Apie unikalų Lietuvoje šiuolaikinės krikščioniškos muzikos transliuotoją pasakoja radijo stoties XFM muzikos redaktorius Lukas Valeika, eterio direktorė Gabrielė Krulytė ir naujienų bei visuomenės temų redaktorius Rokas Simanavičius. Simono Butkaus nuotr.

Būna, kai radijo eterio direktore tampama po karštos maldos, kai žurnalistika – ne darbas, o tarnystė. Ir būna radijo klausytojų, kurių esminis bruožas – tikėjimas. Apie visa tai ir dar daugiau kalbamės su krikščionybės, ypač – krikščioniškos muzikos, klišes jau 8-erius metus laužančios radijo stoties XFM eterio direktore Gabriele Krulyte, naujienų ir visuomenės temų redaktoriumi Roku Simanavičiumi bei muzikos redaktoriumi Luku Valeika.
– Visi trys – esate jauni žmonės. Gabrielei ir Lukui – tik 25-eri, Rokui – 30. Kas Jus, jaunus žmones, paskatino dirbti krikščioniškame radijuje? Kas jame laiko?
Gabrielė: pašaukimas – jaučiu, jog turiu dalį šioje tarnystėje. Mane ypač domina bažnyčių ir visuomenės santykis, pokalbiai apie amžinąsias vertybes, visuomenės problemos ir tikėjimo temų atsispindėjimas visuomenėje. Turbūt ir išlaiko tas tiesos troškimas bei noras matyti, kas iš to išeis. Darbas radijo stotyje labai dinamiškas, kiekviena diena yra vis kitokia, kiekviena savaitė pasiūlo naujų iššūkių. Tikrai nenuobodu. Daug sužinau ir matau, kad pati labai augu ir tobulėju.
Lukas: tuo metu, kai vedžiau ryto eterį, mane skatino pasilikti toji radijo dinamika, nuolatiniai nauji iššūkiai, naujos temos, muzika, pokalbiai, tam tikras kūrybiškumas, ryšys su klausytoju. Kitame ragelio gale kažkas paskambina, sureaguoja, pasidžiaugia, papasakoja ką nors. Ir, aišku, turėjau progą kalbėtis su įvairaus tipo žmonėmis. Kalbėjausi apie tikėjimą su įvairiais žmonėmis – ir vyresniais, ir jaunesniais. Man patiko. Tuo metu buvau devyniolikos, tad visa tai skatino ir pasitempti. Turėjau ne bet kokius klausimus užduoti, pasiruošti, būti pagarbus, mokytis išklausyti, sprausti tekstą į radijo formatą. Tai mane augino kaip asmenybę – vienas iš priežasčių, dėl ko ir vertinau šią patirtį. Ir, aišku, tuo metu visiems pasakojau, kad dirbu radijuje. Dalijausi įrašais, klausydavomės su šeimyna (šypsosi). O jau daugiau nei metai esu muzikos redaktorius. Į tai įsitraukiau, ieškodamas savo kelio. Turėjau kelias alternatyvas, meldžiausi ir atėjo aiškumas. Teko minti visiškai naują kelią, nes muzikos redaktoriaus pareigybės iki tol XFM neturėjo. O dabar mano rankose daugiau mažiau visa radijo muzika. Iš tikrųjų darbo daug ir vis dar daug mokausi – principų, metodikos. Galbūt kartais ir kelias sritis tenka padengti, bet šiandien jau esu įkvepiamas netgi ne savo paties, o kitų žmonių vizijos, tarp kurių yra ir ta pati Gabrielė.
Rokas: pasilikti XFM mane skatina galimybė kelti klausimus. Tokią savo misiją ir matau šiame radijuje.
– Tačiau netikintiesiems dažnai atrodo, kad krikščionys turi visus atsakymus. Ar vis dėlto krikščionybė kelia klausimus?
Rokas: visus atsakymus turintis žmogus man visada kelia įtarimų. Klausimai nuolat reikalingi. Jei esi tikintis, tad turbūt tau reikia tą tikėjimą pasitikrinti. Jei tu netikintis – ieškai pasaulėžiūros. Tai vis tiek kažkoks ėjimas. Tikiu dialogo kultūra ir tuo, kad radijas gali atlikti tam tikrą misiją. Kažkada šiuolaikinis intelektualas Donatas Puslys (Vilniaus politikos analizės instituto medijų ir demokratijos programos vadovas – aut. past.) yra pasakęs, kad tarp tikinčio ir netikinčio žmogaus tėra labai siauras tiltelis. Pritariu šiai minčiai ir manau, kad žmonės gali labai greit atsidurti vienoj ar kitoj barikadų pusėj.


