Kino teatro „Naglis“ pritaikymo regioninės filmotekos reikmėms architektūrinio projekto konkurse pirmąją vietą užėmė projektas „Atgal į ateitį“ (MB „Altitudės“ ir MB „Urbanistinė architektūra“), antrą vietą – projektas „Naglis 2.0“ (UAB „AEXN“, UAB „ENERO“), trečią – projektas „Jūros ekranai“ (UAB „Kančo studija“).

Nugalėtojai apdovanojami piniginiais prizais, atitinkamai – 9000 Eur, 6500 Eur ir 4500 Eur.

Pirmosios vietos nugalėtojų projektas:

Su pirmosios vietos nugalėtoju taip pat ketinama derėtis dėl projekto idėjos įgyvendinimo, tad šio konkurso dalyviams buvo keliami ir atitinkami kvalifikaciniai reikalavimai, leisiantys užtikrinti nugalėtojo pajėgumus šį projektą įgyvendinti realybėje.

Projektas „Atgal į ateitį“ vertinimo komisijos buvo įvertintas 88,8 balais ir stipriai atsiplėšė nuo antros ir trečios vietos laimėtojų.

Vertinimo komisija šį darbą įvertino kaip originalų, pasiūliusį vientisą architektūrinę idėją, su logiškai pagrįstais ir išdėstytais funkciniais ryšiais. Čia įtikinamai suformuotas būsimos regioninės filmotekos Audiovizualinių menų kultūros centras (AMKC) funkcinis–erdvinis modelis, sukuriant komfortiškas ir kūrybiškumą skatinančias darbo ir gyvenimo zonas.

Vertinimo komisija ypač pabrėžė šios architektūrinės idėjos funkcionalumą, kur detaliai apgalvotas salių išdėstymas, atsižvelgiama ir į kaimynus (iš pietų pusės), apsaugant juos nuo triukšmo vasaros seansų metu, rezidencijų patalpų išdėstymas atskirame tūryje.

Komisija itin gerai vertina rytinės renginių ir kavinės erdvės, atgręžtos į upę, sukūrimą. Jų manymu, pasiūlytas funkcijų atskyrimo modelis įveiksmina ne tik sklypo galus, bet ir pietinę pusę, kurioje atsirandanti erdvė natūraliai persilieja su pietuose esančio pastato įėjimo erdve. Sukurtas aukštos estetinės kokybės priestato tūris, leidžiantis formuoti gana uždarą, jaukią lauko kino teatro ir terasos erdvę, ją pridengiant nuo kaimynų, apsaugant nuo pietų saulės.

Itin aukštai įvertinti ir techniniai parametrai: akustiniai, garso izoliacijos, ir kas ypač svarbu kino rodymo erdvei – kino technologijos, kurios atitinka dabar galiojančius standartus ir šiame konkurse gavo aukščiausią balą.

Be to, nepaisant pasiūlytos originalios architektūrinės idėjos, „Atgal į ateitį“ sprendimai siekia išsaugoti ir kino teatro pastato autentiškumą: remiantis ikonografine medžiaga bus restauruojami fasadai, pirminis langų skaidymas, centrinis įėjimas su natūralaus medžio durimis, stendai su afišomis, vertingi interjero elementai, Jono Jukonio sgrafito technika atliktas pano.

 

Antrosios vietos laimėtojų darbai:

Trečiosios vietos laimėtojų darbai:

Regioninės filmotekos, į kurią transformuojamas kino teatras „Naglis“ Palangoje, infrastruktūros sukūrimo veiksmai inicijuoti 2018 m., įgyvendinant Lietuvos Respublikos XVII Vyriausybės programą Kultūros ministerijos, kartu su Lietuvos kino centru ir UAB „Lietuvos kinas“. Siekiama, kad regioninė filmoteka spręstų kultūros paslaugų prieinamumo problemą Vakarų Lietuvoje, modernizuojant esamus kultūros objektus.

Prieš daugiau nei 60 metų statytas ir iki šiol be kapitalinio remonto funkcionavęs Palangos kino teatras „Naglis“ iki 2024-ųjų pabaigos turėtų gerokai praplėsti savo funkcijas bei tapti Vakarų Lietuvos regiono kino ir medijų traukos, sklaidos ir edukacijos centru.

Rekonstruotame kultūros objekte siūlomas platus paslaugų spektras atitiks skirtingų tikslinių grupių poreikius. Pagrindinės numatytos regioninės filmotekos funkcijos: profesionalaus kino rodymo vieta, kino kultūros ir audiovizualinių menų sklaidos filmoteka, kino edukacijos ir kompetencijų centras, multifunkcinė ir tarpsritinė kultūrinė erdvė.

Regioninė filmoteka „Naglis“ bus „Nacionalinės filmotekos“ dalis, pilotinis jos projektas.

Iš viso konkurse dalyvavo 7 darbai, trys iš jų buvo diskvalifikuoti, neatitikę architektūrinio konkurso reikalavimų. Tą lėmė, kaip skelbia organizatoriai, skirtingos priežastys: pažeistas anonimiškumo principas, neatitikimas techninės užduoties reikalavimams, neatitikimas kvalifikaciniams reikalavimams ir pan.

Vienas iš konkurso dalyvių – nacionalinės premijos laureato Audriaus Ambraso vadovaujamas architektų biuras kartu su Olandijoje reziduojančių lietuvių architektų studija N’OTHER – konkurso rezultatus net apskundė teismui. Mat iš pradžių komisija nugalėtoju buvo paskelbusi būtent jų darbą – projektą “Kinoplatforma”. Ir tik paskui nustatė, kad darbas neatitinkąs viešiesiems pirkimams keliamų reikalavimų. 
‎‎ Vis dėlto Vilniaus apygardos teismas šūų metų birželio 11 d. atmetė architektų ieškinį.

Net ir tada architektai “Kinoplatformos” autoriai nenurimo – viešai išsakę savo nuomonę apie viešuosius pirkimus, pasisiūlė savo projektą dovanoti. Nemokamai.

„Visa ši situacija skamba lyg logikos klaida – norime geriausios architektūrinės idėjos, tačiau geriausios nereikia. Juo labiau, kad kvalifikaciniai reikalavimai, dėl kurių buvome atmesti, pagal dabar galiojančią Viešųjų pirkimų tiekėjų kvalifikacijos nustatymo metodiką net neturėtų būti keliami – tai tik patvirtina faktą, kad jie buvo akivaizdžiai nelogiški.Iš patirties žinome, kad panašios situacijos architektūriniuose konkursuose, vykstančiuose pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, nutinka gana dažnai, todėl manome, kad būtent dėl to svarbu netylėti ir ieškoti būdų, kaip problemą spręsti. Viešasis interesas dėl to neturi nukentėti,“ – sprendimą padovanoti architektūrinį projektą svetainei “Statyba ir architektūra” komentavo Audrius Ambrasas.

‎‎ UAB “Lietuvos kinas” dovaną atsisakė priimti ir prieš kelias dienas savo svetainėje paaiškino, kodėl.

Jų atsakymą skaitykite čia:

“Lietuvos kinas” paaiškino, kodėl negali priimti įžeistų architektų dovanos – kino teatro “Naglis” projekto

 

 38,246 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes