Nutapyti aplinkos atspindžiai ir žmogaus egzistencija, begalybėje atsiveriantys peizažai, žvilgsnis ir horizonto gilumas, spalvos ir šviesa. Štai taip galima pristatyti Antano Mončio namuose-muziejuje atidarytą tapytojos Kristinos Mažeikaitės (g. 1987) kūrybos parodą „Saudade“, kurioje žiūrovo laukia ne tik meditatyvūs potyriai, bet ir galimybė atsigręžti į patį save.
Šioje, po trejų metų pertraukos surengtoje, jau penktojoje, asmeninėje dailininkės parodoje užkoduota ir tam tikra premjera: K. Mažeikaitės kūryba asmenine paroda pirmą kartą pristatoma ne Lietuvos sostinėje.
„Saudade – tai portugalų kalbos žodis išreiškiantis melancholiją, ilgėjimąsi to, ko čia neturi. Tai žodis, talpinantis savyje kelias priešingas, atrodytų, nesuderinamas emocijas: tiek nusiminimą, neviltį, tiek džiaugsmą ir tikėjimą. Man tai tarsi melancholija begalybėje, žmogaus egzistencijos apibūdinimas, kasdienio pasaulio, kur tarp viso triukšmo, ambicijų ir skubėjimo, gyvena žemė, atspindys“, – sako dailininkė K. Mažeikaitė, didžiąją dalį parodoje eksponuojamų kūrinių sukūrusi per pastaruosius penkerius metus (2016–2021). Ji neslepia, kad didžiule inspiracija parodai tapo kompozitorės Žibuoklės Matinaitytės kūrinys „Saudade“, lydėjęs tapytoją kelis pastaruosius metus ir tapęs kodu ilgalaikei būsenai.
Iš viso parodoje pristatomi 35 darbai, kurių pavadinimuose – tikslingai ar ne – dažnai kartojasi su tam tikrą atspindžio, tam tikros šviesos ar metų laiko sematiką nešantys žodžiai, paryškinantys tapyto vaizdo prasmę. Kūriniai parodos lankytojus pasitinka atpažįstamu tapytojos braižu: didelio formato raiška, jautriu, niuansuotu koloritu, ekspresyviu, abstrahuotu peizažu, kuris tampa erdve klaidžioti vienišai sielai. O reaguodami į šviesą ir apšvietimą, K. Mažeikaitės paveikslai šįkart tarsi naikina ribą tarp realybės ir meno pasaulio bei leidžia žiūrovui lengvai persikelti ten, kur įmanoma tik vaizduotė.
Beje, dalį K. Mažeikaitės sukurtų darbų meno gerbėjai galės išvysti ir Vilniuje esančioje galerijoje „Arka“. Toks dviejų vienos autorės parodų skirtingose Lietuvos vietose tarsi du žvilgsniai, susitinkantys horizonto perspektyvoje bet kuriame jos ištapytame peizaže. Pasirinkimas rengti kelias parodas vienu metu įgauna simbolinę prasmę: tai – tarsi tiltų statymas visuomenėje, kurioje jie sparčiai griaunami.
Antano Mončio namų-muziejaus direktorės Loretos Turauskaitės teigimu, būna menininkų, kurie savo kūriniuose vaizduoja simbolius ir kodus, o būna tokių, kurie tapo potyriais ir jausmais. „Būtent taip būtų galima apibūdinti K. Mažeikaitės kūrybą, – sako ji. – Tuo pačiu tai yra nuoseklus jaunos kūrėjos kelias, kuriuo ji eina kantriai ir nesiblaškydama“.
K. Mažeikaitės kūrybos darbų paroda „Saudade“ Palangoje esančiame Antano Mončio namuose-muziejuje veiks iki rugsėjo 26 dienos. Ją apžiūrėti galima nuo trečiadienio iki sekmadienio 10–17 val.

 24,322 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes