To dar nebuvo Kretingos rajono tarybos istorijoje! Ar bent jau politikos senbuviai to nepamena, kad už svarbiausią metų dokumentą – biudžetą – būtų nubalsuota absoliučiai vieningai. Nė vieno susilaikiusio, nė vieno paprieštaravusio.
Netgi kaimyninėje praktiškai vienvaldėje konservatorių karalystėje Palangoje šiųmetis biudžetas patvirtintas su nieko nelemiančiu, bet vistiek vienu prieštaraujančiu balseliu.
Tiesą sakant, tokia kretingiškių vienybė buvo labai netikėta. Ypač po visą kadenciją purčiusių politinių rietenų. Iš pradžių tarpusavyje vieni į kitus baksnojo buvusi valdančioji dauguma, meras Antanas Kalnius sykį vidury posėdžio buvo net išjungęs Dovydą Bajorą. Kadangi posėdis buvęs nuotolinis, tai išjungęs, laimei, tik virtualiai… Bene labiausiai jiedu ir kapodavęsi, nors priklausė tai pačiai daugumai. O metams besibaigiant D. Bajoras vietoj kalėdinių sveikinimų merui įteikė pareiškimą apie jo nustūmimą į valdžios pašones, tai yra, naujos daugumos suformavimą.
O štai prieš dvi dienas svarstant 2021 m. biudžetą nė vienas iš opozicijos nė neamtelėjo. Tiesa, toji pati drovioji opozicija jau traška braška per siūles. Tą patį ketvirtadienį iš vienuolikos dar trys nubyrėjo. Bet nė vienas ir iš likusio aštuntuko jokių pastabų neturėjo. Viename paskutiniųjų komitetų svarstant Savivaldybės finansinius prioritetus net ir rėksnė Jolita Vaicienė kukliai nuleido akis, D. Bajoro užklausta, ar opozicija neturinti pastabų.
Tiesa, Bajoras nebūtų Bajoras. Net ir jausdamas pergalės skonį neištvėrė dar vieno niukso merui nedavęs pašonėn. Uždavė jam suktą klausimą – opozicija pritarsianti biudžetui ar ne. Kitomis aplinkybėmis klausimas nebūtų niekuo ypatingas, bet ne A. Kalniaus ir D. Bajoro debatuose. Mat pastarasis tiesiogiai išrinktą „kraštietį“ vartęs kaip tik norėjęs nuo pat pirmųjų šios kadencijos posėdžių. Visuomet – į silpniausią mero vietą, į patirties ir kompetencijos trūkumą. Ir šįkart A. Kalniui atsakius, kad jis negalįs atsakyti, kaip kiti balsuosią. D. Bajoras mestelėjo replikėlę. Esą manęs, kad meras nebendraudavęs tik su dauguma, kai jai priklausęs, bet, pasirodo, ir su likusia opozicija…
Tačiau tai – ne svarbiausia. Politikų rietenos rinkėjams neaktualios. Svarbiausias – tas istorinis vienybės momentas. Net ir tokiomis keistomis nevienybės aplinkybėmis. Kame slypi tokio sklandaus biudžeto patvirtinimo paslaptis?
Gal kažkas iš tiesų tiesiog padarė namų darbus?
Pabaigai – svarbiausi skaičiai: 2021 m. patvirtintas biudžetas yra 3,736 mln. eurų mažesnis nei pernai. Tai yra, 46,542 mln. eurų, kai pernkyštis, jau po patikslinimo – 50,278 mln. eurų.
Vienas didžiausių Kretingos rajono savivaldybės prioritetų šiemet bus skiriamas užsitęsusiems projektams užbaigti – Nakvynės namų statyboms, Melioratorių ir Vytauto gatvių sankryžoms tvarkyti, Vilniaus ir Teresiečių gatvių rekonstrukcijai, Sporto ir sveikatingumo komplekso statybų pabaigtuvėms.
2021 m. biudžeto pajamos suplanuotos taip: Gyventojų pajamų mokestis – 20,561 mln. eurų; NT mokestis – 0,780 mln. eurų; vietinės rinkliavos – 1,430 mln. eurų; kiti mokesčiai ir pajamos – 2,037 mln. eurų; valstybės dotacijos – 16,817 mln. eurų; ES paramos lėšos – 2,097 mln. eurų; skolintos lėšos – 1,766 mln. eurų; metų pradžios apyvartinių lėšų likutis – 1,052 mln. eurų.
Biudžeto išlaidos: švietimo programa – 19,946 mln. eurų (42,9 proc. viso biudžeto); strateginio planavimo ir investicijų programa – 4,579 mln. eurų (9,8 proc. viso biudžeto); vietinio ūkio programa – 4,932 mln. eurų (10,6 proc. biudžeto); seniūnijų programa – 3,654 mln. eurų (7,9 proc. viso biudžeto); socialinės paramos programa – 4,672 mln. eurų (10 proc. biudžeto); kultūros programa – 2,998 mln. eurų (6,4 proc. biudžeto); bendroji programa – 4,078 mln. eurų (8,8 proc. biudžeto); kitos programos – 1,681 mln. eurų (3,6 proc. biudžeto).

Kas Kretingos rajono savivaldybės 2021 m. biudžete Jums kelia daugiausiai klausimų?

View Results

Loading ... Loading ...

 90,230 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes