Ketvirtadienį Kretingos dvaro rūmuose vyko iškilmingas Kretingos rajono gimnazistų gavusių aukščiausius valstybinių brandos egzaminų įvertinimus pagerbimas. Šimtukininkus sveikino Kretingos r. savivaldybės meras Antanas Kalnius, Kretingos r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Asta Burbienė, gimnazistų draugai, tėveliai ir kiti susirinkusieji. Kalbinti šimtukininkai  vardijo įvairiausius gero rezultato receptus bei priežastis: nuo nuoseklaus mokymosi ir atsidavusių mokytojų darbo iki ypatingų giminystės ryšių ar pomėgio žaisti kompiuterinius žaidimus.

Buvo iššūkių metas

Šiais metais Kretingos rajone valstybinius brandos egzaminus laikė 265 Kretingos rajono abiturientai ir 93 VšĮ Kretingos technologijos ir verslo mokyklos mokiniai. Tarp populiariausių pasirenkamų laikyti valstybinių brandos egzaminų kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet išliko užsienio kalbos (anglų) egzaminas, kurį pasirinko laikyti 251 mokinys, lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą laikė 224, matematikos – 193, o biologijos – 104 mokiniai.

Kretingos rajone aukščiausius valstybinių brandos egzaminų įvertinimus gavo aštuoni mokiniai. 100 balų įvertinimu gali didžiuotis šie VšĮ Pranciškonų gimnazijos auklėtiniai: Gabrielius Rimkus (IV Gc klasė) (fizikos mokyt. Irena Černeckienė ir matematikos mokyt. Violeta Baltūsienė), Aleksas Daukša (IV Gd klasė) (anglų k. mokyt. Remigija Žiubrienė), Gerda Jedenkutė (IV Gd klasė) (lietuvių k. ir literatūros mokyt. Rasa Žygaitienė), Deimantė Jankauskaitė (IV Gc) (lietuvių k. ir literatūros mokyt. Rasa Žygaitienė), Valdonė Jovaišaitė (IV Gc) lietuvių k. ir literatūra (mokyt. Rasa Žygaitienė), Akvilė Slušnytė (IV Gd) (lietuvių k. ir literatūros mokyt. Rasa Žygaitienė) ir Beatričė Žiubrytė (IV Gc) (lietuvių k. ir literatūros mokyt. Rasa Žygaitienė). Taip pat aukščiausią įvertinimą gavo Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos auklėtinis Augustas Butenis – 100 balų iš užsienio kalbos (anglų k. mokyt. Vaida Bertašienė).

„Auga žmonės auginami“ – galbūt pati paprasčiausia ir universaliausia Vydūno mintis. Daug kas keičiasi, bet mokinio ir mokytojo pirminis santykis iš esmės išlieka toks pat – eiti kartu. Šių metų brandos egzaminų sesijos iššūkį turėjo įveikti visi – tiek mokiniai, jų tėveliai, tiek mokytojai“, – tokiais žodžiais pradėjo sveikinimo ceremoniją Švietimo skyriaus vyresnioji specialistė Sonata Petravičienė.

Meras A. Kalnius sakė, kad šis egzaminų pabaigos laikotarpis yra džiaugsmingas, bet ir tuo pačiu liūdnas, nes tenka atsisveikinti su buvusiais mokiniais. „Tačiau aš tikiuosi, kad atsisveikiname tik trumpam. Jūs esate mūsų perliukai, kurie puošė mūsų rajoną. Dabar jūs iškeliausite ir susirinksite dar didesnį žinių bagažą, įgysite jums arčiausiai širdies esančias specialybes. Bet jūsų sugrįžtančių visada lauks mokytojai, tėveliai ir visi mes. Tad atsiminkite, kad čia yra jūsų tėviškė, kad visada čia esate laukiami“, – tardamas sveikinimo žodį sakė meras A. Kalnius.

Švietimo skyriaus vedėja A. Burbienė atkreipė dėmesį ir į tai, kad mokiniams pastarasis pusantrų metų laikotarpis buvo tikras išbandymas. „Turėkim omenyje ir tai, kokia buvo paskutiniu metu susiklosčiusi nepalanki mokymuisi situacija dėl pandemijos – mokiniams teko mokytis nuotoliniu būdu. Pandemija buvo iššūkių metas. Bet rezultatas toks, kad lyginant mūsų rajono egzaminų rezultatus su visos šalies rezultatais, procentas mūsų geresnis. Tiesa, 2021-aisiais metais turėjome net 19-a šimtukų. Bet vien tik šimtukais bendro rezultato negalima vertinti, nes analizuojant egzaminų rezultatus ypač svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kiek mokinių išlaikė egzaminus aukštesniuoju lygiu, t.y. į nuo 90 iki 100 balų įvertinimus“, – sakė vedėja.

Sėkmės receptai

Apie pasiektą rezultatą, 100-u balų įvertintą anglų kalbos egzaminą, labai užtikrintai kalbėjo Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos auklėtinis A. Butenis. „Tokio įvertinimo tikėjausi. Ir būčiau labai nustebęs, jei šimtuko nebūčiau gavęs. Aš beveik kiekvieną dieną internetu bendrauju su užsieniečiais iš įvairių šalių. Taip atsitiko, kad gal jau nuo 6 metų amžiaus pradėjau žaisti kompiuterinius video žaidimus. Bet aš žaidžiu ne uždarose lietuvių žaidėjų grupėse, o tarptautinėse. Ten renkasi žaidėjai iš visų pasaulio šalių ir tarpusavyje bendrauja angliškai, tad man ir tai buvo didelė paskata daugiau mokytis anglų kalbos. Tad galima sakyti, kad tie žaidimai yra vienų tėvų galvos skausmas, o kitų – džiaugsmas, jei tai padeda išlaikyti egzaminus “, – pasakojo A. Butenis.

