apie gyvenimo kaime privalumus pasakoja Rožė.

Kai anūkai nebe svečiai, o namiškiai
Laivių seniūnaitis Algirdas Bertašius – irgi gyvena tame pačiame kaime su broliu Jurgiu ir sūnumi Andriumi. Dukra Alma įsikūrusi Klaipėdoje.
Į Laivius Algirdas kartu su tėvais atsikėlė prieš daugiau nei 40 metų, būdamas dar dvidešimtmetis.

„Mes iš Tūzų vienkiemio parėję 1975–ais metais, kai melioracija kilnojo vienkiemius“, – prisimena seniūnaitis.
Algirdas – jauniausias iš penkių brolių. Vyriausiasis, Antanas, gyvena Joniškyje, antrasis, Domas, gyvenęs Vilniuje, jau miręs. Vytautas prieš trejus metus iš Laivių išsikėlė į Salantus. O abu jauniausi – Jurgis su Algirdu – ir pasiliko Laiviuose.

Broliai turi dar dvi seseris. Rasa gyvena Kretingoje, Dalia – Vydmantuose.
Algirdas Laiviams buvo ištikimiausias – kaip atsikėlė su tėvais, iš Tūzų parsivedęs ir mylimąją Ramutę, taip iš čia kojos ir nebeiškėlė.
O Jurgis keliems metams buvo apsistojęs ir Plungės rajone, bet galų gale vis tiek čia sugrįžęs.

Abu broliai Laiviuose gyvena su šeimomis. Tačiau Algirdas ypač džiaugiasi, kad čia pat gyvena ir sūnus. Tad ir trys anūkai – Kamilė, Jonas ir Justė – ne kažkur už jūrių marių, o pusiau gyvena pas senelius.
„Pas mus nuolat ateina, juk netoli, tik kelio tarpas. Mes gyvename vienoj kelio pusėje, sūnus – kitoje. Tad anūkai pas mus ir miega tankiausiai, jiems labai patinka. Anūkai šalia ir yra didžiausia vertybė. Juk tie, kurių užsienyje gyvena, tiek juos ir tepamato – kaip jaunus paukščius parskrendančius“, – sako A. Bertašius.

Ir apskritai vyras labai brangina gyvenimą kaime, kuriame įsikūrė nuo jaunystės: „Visi vienoje vietoje, geri kaimynai. Pasišnekam, pabendraujame. O vienkiemyje, kai buvome, nieko nematėme“.
Tai aišku, kad čia vertybė. Užsienyje pamatai, kaip jauną paukštį parskrendantį.
Paminėtos brolių ir serų šeimos – ne vienintelės šiame kaime. Tokių yra ir daugiau.

Liepą atšventė jubiliejinę vasaros šventę
Laiviai iš tiesų – ypatinga bendruomenė. Ir kur nebus, jei jos pirmininkė Rožė Žvinklienė pilna neįtikėčiausių idėjų.
„Aš tik sugalvoju, o tada ieškau, kas padarys“, – šypsosi moteris.
Laiviuose kiekvieną mėnesį vyksta įvairiausi kultūriniai, edukaciniai, sportiniai renginiai.

Liepą įvyko Laivių bendruomenės ir Salantų kultūros centro Laivių skyriaus surengta tradicinė vasaros šventė, šiemet įvykusi jubiliejinį, dvidešimtą, kartą.
Šventėje, skirtoje tautodailininkų metams paminėti, dalyvavo ir kviestinis svetys Salantų tautodailininkas Alioyzas Pocius, taip pat – ir Salantų dienos veiklos centras, pristatęs įvairiausius amatus.

Salantų tautodailininkas Alioyzas Pocius.

Renginys prasidėjo nuo netradicinių sportinių varžybų, kuriuos vedė Imbarės seniūnijos „Imbarės klubo“ sporto renginių organizatorė Sonata Valinskienė.

Šventės dalyviai mėtė krepšinio baudas, kilnojo girą, šaudė, mėtė lankus, netgi išbandė jėgas su vasarinėmis slidėmis!

Laivių vasaros šventės sportinių rungčių nugalėtojai.

Šias slides sukūrė, aišku, ne kas kitas, o naujų idėjų nuolat pilna R. Žvinklienė, o jas savo nagingomis rankomis pagamino Vaidas Mikalauskas.

Kas gi tai per slidės ir kaip jomis naudotis?

