Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba įspėja

Jau pastebima, kaip Kretingos rajono gyventojai, po truputį geni savo augalus, tvarkosi kiemus ir visas šias gamtines atliekas bando sudeginti. Kol kas, tai pavieniai atvejai, bet pavasariški orai dar tik įsibėgėja. Kituose rajonuose prasideda ir pernykštės žolės gaisrai, kurie susiklosčius palankioms sąlygoms plisti, gali pridaryti didžiulės žalos. Pereitais metais, mūsų rajone kovo – gegužės mėnesiais buvo užfiksuoti 5 gaisrai, per kuriuos nudegė apie 80 arų pernykštės žolės. Galima pasidžiaugti, kad tyčinių padegimų nenustatyta, tačiau šių gaisrų priežastys yra, vis tik, žmonių neatsakingumas. Neprižiūrimi laužai, taip pat, netinkamoje vietoje išpilti pelenai, neužgesintos cigaretės išmetimas pro automobilio langą gali būti degančių sausų pievų priežastimi.
Dėl žolės gaisrų, didžiausia žala yra gamtai, tačiau neretai nukenčia žmonės ir jų turtas. Nenušienauta žolė pievų nepatręšia, o vieną kartą išdeginus žolę dirvos derlingumas sumažėja 5–8 procentais. Deginant žolę pažeidžiamas paviršinis humuso sluoksnis, žūsta augalai, jų sėklos, sudygusių sėklų daigai, pradedančių kaltis vertingų augalų ūgliai, vabzdžiai, driežai, ežiai, zuikiai, perintys paukščiai, jų jaunikliai ir perimvietės.
Išimtys žolės deginimui daromos, jei laikomasi Aplinkos ministerijos patvirtintų Aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis. Šiuose reikalavimuose numatyta, kad sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti tada, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba jei kompostavimas padeda plisti augalų kenkėjams) ar kitaip panaudoti, bet ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių ir tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas. Kai vieno deginimo metu deginamas kiekis viršija 5 m3 tūrio arba deginama iškart keliose vietose, apie deginimo vietą ir laiką ne vėliau kaip prieš 1 valandą telefonu privaloma pranešti artimiausiam Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui ir (ar) atitinkamos miškų urėdijos padaliniui (girininkijai). Būtina laikytis visų saugumo priemonių, tai yra, degančios vietos nepalikti be priežiūros, laužavietę apkasti, kad nebūtų galimybės išplisti, turėti vandens ar kitų gesinimo priemonių ir jokiu būdu nedeginti esant vėjuotai dienai. Jeigu matote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsdami kvieskite ugniagesius skubiosios pagalbos tarnybų ryšio telefonu 112.
Draudžiama surinktus (sugrėbtus) augalus, jų dalis ar krūvas deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant IV–V klasės miškų gaisringumui (šias sąlygas nustato Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, jas skelbia žiniasklaida). Draudžiama surinktus (sugrėbtus) augalus, jų dalis ar krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą laužų kūrenimui nustatytose vietose).
Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kretingos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai, siekdami sumažinti gaisrų skaičių atvirose teritorijose, vykdys akciją „Nedegink žolės!“. Akcijos metu bus vykdomi operatyviniai reidai, teritorijos žvalgomos naudojant dronus, o nustatytiems gaisrinės saugos ir aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidėjams bus taikomos griežčiausios administracinio poveikio priemonės.
Priešgaisrinės apsaugos priemonių nesiėmimas pastebėjus savo žemėje ražienų ar nesugrėbtų (nesurinktų) šiaudų gaisrą užtraukia baudą žemės savininkams, naudotojams ir valdytojams nuo 30 iki 170 eurų. Ražienų, nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas užtraukia baudą asmenims nuo 50 iki 300 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 120 iki 350 eurų. Sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 230 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 300 eurų. Taip pat, reikia paminėti, kad apie tokius gaisrus visada yra informuojami aplinkosaugininkai, kurie vertina aplinkai padarytą žalą.
20,110 peržiūrų (-a)