– Pakalbėkime apie patį radiją. Kuo gi ypatingas XFM? Kodėl verta jo klausytis?
Gabrielė: XFM visų pirma kuria bendruomenę. Tai nėra tik mūsų radijas, jį kuria visi tikintys žmonės. XFM – ne tik direktoriaus Remigijaus atsakomybė, ne tik mano ar komandos. Tuo šis radijas ir žavus – atvirumu pasiūlymams, naujovėms, pokyčiams. Ypatingas tuo, kad pateikia, sakyčiau, kitokią nuomonę nei didžioji dalis šalies žiniasklaidos. Ir yra, ačiū Dievui, atviras dialogui. Tas ėjimas į atvirumą ir brėžia mūsų unikalumą. Stengiamės nebūti vienos kažkokios nuomonės teigėjai ir į aktualijas, krikščioniškas žinias žvelgti iš skirtingų perspektyvų. Ir, aišku, tai yra toks radijas, kuris transliuoja vilties žinutę. Tai irgi XFM išskirtinumas. Klausykitės gimtadieninio XFM tiesioginio eterio vasario 4 d. nuo ryto iki vakaro ir sužinosite dar daugiau, kuo mes ypatingi. O visą savaitę iki gimtadienio dalyvaukite mūsų viktorinose, kuriose galėsite laimėti puikių prizų ir susipažinti su mumis iš arčiau. Primenu tiesioginio eterio numerį – 8 52 33 55 77.
Rokas: pagrindinė unikalumo žymė – šiuolaikinės krikščioniškos muzikos radijas. Tai yra pagrindas, kokio Lietuvoje nebuvo. Ir galbūt jis suteikė visiškai naują požiūrį į krikščionybę. Mes vis tiek gyvename katalikiškos kultūros šalyje, tad šiuolaikinė krikščioniška muzika – visiškai nauja idėja Lietuvoje. Ir visame kontekste radijo stotis gana jauna, tad mes tą bendruomenę dar tik kuriame. Viskas nauja, patys daug ko mokomės. Dar nežinome, kaip viena ar kita padaryti, bet manau, kad judam gera linkme. Ir nesame to greito vartojimo žiniasklaidos priemonė, labiau orientuojamės į turinį lėtam apmąstymui, vertinamam iš amžinybės perspektyvos. Tikiu, kad radijas ir toliau tuos pagrindinius bruožus išlaikys ir išliksime tais, kurie verčia susimąstyti.
Lukas: pasikartosiu, kad XFM yra vienintelis Lietuvoje šiuolaikinės krikščioniškos muzikos transliuotojas, mūsų tautai pristatantis CCM žanrą, tai yra, Contemporary Christian music. Taip pat XFM – puiki platforma lietuvių atlikėjams dalytis savo kūryba, šlovinančia Dievą. Kaip mūsų direktorius Remigijus pasakytų, krikščioniška muzika nėra tik vargonai ir choras. Tą matome ir iš šviežiausių albumų, kuriuos parengė mūsų krikščioniškos muzikos atlikėjai: Karolina Mint, Gabrielė Gvazdikaitė, Paulius Berūkštis ir kiti. Toje muzikoje girdimi ir šiokie tokie džiazo, roko skambesiai, gospelas ir kitokia stilistika. Suskamba moderniau, bet tuo pat metu suprantamesne kalba – apie tikėjimą, amžinąsias vertybes, Kristų, Evangeliją.
– Ką reiškia 8-eri gyvavimo metai krikščioniškam radijui? Tai – dar tik pradžia ar jau daug?
