Iki rytojaus praktiškai visi laukai turi būti nušienauti. Asociatyvi nuotr.

Rytoj – paskutinė diena, kai daugeliui ūkininkų privalu nušienauti savo laukus. Tiesa, gegužės pabaigoje pakeistos tiesioginių išmokų taisyklės, tad ūkininkai, vykdydami šienavimo darbus, turėtų atkreipti dėmesį į naujai įsigaliojusius reikalavimus dėl žolės smulkinimo.

Su pokyčiais ūkininkai supažindinti
„Neįmanoma aprašyti visų pasikeitimų – nebesupras nei ūkininkas, nei mes patys, – “Švyturio” paprašyta pakomentuoti šiuos pokyčius sakė Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Žaneta Seniūnienė. – Seniūnijose dirba tikrai kvalifikuoti specialistai ir jie, deklaruojant pasėlius, ūkininkams suteikia visą informaciją. Pagrindiniai raikalavimai – iki rugpjūčio 1 d. nušienauti ir sutvarkyti žolę pagal reikalavimus. Visa tai susiję su jų auginamomis kultūromis ir laikomais gyvuliais.”
Vedėja atkreipė dėmesį ir į tai, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) informacija patalpinta Savivaldybės internetinėje svetainėje, o NMA specialus leidinys ūkininkams išdalintas, dar deklaruojant pasėlius.
Rugpjūčio 1-oji aktuali ir 73 rajono ūkininkams, siekiantiems tiesioginių išmokų bei paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemones „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ir kitų specifinių kliūčių“, „Ekologinis ūkininkavimas“. Iš viso šie ūkininkai deklaravo 4 469 ha: pagal pirmąją priemonę – 1 945 ha, pagal antrąją – 2 524 ha.
Ekologinius pasėlius deklaruoja 21 Kretingos rajono ūkininkas, iš viso – 2 524 ha.
Rajone sertifikuoti 26 ekologinių ūkių subjektai, iš jų 13 – juridiniai subjektai. Kai kurie iš jų veiklą vykdo ne tik Kretingos rajone, bet visoje Lietuvoje arba yra produkcijos perdirbėjai.

Iš viso rajone – 50 418 ha pasėlių
Iki rytojaus nušienauti savo pievas ir sutvarkyti žolę taip pat privalu ir kitiems 210 rajono ūkininkų, deklaravusiems 3 430 ha, siekiančių išmokų pagal KPP priemonę „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“
Iš viso Kretingos rajone 2 429 ūkininkai deklaravo 50 418 ha pasėlių.
Kodais GPŽ, GPA ir DGP deklaruojantys pievas ūkininkai turi jas nušienauti bent 1 kartą per metus taip pat ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d.
Iš viso Kretingos rajone deklaruota 11 786 ha pievų ir ganyklų. Daugiausiai rajone yra DGP kodu pažymėtų pievų ir ganyklų – apie 7 146 ha, iš kurių 2 346 ha – Imbarės, 1725 ha – Darbėnų, 724 ha – Kretingos seniūnijoje.
Paprastųjų pievų ir laukų rajone yra beveik 2 300 ha, iš kurių daugiausiai Imbarės seniūnijoje – 1026 ha, Darbėnų perpus mažiau – 507 ha, Žalgirio – 183 ha.
GPA kodu pažymėtų pievų rajone yra apie 73 ha, daugiausiai, 49 ha – Darbėnų seniūnijoje, 7 ha – Žalgirio, 6 ha – Imbarės seniūnijoje.
Pernai paramos prašė 96 bitininkai
O bitininkams, kurių laikomos bitės užregistruotos Ūkinių gyvūnų registre iki einamųjų metų liepos 1 d., šienavimo terminas baigiasi mėnesiu vėliau – rugsėjo 1 d.
2020 m. Kretingos rajone 96 bičių turėtojai teikė pašymus paramai už įsigytą cukrų.

Būtina nušienauti ir sodus bei uogynus
Taip pat ne mažiau kaip 1 kartą per metus iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d. reikia nušienauti sodų ir uogynų tarpueilius, kuriuose yra pieva. Iki šios datos būtina pašalinti negyvus vaismedžius ir vaiskrūmius arba jų liekanas. Svarbu neužmiršti sodų ir uogynų tarpueilius (išskyrus tuos tarpueilius, kuriuose yra pieva) periodiškai įdirbti taip, kad juose būtų sunaikintos piktžolės.
Sodų ir uogynų tarpueiliuose leidžiama žolę smulkinti ir tolygiai ją paskleisti (mulčiuoti).
Ūkininkai, kurių laikomų sutartinių gyvulių (SG) vidurkis laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. sudaro ne mažiau kaip 0,3 SG hektarui pievų ar žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje, ganytų plotų neprivalo papildomai šienauti.
Nebus laikoma, kad paramos gavėjas nevykdo įsipareigojimų, jei lauke po ganymo bus likusios nenuėstos žolės arba plotai netinkamai nuganyti ar nušienauti.

Naujas draudimas gyvulių augintojams
Svarbu tai, kad ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d. deklaruojamuose laukuose būtų matomi gyvulių ganymo lauke požymiai – ekskrementų liekanos, išguldyta žolė, arba laukai turi būti nušienauti, t. y. nupjauta žolė laukuose turi būti sutvarkyta (išvežta iš lauko arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius, arba susmulkinta ir tolygiai paskleista).
Šiais metais įsigaliojo draudimas smulkinti žolę, jei pareiškėjų laikomų gyvulių vidurkis sudaro mažiau kaip 0,3 SG pievos hektarui.
Nepadengti SG plotai (1 SG padengia 3,33 ha) ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d. turi būti sutvarkyti, t. y. nupjauta žolė turi būti iš lauko išvežta arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius. Susmulkintą žolę paskleisti lauke draudžiama. Pavyzdžiai, kaip turi būti sutvarkyti (nušienauti) deklaruoti plotai atsižvelgiant į laikomų gyvulių vidurkio santykį su deklaruotu plotu, pateikti NMA straipsnyje.

 

 28,625 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes