Nepaisant apskunkintų karantininių aplinkybių Salantų kultūros centro Žvainių skyriaus vedėja Vitalija Valančiutė kovo 2-10 dienomis surengė jau antrąją dailyraščio akciją suaugusiesiems, kuris, regis, taps gražia tradicija.
Iš meilės kalbai
Kaip kilo tokio renginio idėja? „Turbūt pirmiausia todėl, kad esu lietuvių kalbos mokytoja, mintis ir kilo iš meilės kalbai. Tai – mano gimtoji kalba, sena, man brangi kalba. Man iš tiesų malonu matyti taisyklingai, gražiai parašytus sakinius. Gal tai truputį ir profesinė liga“, – nusijuokia pašnekovė.
Kita vertus, kaip prisimena pašnekovė, idėją padiktavo ir laikas. Pernai reikėjo parašyti planą, kokius darbus ir renginius Žvainių skyrius planuoja skirti Kalbos dienoms paminėti. „O tas metas buvo prieš kovo 11-ąją, tad labai tiko. Taip ir sugalvojom pavadinimą „Gimtųjų žodžių apkabintas“. Ir išlaikant tradiciją, pavadinimas išlieka ir išliks.“
Atidavė duoklę kalbai
Pernai startavęs, šį kartą renginys vyko nuotoliniu būdu, bet norinčių prisiminti rašymo ranka įgūdžius susirinko daugiau nei prieš metus – net apie 30 dalyvių. Dailyraštį gimtąja kalba rašė ir užsienyje gyvenantys šio krašto žmonės, kai kurie – net po kelis tekstus.
Vitalija prisipažįsta iš pradžių bijojusi, ar pavyks perteikti renginio mintį, ar idėja nepasirodysianti vaikiška, bet sulaukė nuoširdaus dalyvaujančiųjų susidomėjimo: „Siųsdami savo tekstus žmonės man rašydavo bijantys, jog neįtiksią. Tai, mano manymu, parodo, kad žmonėms rūpi, rodo jų susidomėjimą, atsakomybę prieš lietuvišką žodį. Ir man tai atrodo labai svarbu.“
Ir toliau priduria: „Laimėtojų nerinkome, bet mes visi dalyviai atidavėme duoklę ir pagarbą savo gimtajai lietuvių kalbai. Visi, kas rašė dailyraštį, tai darė iš meilės. O ar gali būti didesnis laimėjimas, nei meilė?“- mintimis dalijosi V. Valančiutė.
Nuo penktoko iki senjoro
„Iš tiesų buvo tiesiog gražu, kaip suaugę žmonės rašo. Kiti – ir prisilenkę, prisispaudę prie to lapo stengėsi, kad tik tas raides dailiai išraitytų. Matėsi, kad iš širdies. Tiesiog malonu žiūrėti buvo. Atrodo, kas gi čia tokio, bet buvo juntama pagarba žodžiui, savo raštui. O ir tekstai buvo parinkti apie kalbą. Pasirinkau Justino Marcinkevičiaus žodžius, nes manau, kad norint jį pralenkti su kalbai skirtais gražiais žodžiais reiktų stipriai pasistengti, – pasakoja skyriaus vedėja. – Taip pat ir renginio pavadinime yra frazė iš J. Marcinkevičiaus kūrybos – „Gimtųjų žodžių apkabintas“. Kaip jis yra pasakęs, kad ne kažkas kitas, o kalba išlaiko tautą. Tai ji yra tautiškumo formuotoja ir palaikytoja.“
Dailyraščiui dar buvo parinkta tekstų iš Mikalojaus Daukšos „Postilės“ prakalbos ir Janinos Degutytės kūrybos.
Renginio metu išsikalbėjus su dalyviais buvo atkreiptas dėmesys, kad pastaraisiais metais vis rečiau rašiklis bepaimamas į rankas: „Nes tiek viskas yra skaitmenizuota, kad tik mygtukus bespaudome. Ir daugelis prasitarė, kad net patiems gėda, jog yra tokie atpratę nuo rašymo.“
Renginio iniciatorė pasidžiaugė, sulaukusi kolegės Dalios Puotrienės palaikymo, kuri pasiūlė dailyraštyje savo jėgas išbandyti ir Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos mokiniams. „Taip nudžiugau pamačiusi, kad iš trijų renginyje dalyvaujančių mokinių – net du berniukai! Tad nesuklysiu sakydama, kad renginio dalyvių amžius siekė nuo penktoko iki senjoro.“
Aktyvi vietos bendruomenės narė Ieva Daukšienė savo tekstus atsiuntė net iš Norvegijos.
Žmonių dalyvavimas renginyje V. Valančiutei svarbus ir dėl to, kad tokiu būdu kultūros darbuotojams išreiškiamas palaikymas karantino metu.
Sugrįžo ir pirmieji dalyviai
Organizatorei labai džiugu, kad kai kurie praėjusių metų dalyviai sugrįžo ir šiemet. Tai – didžiausias įvertinimas. Vieni iš tokių – Imbarės seniūnaitis Vladas Budrus su žmona Lida Budriene. Šeimų buvo ir daugiau, Vitalija skaičiuoja bent keturias, pavyzdžiui, imbariškės mama ir dukra Viktorija Raveikienė ir Silvija Raveikytė. Dailyraštį rašė ir viena mam su sūnumi – Ramutė Reikienė su sūnumi Egidijumi.
„Tad man gražu ir tas šeimos bendrumas, kad žmonės susitarę dalyvauja – tarsi mūsų tautos bendrystės pavyzdys,“ – apibendrindama sako V. Valančiutė.
Pirmąjį renginį prieš metus organizavo Žvainių skyrius, o šiemet jėgas suvienijo su Laivių ir Juodupėnų skyriais. Todėl Vitalija labai dėkoja jų vadovėms – Rožei Žvinklienei ir Danguolei Vaičekauskienei, padėjusioms išdalinti ne tik tekstus, bet ir atminimo dovanėles dalyviams.
Dėl karantino V. Valančiutė kai kuriuos prizus paliko kam pašto dėžudėje, kam parduotvėje, kam mokykloje ar kitoje sutartoje vietoje. O į tolimesnius kaimus Imbarės seniūnaitis nuvežė ir išdalino žmonėms.
kuriuos prizus paliko kam pašto dėžudėje, kam parduotvėje, kam mokykloje ar kitoje sutartoje vietoje. O į tolimesnius kaimus Imbarės seniūnaitis nuvežė ir išdalino žmonėms.
21,557 peržiūrų (-a)