Gabrielė: žvelgiant į visas tas vizijas, keliamus tikslus ir svajones, kuriomis dalijamės, atrodo, kad dar tik įsibėgėjam… Ir tikrai dabar pradedame gryninti, ką mes darome ir kodėl, kur norime nueiti. Tačiau visi tie metai nenuėjo veltui. Vis dėlto mes neturime tokių pavyzdžių Lietuvoje, ką apskritai reiškia kurti evangelinės krypties žiniasklaidą. Per tuos 8-erius metus padarytas tikrai didelis darbas. Tačiau tai – tik atspirties taškas, toks pirmas laiptelis, bet norisi eiti toliau ir nesustoti. Kartais gal tenka ir nusivilti, ypač žvelgiant į mus supančią aplinką, išorines aplinkybes, bet galbūt mes tuo ir unikalūs, kad semiamės jėgų iš aukštybių.
Rokas: manau, kad 8-eri bendrame žiniasklaidos fone yra mažai, bet atsižvelgiant į patį žanrą, ką ir kaip radijas transliuoja, jau šis tas. Man patinka, kad į radiją ateina vis daugiau jaunų iniciatyvių žmonių iš tų pačių bendruomenių, kurie turi daug potencialo. Tikiu šviesia šios radijo stoties ateitimi. Arba šie žmonės liks čia ir toliau formuos jo idėją, arba XFM jiems taps tramplinu į kitą žiniasklaidą, bet ten jie jau išeis su labai rimtu vertybiniu stuburu. Klausimas tik, mąstant apie ateitį, kiek šis radijas bus evangelizacinė priemonė, kiek – krikščioniškos žiniasklaidos priemonė, nes tai gana skirtingi formatai. Prieš 8-erius metus XFM startavo kaip evangelizacinė priemonė. Krikščioniška žiniasklaida čia atsirado visai neseniai, tad mes tame dar mokomės. Tačiau bet kokiu atveju manau, kad mūsų radijo laukia labai įdomūs metai.
Lukas: negaliu sakyti, kad visiška pradžia, bet toks gal pereinamasis laikotarpis, kai radijas po truputį įgyja ryškesnį savo veidą, išsigrynindamas gaires, perspektyvas ir aiškiau pats sau atsakydamas į klausimus. Netgi, sakyčiau, toks ir apsivalymo, naštų nusimetimo, korekcijų laikotarpis. Ir patiems sau įsivardijimas, kokia yra radijo misija ir jos ne tik įžodinimas, bet ir įkūnijimas, siekiant, kad ji persismelktų nuo viršaus: nuo šio projekto sumanytojų, iniciatorių iki tų, kurie tuo pulsuoja, rengia rubrikas, laidas. O toji misija – sudominti netikintį, padėti ieškančiam, padrąsinti tikintį. Taigi, tie 8-eri metai – manyčiau, charakterio formavimosi laikotarpis.
– Kokią matote krikščioniško radijo ateitį liberalėjančioje visuomenėje?
Gabrielė: kaip radijo, kuris turi savo vertybes, būtent – krikščioniškas, nebijo kalbėti tomis liberaliomis temomis ir nebijo klausti, nagrinėti ir ieškoti.
Rokas: kažkodėl prisiminiau mūsų vadovo Remigijaus Jucevičiaus žodžius: „Partizanai“. Tad partizaninė ateitis laukia. Dirbsim tyliai, bet kokybiškai.
Lukas: visada visais laikais, esant konfrontacijai, kylant opiems klausimams, vis tiek kam nors tenka kažką pasakyti: ar tai būtų liberali mintis, ar konservatyvi, ar tiesiog tiesos persakymas. Tačiau, perfrazuojant Danieliaus pranašystės žodžius (Šventajame Rašte minimas pranašas, kurio vardu pavadinta viena iš Senojo Testamento knygų – aut. past.), jei XFM žmonės pažinos savo Dievą, jie bus stiprūs ir veiks. Jeigu XFM žmonės sieks pažinti savo Dievą, mylėti savo artimą, kaip save patį – iš tikrųjų, ne veidmainiška meile, patirsime malonę ir turėsime jėgų būti tuo tikru, grynu, aiškios pozicijos balsu. Ir seksime apaštalu Pauliumi, kuris yra pasakęs: „Mes negalime būti prieš tiesą, bet tik už tiesą.“ Gal kitąkart ir bus sunku, bet Dievas visuomet duoda jėgų.
XFM girdimas Vilniuje 104.7, Kaune 88.1, Klaipėdoje 91.4, Šiauliuose 102.1, Panevėžyje 106.9, Biržuose 88.5, Kėdainiuose 106.1 dažniais FM bangų ruože ir internetu www.xfm.lt
Ligita Sinušienė

 

 21,163 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes