Rugpjūtį prasideda javapjūtės darbai, tačiau ne visi žemdirbiai darbų įkarštyje skiria pakankamai dėmesio derliaus nuėmimo technikos priešgaisriniam saugumui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento penkerių metų statistikos duomenimis, vidutiniškai kasmet šalyje dega po 26 kombainus. Pernai liepsnojo 36 kombainai, šiais metais ugnis jau suniokojo 3 kombainus.  Net 45 kombainus ugnis nusiaubė 2020-aisiais. Dažnu atveju dirbami laukai yra nutolę nuo miestų bei miestelių centrų ir privažiavimas per laukus prie degančios technikos būna apsunkintas, todėl tikėtis, kad ugniagesiai gelbėtojai spės laiku užgesinti gaisrą nepatiriant didelių nuostolių tikrai neverta.

Neretai kombainai užsiliepsnoja dėl įvairių gedimų, dėl ant mechanizmų susikaupusių dulkių, kurias reikia kuo dažniau nuvalyti ar nupūsti.  Be tinkamo aprūpinimo pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis, didžiausią dėmesį intensyvaus technikos eksploatavimo metu būtina skirti technikos aptarnavimui: prasiskverbiantys tepalai, netvarkinga kuro sistema, netvarkinga išmetimo sistema, užstrigę guoliai, praslystantys diržai, nepritvirtinta elektros instaliacija, atjungtos ar netvarkingos įspėjimo apie mechanizmų avarinį darbo režimą sistemos, laiku nepašalintos degios nuosėdos ant įkaistančių variklio ir kitų mechanizmų,  aplink besisukančias detales apsivejantys šiaudai ir šienas – visa tai gali būti gaisro priežastimi.

Kombainui užsidegus, ugnis  plinta itin sparčiai, todėl technikos saugumu bei pirminėmis gesinimo priemonėmis privalo pasirūpinti tiek savininkas, tiek naudotojas. Kombainai privalo būti aprūpinti nemažiau kaip 2 ugnies gesintuvais turinčiais po 4 kilogramus (kg) gesinamosios medžiagos ir 1 nedegiu audeklu, o kitoje žemės ūkio technikoje turi būti nemažiau kaip 2 gesintuvai turintys po 2 kg gesinamosios medžiagos, arba nemažiau kaip 1 gesintuvas turintis 4 kg gesinamosios medžiagos. Taip pat labai svarbu išvykstant patikrinti gesintuvą – jo manometro rodyklė (jei yra manometras) turėtų būti žaliame fone. Beje, gesintuvą ir nedegų audeklą būtina laikyti lengvai pasiekiamoje vietoje.

Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kretingos priešgaisrinės tarnybos  pareigūnai siekdami sumažinti gaisrų atvirose teritorijose skaičių vykdo prevencinę akciją „Saugi javapjūtė“, kurios metu pareigūnai tikrina ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika tinkamai aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Taip pat, neretai pareigūnus galima sutikti ir prie derliaus supirkimo punktų, kurie taupydami vairuotojų laiką, patikrina ar transporto priemonė turi pakankamą kiekį gesintuvų bei ar jiems yra atlikta periodinė patikra.

Už gaisrinės saugos taisyklių pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė (iki 600 eurų), bet pats didžiausias nuostolis – netekti savo turto, kurio vertė kartais siekia ne vieną dešimtį ar šimtus tūkstančių eurų.

 10,993 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes