Daugeliui rajono bendruomenių didžiausiu metų iššūkiu tapo pandemija, užkirtusi kelius daugeliui suplanuotų renginių, bet kūlupėniškiai didžiuojasi įveikę kitą, pavadinę jį visų bendruomenės gyvavimo metų iššūkiu. Kūlupėnų bendruomenės centras pirmasis Kretingos rajone startavo kurdamas socialinį verslą! Tačiau kitos bendruomenės irgi turi kuo džiaugtis bei didžiuotis. Kiekvienos iš jų klausėme, su kokiu didžiausiu metų iššūkiu jos susidūrė 2020-aisiais ir kokį pernykštį pasiekimą įvardintų didžiausiu.

Planavo daug veiklos
Jauryklos parko bendruomenė pernai planavo labai intensyvius veiklos metus. Gavus 39 tūkst. eurų finansavimą aktyviam poilsiui ir sportui skatinti, jos nariai turėjo galimybę (ir ateityje po karantino ją dar turės) lankyti Atostogų parko baseinus ir pirtis, sporto klubą Kretingoje.
Vasarą ir rudenį buvo surengtos ekskursijos po Kretingą dviračiais, įspūdinga sporto šventė Jauryklos parke, ekskursija į Šiaulių kraštą. Pirmininkas Arūnas Mockevičius pasidžiaugė, kad Savivaldybė parėmė projektą „Stop narkotikams Kretingos gimnazijoje“.
„Tad didžiausias iššūkis, kaip ir daugumai, buvo ir yra karantinas, sujaukęs mūsų planus aktyviai leisti laiką kartu, sportuoti ir mėgautis bendravimu. Tačiau šios negandos, manau, ateityje bus stimulas dar aktyvesnei bendruomenės veiklai! – Optimizmo neslėpė pašnekovas. – Manau, visų bendruomenių siekis – būti aktyviems ir plėtoti veiklą. Tad ir praėjusių metų mūsų didžiausias pasiekimas – esami ir naujai prisijungę aktyvūs bendruomenės nariai“.

Suremontavo poilsiavietę
Senosios Įpilties kaimo bendruomenės pirmininkas Edvardas Stalmokas atviravo: „Prasidėjusi pandemija labai atsiliepė bendruomenės veiklai. Negalėjome organizuoti talkų, išvykų, susibūrimų, vakaronių bei Naujųjų Metų sutikimo kartu. Vasaros metu vykdėme tvarkymo, remonto darbus Įpilties poilsiavietėje. Sutvirtinome apžvalgos bokštelį ir laiptus. Pastatėme nuorodas rodykles prie pirmojo piliakalnio ir prie aukuro akmens“.

Įpiltiškius nudžiugino žinia, kad jų pateiktos idėjos projekte „Viešųjų erdvių sutvarkymas prie Įpilties piliakalnio“ sulaukė daug rajono ir vietos gyventojų pritarimo savivaldybės pateiktame balsavime už gyventojų iniciatyvas.
2021 m. numatoma šiam projektui gauti finansavimą ir atlikti numatytus darbus.

Pašventino bažnyčios pamatus ir pririnko tonas atliekų
Pandemija, sutrukdžiusi organizuoti daugelį renginių bei susitikimų, didžiausiu metų iššūkiu buvo ir vydmantiškiams.
„Pavasarį neįvyko Vydmantų teatro premjera, vasarą – Joninių šventė, gruodį – eglutės įžiebimas, – kultūrinius nuostolius vardijo Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius. – Kita vertus, ši situacija privertė ieškoti kitokių būdų. Tad turėjome spektaklio premjerą „Zoom“ platformoje. O per šias Kalėdas senelis po gyvenvietę važinėjo su šviesomis ir fejerverkais, saugiai per nuotolį sveikindamas vydmantiškius“.


