Du paskutinius šių metų rugpjūčio savaitgalius Kretinga vėl suburs garsiausius Europos senosios muzikos atlikėjus.

Ketvirtojo Tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio meno vadovas Rodrigo Calveyra ir organizatoriai džiaugiasi, kad nepaisant pandemijos išbandymų, didžioji dalis suplanuotų tarptautinių renginių galės įvykti: rugpjūčio 21–30 d. Kretingos pranciškonų bažnyčioje ir Kretingos kultūros centre bus surengti penki koncertai.

„Nors dauguma Europos festivalių šią vasarą buvo atšaukti, mes iš paskutiniųjų stengėmės neprarasti vilties, kad seniausi Lietuvos vargonai suskambės ir šįmet, kad galėsime klausytis iškiliausių senosios muzikos specialistų atliekamos baroko muzikos. Atšaukti renginį yra kur kas lengviau, nei dirbti nuolatinėje nežinioje ir kasdien besikeičiančiomis aplinkybėmis. Tačiau kultūros pasaulis ir taip itin skaudžiai nukentėjo, atlikėjai išgyveno ilgą tuštumos ir nevilties laikotarpį, todėl dėjome visas pastangas, kad muzikai galėtų sugrįžti į gyvenimą ir kad klausytojams galėtume pasiūlyti aukščiausios kokybės reginį, pasidalinti su jais dvasią stiprinančia ir sielas gydančia muzika. Tikime, kad aukštoji kultūra yra gyvybiškai svarbus visuomenės poreikis, kurio negalima pamiršti ir sunkiausiomis aplinkybėmis“ – savo apmąstymais dalinosi R. Calveyra.

Dėl organizatorių ir klausytojų saugumo festivalio programa pakoreguota, kad joje dalyvautų tik muzikantai, atvykstantys iš šiuo metu pandemijos mažiausiai paveiktų šalių, tokių kaip Italija ar Jungtinė Karalystė, o publika raginama laikytis saugaus atstumo ir dėvėti veido kaukes.

Pirmą kartą festivalio koncertai vyks ne tik pranciškonų bažnyčioje skambant seniesiems vargonams, bet ir Kretingos kultūros centro salėje, kur soliniams instrumentams akomponuos klavesinas.

Kretingos festivalį šį penktadienį, rupgjūčio 21 d., atidarys barokinio smuiko žvaigždė Rodolfo Richter (Jungtinė Karalystė) – svarbiausio Europos senosios muzikos konkurso Briugėje ir Antonio Vivaldi smuikininkų konkurso nugalėtojas, griežęs pirmuoju smuiku ir vadovavęs daugeliui garsių orkestrų, tokių kaip „B’rock”, „The English Concert“, „The Orchestra of the Age of Enlightenment“, „Academy of Ancient Music“ ir kiti.

Kartu su vargonininku James Johnstone’u ir senovinio styginio instrumento viola da gamba atlikėju Paolo Zuccheri jis parengs dvi baroko instrumentinės muzikos programas.

“Atšaukti renginį yra kur kas lengviau, nei dirbti nuolatinėje nežinioje ir kasdien besikeičiančiomis aplinkybėmis. Tačiau kultūros pasaulis ir taip itin skaudžiai nukentėjo, todėl dėjome visas pastangas, kad muzikai galėtų sugrįžti į gyvenimą.” Rodrigo Calveyra

Atidarymo koncerte „Sacrum et Profanum” skambės XVII a. vokiečių ir austrų baroko kompozitorių J. J. Frobergerio, H. I. F. Biberio, J. H. Schmelzerio ir A. Kriegerio sonatos smuikui.

Šeštadienį, rugpjūčio 22 d., Kretingos kultūros centre šie muzikantai džiugins klausytojus atlikdami J. S. Bacho muziką.

Antrąjį festivalio savaitgalį, paskutinį vasaros penktadienį, pradės festivalio šeimininkų – ansamblio „Canto Fiorito“ programa „Venetia Splendor Mundi“, skirta XVII amžiaus Venecijos muzikai. Bažnyčios skliautus užpildys barokiškai jausmingos sakralinės arijos, temperamentingos instrumentinės kompozicijos, atliekamos kornetu, išilginėmis fleitomis, viola da gamba ir vargonais.