Pakalbintas jaunuolis vis dėlto akcentavo, kad vien žaisdamas žaidimus ir ten bendraudamas šnekamąja anglų kalba, vis dėlto gerai egzamino neišlaikysi. „Labai svarbus yra ir mokytojų indėlis. Mane egzaminui puikiai paruošė anglų kalbos mokytoja Vaida Bertašienė. Aš manau, kad anglų kalbos užsiėmimai su manimi buvo jai papildomas darbas, nes mano pasirengimo lygis visada buvo aukštesnis už kitus bendraklasius, tad man tekdavo skirti papildomas užduotis. Todėl man per pamokas visada skirdavo gerokai didesnį krūvį. Pavyzdžiui, nuo 9-tos klasės man jau duodavo 12-okų egzaminams skirtas užduotis, bet ir jos jau man būdavo lengvos“, – sakė A. Butenis.

Kalbintas jaunuolis prisipažino, kad papildomai egzaminui nesiruošė ir nė trupučio nesijaudino egzamino dieną. „Buvau visiškai ramus, net širdis nedrebėjo nė trupučio. Egzamino užduotis išsprendžiau gana greitai ir man dar liko pusantros valandos laiko iki jo baigos. Skaitymo užduotis atlikau gal per 20 minučių, o raštu atliekamai egzamino daliai teko skirti kiek daugiau laiko. Tiesiog mokykloje yra reikalaujama tekste naudoti sudėtingesnes kalbos formas ir negali naudoti šnekamosios kalbos formų. Todėl anksčiau ir minėjau, kad mokymosi procese labai svarbus ir mokytojo indėlis, nes vien su anglų šnekamąja kalba egzamino puikiai neišlaikysi“, – dalinosi mintimis Augustas.  A. Butenis pasidžiaugė, kad jau įstojo į Vilniaus universitetą. „Dabar manęs laukia informacinių sistemų ir kibernetinio saugumo studijos. Aš jau seniai siejau savo ateitį su kokiomis nors informacinių technologijų studijomis, nes kai moki gerai anglų kalbą, tai ir tos žinios labai praverčia dirbant su kompiuteriais, nes ten visi aprašai dažniausiai būna anglų kalba“, – sakė Augustas.

100-uku įvertinta už lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą G. Jedenkutė sakė, kad egzamine pasirinko tiesiog labiau prie širdies lipusią temą apie stereotipus. Laikiusieji valstybinį brandos egzaminą iš samprotavimo rašinio užduočių galėjo rinktis temą „Kas turi vertę, bet neturi kainos?“ ir kaip rekomenduotinus pasirinkti autorius Joną Radvaną, Marcelijų Martinaitį arba temą „Ar sunku išsilaisvinti iš stereotipų“, kuriai rekomenduota pasirinkti šiuos autorius: Šatrijos Raganą, Vincą Mykolaitį-Putiną.

„Man labai pasisekė, nes pasirinktai temai siūlytų autorių kūrinius buvau skaičiusi ir galėjau jais abiem pasiremti. Ir žinoma, nuoširdžiai norisi padėkoti lietuvių kalbos mokytojoms, kurios puikiai mane paruošė egzaminui, būtent Rasai Žygaitienei ir Ritai Dočkuvienei“, – sakė G. Jedenkutė.

B.Žiubrytė taip pat džiaugėsi, kad turėjo geras mokytojas. „Mane nuo 5 iki 8 klasės lietuvių kalbos mokė mokytoja Daiva Ataitė, su ja puikiai sutardavome, po to mokė Rita Dočkuvienė, kuri taip pat puikiai pateikė visų reikalingų literatūros kūrinių analizes. Mes kūrinius per pamokas taip gerai išnagrinėdavome, kad, manau, net to kūrinio neskaitęs žmogus galėjo puikiausiai pasiremti juo ir per egzaminą“, – sakė ji.

100-uku įvertintas už anglų kalbos egzaminą A. Daukša sakė, kad lemiamą įtaką tokiam rezultatui padarė jo giminystės ryšiai. „Man pasisekė, nes gyvenu nuo mažens su anglų kalba. Mat mano mama yra kilusi iš Pietų Afrikos Respublikos, tad nuo mažens bendravome angliškai“, – sakė jis.

G. Rimkus, kuris yra net dviejų šimtukų (fizikos ir matematikos egzaminų) savininkas, sakė, kad ypatingai egzaminams nesiruošė, o tiesiog nuosekliai prieš tai mokėsi bei dalyvavo moksleivių olimpiadose. „O papildomai nieko nesimokiau, pakako to, ką išmokė fizikos mokytoja Irena Černeckienė ir matematikos mokytoja Violeta Baltūsienė“, – sakė šimtukininkas.

Mindaugas Laukys

 

 30,540 peržiūrų (-a)

94% LikesVS
6% Dislikes