„Džiugu, kad bendruomenės veikla nesustojo, o pasiekimų, sakyčiau, buvo net keli! Šiemet antrus metus iš eilės laimėjome projekte „Mes rūšiuojam vasarą“ I vietą, surinkome 8,2 t elektronikos atliekų, – pasakojo pirmininkas. – Gavę Žemės ūkio ministerijos paramą Vydmantuose pradėjome maudyklos įrengimą: jau pastatyti suolai, šiukšlinės, paruoštas paplūdimys. Kitąmet planuojame įrengti tinklinio aikštelę, persirengimo kabiną bei pastatyti tualetus“.
Vydmantiškis paminėjo ir didžiausią metų šventę – „Grilio pievą“. Šio labdaringo renginio metu buvo surinkta 5,2 tūkst. eurų bažnyčios statybai. Birželį pašventinti statomos bažnyčios pamatai. „Šios iškilmės sutraukė daugybę svečių ir vietinių gyventojų. Tariu nuoširdų „ačiū“ visiems, kuriems rūpi Vydmantai, ir kurie prisideda savo darbu, idėjomis bei parama, kad bendruomenė galėtų gyvuoti ir telkti vydmantiškius“, – savo mintis padėka užbaigė vydmantiškis.

Pandemijos akivaizdoje apie pasiekimus negalvoja
„Karantinas, užklupęs COVID-19 virusas pakoregavo visų mūsų gyvenimus. Apie pasiekimus net negalvojame, kai aplink serga žmonės, išeina pažįstami, kaimynai“, – „Švyturiui“ sakė Salantų miesto bendruomenės pirmininkė Stasė Preibienė.


Ir vis dėlto, nepaisant epidemijos, salantiškiai parengė ne vieną projektą, sulaukė finansavimo, kaip teigė pirmininkė.
„Pasitikdami didžiąsias metų šventes šviečiančiomis dekoracijomis papuošėme dalį Dariaus ir Girėno, Laivių gatves, Turgaus aikštės elektros stulpus. Dėkoju salantiškiams, dirbantiems pirmosiose gretose, ir visai bendruomenei, kovojant su epidemija. Linkiu susitelkimo, vieningumo, kantrybės“, – pokalbį linkėjimais užbaigė S. Preibienė.

Didžiausias iššūkis – kūdros tvarkymas
Laivių bendruomenės centro ,,Laiviai“ 2020 metų pasiekimais pirmininkė Rožė Žvinklienė įvardijo karantino laikotarpiu sutvarkytą teritorijos aplinką: išrautus kelmus, pasodintas žemaūges pušeles, įrengtą alpinariumą, įsigytą lauko suoliuką, segmentinę tvorą ir naują kompiuterį.


„Aplinka tapo jaukesnė, saugesnė nariams, gyventojams ir svečiams, – neslėpė džiaugsmo pirmininkė. – Žiemą išradingi ir kūrybingi laiviškiai prieš šventes kūrė pasakiškus grožius savo sodybose. Šis grožis traukė kiekvieno praeivio akis – sustoję fotografavo, trumpam išlipę iš automobilių, džiaugėsi šviesų ir dekoracijų gausa. Džiaugiuosi, kad visose bendruomenės veiklose mums pagelbėjo ir Imbarės seniūnijos vyrai“.
Didžiausiu metų iššūkiu R. Žvinklienė įvardijo pradėtą tvarkyti apleistą kūdrą, kuria kaime niekas nesirūpino apie 30 metų, nors dar anksčiau joje laiviškiai vasaromis maudydavosi.
„Tas iššūkis tęsis ir 2021 metais, nes prie tos vandens kūdros dar daug darbų teks nudirbti, kad pasiektume norimą tikslą“, – sakė pašnekovė.

Įsirengė treniruoklių aikštelę
Kretingsodžio kaimo bendruomenė ,,Savas sodžius“, kaip ir daugelis, dėl COVID – 19 negalėjusi suorganizuoti visų planuotų renginių, stengėsi gerinti gyvenamąją aplinką.
Įgyvendindami Sporto rėmimo fondo finansuojamą projektą įrengė lauko treniruoklių aikštelę, nusipirko sportinę aprangą ir sporto inventoriaus.


„Iš bendruomenės sukauptų lėšų pastatėme Kretingsodžio paminklinį akmenį, keliavome po Pamario kraštą, organizavome kalėdinius renginius: eglutės papuošimą, apdovanojome gražiausiai Kalėdoms pasipuošusių sodybų šeimininkus, pasveikinome gyvenvietės senuolius“, – pasakojo bendruomenės pirmininkas Antanas Puidokas.

Nusidažė sienas, nusipirko žoliapjovę
Imbariečių draugijos pirmininkė Daiva Stonkuvienė džiaugėsi, kad šiemet bendruomenė už beveik 4 tūkst. eurų įgyvendino 4 projektus: 2 – Savivaldybės, po 1 – Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Už šias lėšas imbariečiai nusidažė bendruomenės namų sienas, nusipirko žoliapjovę, surengė tradicinę vasaros šventę „Kuo mes garsūs kuo turtingi“ ir sukūrė internetinę bendruomenės svetainę.