Programa nupieš muzikinį Venecijos paveikslą ankstyvojo baroko laikotarpiu – tai įkvepiantis miestas, kuris suteikė geriausias kūrybos sąlygas tokiems iškiliems kompozitoriams kaip C. Monteverdi, F. Cavalli, B. Strozzi, D. Castello, A. Grandi, ir daugeliui kitų.

Rugpjūčio 29 d. publika bus pakviesta į Kretingos kultūros centre vyksiantį viola da gambas ir klavesino rečitalį, skirtą vėlyvojo baroko genijaus Arcangelo Corelli muzikai. Nors klausytojams daugiausia žinomi jo orkestriniai concerto grosso žanro kūriniai, tai puiki galimybė susipažinti su šio kūrėjo kamerine muzika.

Virtuozišką programą atliks jaunasis viola da gamba talentas Teodoro Baú kartu su klavesininku Andrea Buccarella (Italija). Pastarasis atlikėjas yra naujai iškilusi žvaigždė – prieš porą metų laimėjus Briugės senosios muzikos konkursą jam atsivėrė garsiausios Europos ir pasaulio koncertų salės.

A. Buccarella užbaigs ketvirtąjį festivalį rugpjūčio 30 d., sekmadienį, vargonų solo rečitaliu, dedikuotu tokatos žanrui – laisvoms, improvizacinio charakterio kompozicijoms.

Koncerte išryškės šio žanro evoliucija nuo jo gimimo Italijoje (C. Merulo, G. Frescobaldi ir kt.) iki paplitimo Europos Šiaurėje (J. P. Sweelinck, J. J. Froberger ir kt.). Vargonų rečitalyje išsiskleis nuostabi senojo Kretingos instrumento tembrų paletė.

Visi festivalio koncertai vyks 19 val. ir bus nemokami, tačiau klausytojai turės galimybę palikti auką.  Dėl ribojamo vietų skaičiaus klausytojai raginami atvykti į koncertus iš anksto.

IV Tarptautinio Kretingos senojo muzikos festivalio programa:

Rugpjūčio 21 d., penktadienis, 19 val.,

Kretinga, Kretingos pranciškonų bažnyčia

Rodolfo Richter, smuikas, Paolo Zuccheri, viola da gamba, James Johnstone, vargonai (Jungtinė Karalystė / Italija), „Sacrum et Profanum”

Rugpjūčio 22 d., 19 val.,

Kretinga, Kretingos kultūros centras

Rodolfo Richter, smuikas, Paolo Zuccheri, viola da gamba, James Johnstone, klavesinas (Jungtinė Karalystė / Italija), „Johann Sebastian Bach. Sonatos smuikui”

Rugpjūčio 28 d., 19 val.,

Kretinga, Kretingos pranciškonų bažnyčia

„Canto Fiorito”, meno vadovas Rodrigo Calveyra (Lietuva), „Venetia Mundi Splendor”

Rugpjūčio 29 d., 19 val.,

Kretinga, Kretingos kultūros centras

Teodoro Baú, viola da gamba ir Andrea Buccarella, klavesinas (Italija), „Arangelo Corelli. Sonatos violai da gambai ir basso continuo”

Rugpjūčio 30 d., 19 val.,

Kretinga, Kretingos pranciškonų bažnyčia

Andrea Buccarella, vargonų solo rečitalis (Italija), „Tokatos palikimas”

Festivalio organizatoriai: www.cantofiorito.lt

Festivalio rėmėjai ir partneriai: Lietuvos kultūros taryba ir LR Kultūros ministerija, Kretingos rajono savivaldybė, Kretingos Viešpaties apreiškimo Švc. Mergelei Marijai parapija, Kretingos rajono kultūros centras, Prancūzų institutas Lietuvoje, Italų kultūros institutas, labdaros ir paramos fondai „Gerumo versmė” ir „Japoniškas sodas”, festivalio viešbutis “Grand Baltic Dunes”.

Daugiau informacijos: administration@cantofiorito.lt, 8 647 33616

 4,475 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes