Pirmieji gandrai jau ieško lesalo Salanto pievose, bet veikiausiai – ne varlių!

Pirmieji gandrai. Salantų regioninio parko nuotr.
Iš žiemojimo vietų gandrai į Lietuvą parskrenda apie kovo 25 d. – ši diena nuo seno ir vadinama Gandro sugrįžtuvių diena. Tačiau jau šį penktadienį, kovo 20 d., Salantų regioninis parkas pasidalijo Salanto pievose užfiksuoto gandro nuotrauka.
“Pirmi gandrai jau varlinėja Salanto pievose! Ar matėte grįžusius gandrus?” – tokiu įrašu palydėjo fotografiją.
Vis dėlto, jei matote po pievas vaikštinėjantį gandrą, jis veikiausiai ne varlinėja, nes varlės sudaro tik nežymią gandrų lesalo dalį. Baltasis gandras yra oportunistinis „grobuonis“. Kitaip tariant, jis minta ant žemės vyraujančiais gausiausiais, beveik vien gyvūninės kilmės maisto objektais. Maisto ieško tik dieną, dažniausiai pavieniui, poromis, vienos šeimos dydžio grupėmis drėgnose pievose, balose ir ganyklose. Didesni besimaitinančių paukščių būriai pasitaiko tik tokiose vietose, kur galima rasti ypač daug lengvai prieinamo maisto (pvz., šviežiai nušienautose pievose ar ką tik išdirbtos žemės plotuose ir panašiai).
Įprastai maitinasi netoli nuo perėjimo vietos. Kai maisto ieško abu tėvai, stengiasi, kad lizdas būtų matomas, tačiau retkarčiais maisto ieško ir už 3–5 km nuo lizdo. Gaudo vabzdžius. kitus bestuburius, žuvis, varliagyvius, ant žemės perinčių paukščių jauniklius. Kartais ryja peles, žiurkes, įvairius roplius, taip pat ir gyvates, neretai kiškių jauniklius ar net žebenkštis.
Lietuvoje baltasis gandras – labai dažna rūšis ir jų populiacija yra tikrai didelė. Priskaičiuojama apie 20 tūkstančių perinčių porų (2016 m. duomenimis), ir pagal tankumą bene vienintelė tokia visoje Europoje. Pavyzdžiui, pagal paskelbtas 1994–2010 m. baltųjų gandrų populiacijos studijas, Lietuva sudaro tik 1,1 % jų gyvenamos teritorijos, bet joje peri apie 8,4 % pasaulinės baltųjų gandrų populiacijos. Baltieji gandrai aptinkami visoje šalies teritorijoje, bet gausiausiai – Lietuvos pamaryje ir Suvalkijoje.
Lietuvoje ir Baltarusijoje baltasis gandras laikomas nacionaliniu paukščiu, o proeš du dešimtmečius Hanoveryje vykusioje pasaulinėje parodoje “Expo 2000” šis paukštis buvo Lenkijos talismanu.
11,340 peržiūrų (-a)