„Didžiausias iššūkis buvo sutvarkyti aplinką prie bendruomenės namų ir nudažyti bei suremontuoti bendruomenės namų pastato lauko sienas. Iš pradžių atrodė paprasta, bet kai pradedi vykdyti darbus, atsiranda ir nenumatytų dalykų. Senos pastato sienos, kažkada nebaigti remonto darbai apie langus, pastoges, per laiką gerokai patrūnijusi mediena, tad teko sutelkus jėgas, prisidedant savo lėšomis ir medžiagomis (bendruomenės nariai patys atnešė lentų) imtis remonto darbų. Pastatą perdažėme. Dabar galime džiaugtis, kad jis atrodo vėl naujai“, – pasakojo D. Stonkuvienė.
Pavasarį Imbariečių draugija sutvarkė pusę bendruomenės namų teritorijos aplinkos, atsėdami žolę. Šių metų pavasarį teritoriją ketina sutvarkyti iki galo.
„Džiaugiamės bendruomenės darna, susiklausymu, noru dalintis darbais ir džiaugsmais. Bendrystė ir yra pasiektų darbų esmė“, – sakė pirmininkė.

Įveikė uragano padarytus nuostolius
Laukžemės kaimo bendruomenė džiaugiasi, kad per praėjusius metus įgyvendino visus 4 laimėtus projektus. Dideliu iššūkiu bendruomenei tapo ir kovą Laukžemės parką nusiaubęs uraganas „Laura“, bet su juo susidorojo – sutvarkė išlaužytus medžius, o rudenį dar surengė ir lapų grėbimo talką.
„Didžiausias pasiekimas, kad kartu su kultūra pavyko surengti tradicinę vasaros šventę „Žolinė“ , kuriai bendruomenė finansavimą buvo gauvusi iš Žemės ūkio ministerijos. Pasiekimu laikome ir tai, kad padedant bendruomenės žmonėms pavyko papuošti didžiausią, siekiančią apie 24 m, rajono kalėdinę gyvą eglę, kuri šiemet sužibo naujomis girliandomis ir vis dar džiugina tiek vietos gyventojus, tiek svečius“, – metų iššūkius ir pasiekimus išvardijo Aida Mikutienė, Laukžemės kaimo bendruomenės pirmininkė.

Laimėjo didžiausią galimą vietos projektą
Kūlupėnų bendruomenės centras „Kūlupėnai“ pirmasis Kretingos rajone pradėjo kurti socialinį verslą – steigia Nasrėnų bendruomeninius senjorų namus. Pasirašęs trišalę sutartį su Žemės ūkio ministerija ir Kretingos rajono kaimo plėtros asociacija, centras gavo didžiausią galimą paramą vienam vietos projektui įgyvendinti – 97,509 tūkst. eurų.
Prie projekto įgyvendinimo 5 procentais, tai yra, 5,15 tūkst. eurų, prisideda ir Kretingos rajono savivaldybė.
„Projektą jau pradėjome, jį užbaigę paslaugą teiksime 17-ai asmenų visą parą. Sukursime 8 darbo vietas, iš kurių 6-7 etatus bendruomenė įsipareigoja išlaikyti pati vykdydama veiklą ir generuodama pajamas. Įvertindama, kad tai – pilotinis Kretingos rajone nevyriausybinės organizacijos bendruomenės socialinio verslo projektas, kitiems 3 etatams (slaugytojų padėjėjų) išlaikyti Savivaldybė Jungtinės veiklos sutartimi nusprendė trejus metus skirti po 33 tūkst. eurų kasmet“, – pasakojo bendruomenės centro pirmininkė Jūratė Mačernienė.
„Socialinio verslo projektas „Nasrėnų bendruomeniniai senjorų namai“ – pats didžiausias bendruomenės priimtas iššūkis ne tik 2020-aisiais, bet per visus bendruomenės gyvavimo metus, – džiaugėsi pirmininkė. – Nepaisant situacijos Lietuvoje, išlikome ramūs, supratingi, tolerantiški vieni kitiems. Dirbome, sprendėme iškilusias problemas, įgyvendinome laimėtus projektus, metus baigėme be įsiskolinimų. Padarėme daug gražių ir bendruomenei reikalingų darbų“.

 

 28,923 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes