Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažino, kad šešiamečiams darželinukams neturėtų būti privalu dėvėti apsauginę veido kaukę ikimokyklinio ugdymo įstaigoje.

Į “Švyturio” redakciją kreipėsi viena kretingiškė, nepatenkinta reikalavimu šešiamečiams darželinukams dėvėti apsaugines veido kaukes.

Nenorėjusi viešinti savo pavardės moteris išsakė savo požiūrį: “Pagal esamą tvarką jau nuo 6 m. amžiaus kaukes dėvėti būtina, bet man sunkiai suvokiama, kaip vaikai darželyje gali žaisti, dėvėdami apsaugines kaukes. Ypač, kad daugeliui tokio mažiaus vaikų  vienkartinės kaukės netgi per didelės, tad tenka ieškoti medžiaginių ar jas siūti patiems. Nelogiška ir tai, kad tie vaikai, kurie dar neturi 5-erių, toje pačioje grupėje būna be kaukės”.

Kretingiškė sakė negalinti net įsivaizduoti, kaip vaikai lauke šėlsta su kaukėmis. “Ar tokiu atveju apskritai yra prasmė eiti į lauką ir neva kvėpuoti grynu oru?” – stebėjosi Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) reikalavimais.

Apsauginėmis veido kaukėmis savo vaikučius turi aprūpinti patys tėveliai. Vadinasi, per dieną vienam darželinukui reiktų 4 kaukių. Tokiu atveju įstaigose galbūt turėtų būti ir nustatyta valanda, kada šešiamečiai žygiuoja išmesti kaukes, kad užsidėtų naujas?

Regis, vis dėlto ikimokyklinio ugdymo pedagogams nebereiks rūpintis naujo įgūdžio darželyje diegimu – kaukių keitimo kas 2 valandas. Šią problemą viešinti pradėjo ir kitų Lietuvos miestų darželinukų tėveliai.

Į tai reaguodamas SAM ministras Aurelijus Veryga viešai išreiškė savo požiūrį, kad apie minimą problemą buvo diskutuojama šiandien vykusiame COVID-19 valdymo komitete.

“Mes dabar esame kaukių dėvėjimo prievolę susieję su amžiumi, t.y. vyresniems nei 6 metų, o dalis tokių vaikų dar yra darželyje ir vieniems yra šešeri metai, o kitiems nėra. Patikslinsime ir paaiškinsime šiuos dalykus, kad darželinio amžiaus vaikams, kurie lanko ikimokyklines įstaigas, kaukių dėvėti nereiktų“, – teigė A.Veryga.

Tačiau tvarkos mokykloje ministerija nežada keisti, tai yra, neketina atšaukti kaukių dėvėjimo.

Naujausios Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) rekomendacijos dėl apsauginių kaukių dėvėjimo vaikams pagal amžiaus grupes:

Iki 5 m.:

Vaikai iki 5 m. neturėtų dėvėti kaukių.

Pagal PSO rekomendacijas, vaikams iki 5 m. neturėtų būti privalu dėvėti apsaugines veido kaukes.

Jungtiniame PSO ir UNICEF pareiškime teigiama, kad maži vaikai yra ne tokie linkę susirgti koronavirusine infekcija ir perduoti ją kitiems. Tyrimai rodo, kad virusą dažniau platina paaugliai.

6-11 m.:

Pirmiausia įvertinama rizika. 

Sprendimą dėvėti ar ne kaukę vaikams nuo 6 iki 11 m. amžiaus turi nulemti rizikos įvertinimas. Shutterstock nuotr.Sprendžiant dėl kaukių dėvėjimo 6-11 metų vaikams, reikėtų įvertinti riziką – atsižvelgti į vietinį COVID-19 plitimo intensyvumą, socialinę ir kultūrinę aplinką, vaiko sugebėjimą laikytis reikalavimo dėvėti kaukę, suaugusiųjų priežiūros prieinamumą, galimą poveikį mokymuisi ir psichosocialinei raidai, įvertinti kitas aplinkybes – negalią ar kitas ligas.

Nuo 12 m.:

Kaukes turėtų dėvėti kaip ir suaugusieji. 

PSO ir UNICEF rekomendacijose 12 metų ir vyresni vaikai ir paaugliai turėtų dėvėti kaukes kaip ir suaugusieji. „Bet kokio amžiaus vaikui, kuriam nustatyti raidos sutrikimai, negalia ar kitos specifinės sveikatos būklės, kurios gali būti nesuderinamos su kaukės dėvėjimu, kaukės dėvėjimas neturėtų būti privalomas. Galimybes dėvėti kaukę kiekvienu atveju turėtų įvertinti vaiko pedagogai ir/ar medikai“, – teigiama PSO ir UNICEF rekomendacijose.

Pasak PSO ir UNICEF, veido skydeliai – galima alternatyva, tačiau ne tokia efektyvi kaip kaukės. Be to, kaukės nėra vienintelė apsaugos nuo koronaviruso priemonė.
„Svarbu pabrėžti, kad kaukių dėvėjimas yra tik apsisaugojimo nuo koronaviruso vienas būdas ir kad vaikai taip pat turėtų laikyti socialinio atstumo, rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo“, – rašoma naujose PSO ir UNICEF rekomendacijose.

Lietuvoje, skelbiant nurodymus dėl apsauginių kaukių dėvėjimo, vaikams nuo 6 m. taikomi tie patys nurodymai, kaip ir suaugusiesiems. 

 162,431 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes