Sovietmečiu persekioto Vlado Žiliaus paroda iš Niujorko atkeliavo į Kretingą. Aplankykime!

Vlado Žiliaus iliustracija A. Baltakio poezijos rinktinei "Keliaujantis kalnas".
Net jeigu tapyba ir grafika nedomina, šį mėnesį aplankyti Vlado Žiliaus iliustracijų parodą verta bent dėl autoriaus įspūdingos biografijos. Tik per stebuklą išvengęs lagerio drąsus Žemaitijos menininkas, nepasidavęs sovietiniam režimui (ir ne tik nepasidavęs, bet dar išdrįsęs režimo vadovui savo nuomonę išsakyti!) buvo priverstas emigruoti į Niujorką, iš kur parkeliavę jo darbai šiuo metu eksponuojami Kretingoje, Motiejaus Valančiaus bibliotekoje.

Parodą galima apžiūrėti iki spalio 31 d.
Vladas Žilius (1939-2012), vadinamas ryškia netolimos epochos figūra, gimė 1939 m. gegužės 13 d. Šilalės apskrityje.
1964 m. Lietuvos dailės institute baigė grafikos studijas. Jo meninė karjera klostėsi tuo laiku, kai dailininkai, nepataikavę autoritarinio režimo primetamoms normoms, buvo persekiojami, o jų kūriniai atmetami „meno tarybų“.
Kadangi užsispyręs talentingas modernistas nieku gyvu nesitaikė prie sovietinės sistemos, buvo apkaltintas formalizmu ir išmestas iš Lietuvos dailininkų sąjungos, neteko darbo leidykloje, buvo persekiojamas, patyrė moralinę ir materialinę diskriminaciją.
Galiausiai menininkas buvo priverstas emigruoti. Iki pat savo mirties dailininkas kūrė Niujorke.

Dramatiško likimo dailininko gyvenimo ir kūrybos kelias driekėsi nuo numylėto Žemaitijos vienkiemio iki Niujorko dangoraižių ir atgal. Priverstas išvykti iš gimtosios šalies Žilius daugeliui įsiminė ne tik kaip itin talentingas, bet ir drąsus menininkas. Jis vienas iš nedaugelio sovietiniais laikais išdrįso nusiųsti laišką aukščiausiajai to meto valdžiai – Lietuvos komunistų partijos Centro Komiteto pirmajam sekretoriui Petrui Griškevičiui – ir atvirai išdėstyti savo neigiamas pažiūras apie sovietinę ideologiją. Stebėtina, kad Žilius neatsidūrė lageryje, jam buvo liepta per 72 valandas palikti Lietuvos Tarybų Socialistinę Respubliką.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, V. Žilius dažnai lankėsi tėvynėje. 1993–1994 m. surengė individualias tapybos parodas Lietuvoje: Šiuolaikinio meno centre, „Vartų“ galerijoje. Dailininkas sulaukė milžiniško žiūrovų ir spaudos dėmesio – laikraščiai, žurnalai mirgėjo straipsniais apie autorių, laidas rengė Lietuvos televizija.
Minint dailininko 80-ąsias gimimo metines, Lietuvos dailės muziejus buvo surengęs dailininko tapybos darbų parodą „Vladas Žilius. Atminties spalvos“ Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje, šią parodą galima aplankyti ir virtualiai čia.
Prieš išvykdamas svetur menininkas iliustravo daugybę knygų, tiek poezijos, tiek prozos, tiek knygų vaikams. Tarp dailininko iliustruotų autorių: Maironio, J. Marcinkevičiaus, M. Martinaičio, E. Mieželaičio, J. Degutytės, M. Sluckio ir kt. kūriniai.
Menotyrininkė Ingrida Korsaitė taip apibūdino Žiliaus iliustracinę kūrybą: „Vlado Žiliaus medžio raižinių ir oforto technika sukurtoms iliustracijoms, taip pat estampams ir piešinių ciklams būdinga filosofinė refleksija, žmogaus būties problematika, simboliniai motyvai. Nuo nedidelio, net miniatiūrinio formato iliustracijų, jautraus juvelyriško grafikos štricho dailininkas netruko pereiti prie didelių dekoratyvių tapybos kompozicijų, paženklintų modernizmo žyme.“
Mokiniai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse
Spalio 2 d., Kretingos visuomenei pristatant parodą, tą pačią dieną bibliotekoje vyko kūrybinės dirbtuvės „Kaip gimsta iliustracijos?“, kuriose dalyvavo Kretingos Marijono Daujoto progimnazijos moksleiviai.
Vaikai išgirdo pasakojimą apie dailininko V. Žiliaus iliustracijų kūrybos ypatumus ir subtilybes. Jie ne tik sužinojo, kaip kuriamos iliustracijos, kokie yra kūrybos būdai ir metodai, bet ir patys pabandė sukurti savo iliustraciją.
Stebino vaikų išmonė ir sugebėjimas per trumpą laiką sukurti piešinius, galinčius tapti tikrai puikiomis iliustracijomis. Dirbtuvių pabaigoje vaikai patys išrinko gražiausių piešinių autorius, jiems įteikti prizai, o visi dalyviai dovanų gavo atvirukus.
Pagal Rasos Bačiulienės parengtą medžiagą.
117,436 peržiūrų (-a)