Rožė noriai aiškina ir rodo filmuotą šventės medžiagą: ant slidžių poros atsistoja trys žmonės, įkiša kojas į specialias kilputes ir, remdamiesi kojukais, čiuožia žole.

Viena pora slidžių skirta trims žmonėms.

Juoko stebintiems slidinėtojus yra daug. Juk jei vienas griūva, virsta ir kiti. Taigi, toks vasarinis slidinėjimas – puikus komandinio susitelkimo pavyzdys.

R. Žvinklienė šypsosi – savo sumanymo neketinanti patentuoti, nors jau atsiranda norinčių jas pasiskolinti ir savo šventėms.

Savo jėgas įvairiose sportinėse rungtyse išbandė ir vyrai, ir moterys, ir jauni, ir seni, ir vaikai.

Linksmai laiką leido mažieji šventės dalyviai.

Mažuosius šventės dalyvius linksmino „Raganaitės“ iš Šiaulių, pildydamos įvairiausius jų norus, netgi leisdamos dirbtinį sniegą.

O kokia gi šventė vaikams be šokinėjimo ant didžiulio batuto, o dar kai jis primena gigantišką tanką?

O kokia gi šventė vaikams be šokinėjimo ant didžiulio batuto, o dar kai jis primena gigantišką tanką?

Pasveikino ir gražiausių sodybų šeimininkus

Viena gražiausių Laiviuose pripažinta Ramutės ir Aniceto Reikų sodyba.
O štai ir sodybos šeimininkė Ramutė šalia savo puoselėjamų gėlynų.

Renginyje tradiciškai sveikinami per pastaruosius metus – nuo vienos šventės iki kitos – gimę laiviškiai.
Šiemet Laiviai turi vieną naujagimį – Tautvydą Žvinklį.
Kaip ir kasmet, dovanėlės įteiktos būsimiems pirmokėliams. Šįkart – dviems: Aurimui Valinskiui ir Domantui Viršilai.
Danutė Mikalauskienė šventėje sužibėjo kaip aktyviausia močiutė ir promočiutė, o Algis Vaitkus, birželį sulaukęs gražaus 60-ojo jubiliejaus, išklausė gražių sveikinimų ir linkėjimų.

Pro akylas bendruomenės narių akis nepraslydo ir Ingridos bei Virginijaus Savickų sodybos išskirtinumas.

Už sodybos grožio puoselėjimą Laivių kaime apdovanoti Danutė Mikalauskienė, Ingrida ir Virginijus Savickiai, Ramutė ir Anicetas Reikai bei naujakuriai Raimonda ir Tomas Baranauskai.

Vos prieš metus iš uostamiesčio į Laivius atsikėlę naujakuriai Raimonda ir Tomas Baranauskai savo sodybos grožiu jau spėjo pavergti kaimynų širdis.

Koncertinę programą dovanojo Salantų kultūros centro Laivių skyriaus liaudiškos muzikos kapela, vadovaujama Jurgitos Girdžiūnienės. Dainomis džiugino atlikėjos Irena Jokšienė su dukra Frėja.

Danutės Mikalauskienės sodybos žydintis kampelis.
Gėlių pas Danutę apstu – ir ant žemės, ir virš jos.

Vakarą vainikavo triukšminga diskoteka su didžėjumi Vytaru iš Klaipėdos.
Bendruomenės pirmininkė ir Salantų kultūros centro Laivių skyriaus vedėja Rožė Žvinklienė dėkoja visiems, padėjusiems surengti vasaros šventę: Imbarės seniūnijos darbuotojams, seniūnaičiuis Algirdui Bertašiui, bibliotekininkei Ramutei Reikienei, renginių organizatorei skuodiškei Kristinai Nikartienei, sporto renginių organizatorei Sonatai Valinskienei ir kitiems.

Šventėje netrūko nei muzikos, nei dainų.

Įgyvendina projektą „Pro kaimo langą“
Laivių bendruomenės šventė surengta, įgyvendinant projektą „Pro kaimo langą“ Nr. KRET-LEADER-6B-VK-5-2-2018, kuris buvo pateiktas Kretingos rajono kaimo plėtros asociacijai.
Nacionalinė mokėjimo agentūra projektui įgyvendinti dvejiems metams skyrė 7 288 eurus.
Iš šios sumos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 6194 eurų, o valstybės biudžeto lėšos – iki 1093 eurų, iš kurių finansuojamos ir bendruomenės vasaros bei rudens šventės.

 19,102 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes