Birželio 17 d. pripažintas Lietuvos menininkas Petras Repšys kartu su ilgamete jo kūrybos tyrinėtoja, menotyrininke prof. dr.(hp) Giedre Jankevičiūte kviečia į vasarišką pasimatymą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje.

Susitikimo metu autorius ir menotyrininkė papasakos apie muziejaus parodoje „Pasikalbėjimai su savimi“ šiuo metu eksponuojamus P. Repšio grafikos darbus ir jų sukūrimo aplinkybes bei šį tą daugiau.

„Pasikalbėsime, kur krypsta dailininko mintis ir vaizduotė, kai Repšys piešia, raižo, skobia ar lipdo, o šalia jo prisėda istorijos mūza Klėja“, – sako menininko bičiulė dailės istorikė  G. Jankevičiūtė.

Paklausta apie menininko sąsajas su Palanga, ilgametė Repšio kūrybos tyrinėtoja primena, kad jis (kaip, beje, ir daugelis kitų jo kartos menininkų) čia atvažiuodavęs į Lietuvos dailininkų sąjungai priklausančius „Dailininkų namus“, anuomet vadintus „Kūrybos namais“.

„Visas „Kūrybos namuose“ praleistas laikas būdavo skirtas poilsiui, įspūdžių sėmimuisi, pasivaikščiojimams prie jūros arba parke, kūrybai ar galvojimui apie ją. Bet esama ir asmeniškesnio menininko ryšio su šiuo pajūrio miestu – Petrui Palanga yra savotiškas atspirties taškas tyrinėjant mylimą Žemaitiją ir pamarį. Iš čia jis keliaudavo aplankyti talentingojo liaudies menininko Stanislovo Riaubos, iš čia jis vykdavo į Kretingą, Plungę, Skuodą arba į kitą pusę – Švėkšną, Šilutę. Palanga autoriui reikšminga įvairiais požiūriais – ir kaip darbo, ir kaip meninių impresijų rinkimo vieta.“

Šiuo metu Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje eksponuojami 57 Repšio grafikos darbai iš ciklų „Dienoraštis“, „Improvizacijos“, „Pasikalbėjimas su savimi Danijoje“ ir „Suomiški užrašai“. Kūriniai atrinkti pagal siužetą ir turinį, o kai kurie iš jų jau spėjo tapti nacionalinės dailės istorijos lobyno dalimi.

Petras Repšys – Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, nacionalinės dailės klasikas. Jo kūriniuose darniai dera laisva temperamentingos asmenybės saviraiška, aistringas susidomėjimas istorija (pirmiausia, žinoma, savojo krašto), talentas kurti vaizdus ir perteikti juos dailės kalba. Kaip sako Jankevičiūtė, būdamas grafikas, Repšys nuo pat kūrybos pradžios stebėjo, kaip vaizdas seka paskui žodį, o žodis – paskui vaizdą; šį santykį autorius apmąstė pačiuose įvairiausiuose kūriniuose.

Dailės istorikė, prof. dr.(hp) Giedrė Jankevičiūtė dailininko kūrybą tyrinėja daugiau kaip du dešimtmečius, parašė ne vieną straipsnį ir apie Repšio darbus, yra išleidusi kelis jo kūrinių ir parodų katalogus: „Petras Repšys: medaliai ir plaketės“, „Atvaizduotos istorijos: ofortai ir piešiniai“ bei naujausią – „Petras Repšys: darbai“.

Susitikimas vyks birželio 17 dieną 18 valandą Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje, Vytauto g. 23A , Palanga.

Geru oru renginys vyks lauke. Būtina registracija el.paštu j.sliupo.sodyba@lnm.lt arba tel.846054559.

 61,513 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes