Jau pirmadienį Lietuvoje įsigaliosiantis Galimybių pasas įjungs žalią šviesą pasiilgusiems artimųjų ir draugų susibūrimų, apsilankymų kavinėse ar renginiuose. Elektroninį dokumentą daugeliu bus galima patogiai nešiotis savo išmaniuosiuose įrenginiuose. O ką daryti, jei išmanusis įrenginys išsikrauna? Ar pasas veiks be interneto telefone?

Martynas Vrubliauskas.

Atsako išmaniųjų įrenginių specialistas Martynas Vrubliauskas: galimybių pasą gaus gyventojas, pasiskiepijęs nuo COVID-19, persirgęs šia liga arba turintis neigiamą testo rezultatą. Apsilankius „gpasas.lt“ tinklalapyje, reikės suvesti asmens identifikavimo duomenis, o tada galėsite atsisiųsti su e-sveikata susietą Galimybių pasą: juodai baltą kvadratėlį su įvairiai išsidėsčiusiomis linijomis – QR kodą. Jį bus galima išsisaugoti PDF formatu arba kaip nuotrauką telefone ir planšetėje, taip pat atsispausdinti.
Galimybių pasu naudotis bus tikrai lengva – tereikės parodyti telefono arba planšetės ekrane matomą QR kodą, o jį nuskenavus tikrintojas ekrane matys žalią (jei galimybių pasas galioja) arba raudoną (jei negalioja) spalvas.
Svarbu žinoti, kad QR kodas veiks, net jei telefonas nebus prijungtas prie interneto. Vis dėl to Galimybių pasas neveiks neišmaniuose telefonuose – pavyzdžiui, senjorų pamėgtuose mygtukiniuose, išskyrus turinčiuose pakankamai gerą kamerą, galinčią kokybiškai nufotografuoti QR kodą. Dokumentu taip pat pasinaudoti nepavyks, jei telefonas išsikrovęs arba sugedęs.
Jei įrenginys sugestų su jame esančiu Galimybių pasu, reikėtų vėl apsilankyti „gpasas.lt“ tinklalapyje ir atsisiųsti QR kodą į kitą mobilųjį. Tam, kad išvengtumėte nemalonumų, galite atsispausdinti Galimybių pasą ir, išsikrovus telefonui, pateikti popierinę jo versiją.
Galimybių pase bus įrašyti tik svarbiausi, mažiausiai jautrūs duomenys: vardas, pavardė ir gimimo data. Visgi, ką daryti, jei atspausdintą QR kodą pamesite?
Jei prarasite popierinį dokumentą su QR kodu, teoriškai juo gali pasinaudoti kiti asmenys. Rekomenduojame QR kodą geriau turėti išmaniajame įrenginyje. Jei jūsų išmanusis apsaugotas piršto atspaudu, veido atpažinimo funkcija arba pakankamai sudėtingu ekrano užrakto kodu (kuris nėra 1234 ar 0000!), jūsų Galimybių pasas, net ir pametus telefoną, yra saugus.
Galimybių pasas bus susietas su e-sveikatos sistema. Nors jame nebus jautrių duomenų, tačiau jūsų Galimybių pasu pasinaudojęs kitas žmogus gali sukelti jums nemalonumų. Jei dar neapsaugojote savo telefono ekrano, būtinai tai padarykite prieš pradėdami naudotis Galimybių pasu.
Tiesa, mūsų šalies Galimybių pasas veiks tik Lietuvoje. Keliaudami Europos Sąjungoje ir kitose valstybėse turėsite kitais būdais įrodyti, kad nesergate COVID-19.

 71,192 peržiūrų (-a)

67% LikesVS
33% Dislikes