Rudenėjantį spalio 12-osios vakarą grafų Tiškevičių koplyčioje-mauzoliejuje įvyko Kretingos muziejaus organizuotas renginys „Istorijos papėdėje“, skirtas švedų kilmės architekto Karlo Eduardo Strandmano 155-osioms gimimo metinėms paminėti. Simboliška, jog ši koplyčia-mauzoliejus yra pirmasis savarankiškas talentingojo architekto darbas.
Vienas žymiausių XIX a. pab., XX a. pr. Lietuvos ir Latvijos sakralinės architektūros kūrėjų K. E. Strandmanas (1867-1946) yra suprojektavęs penkilika objektų, iš kurių devyni sukurti Žemaitijoje, o du iš jų – Kretingos krašte: minėtoji Tiškevičių koplyčia bei Salantų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Akivaizdu, kad kūrėjas paliko išskirtinai įstabių architektūrinių gotikos ir romaninio stiliaus elementais pripildytų palikimų, kurie leidžia detaliau analizuoti ir per darbus pažinti istorinį laikmetį, vyravusias to meto menines ir inžinerines tendencijas. Vis tik renginio metu gidė Diana Jomantaitė-Jonaitienė atkreipė dėmesį, kad asmeninis K. E. Strandmano gyvenimas lieka paslaptyje – nėra išlikusios informacijos, kokioje aplinkoje užaugo, ar buvo sukūręs šeimą, ar turėjo vaikų…
Jaukaus vakaro metu atvykusieji galėjo išgirsti įtaigius gidės D. Jonaitienės pasakojimus ne tik apie autentiškus architekto kūrybos aspektus, grafų Tiškevičių šeimos sarkofagų, kriptų istorijas, bet ir detaliau susipažinti su koplyčios subtilybėmis. D. Jonaitienė pasidalino prieš pusmetį iš muziejaus darbuotojo išgirsta naujiena, jog koplyčioje buvęs medinis neogotikinis altorius, 1894-aisiais sukurtas Varšuvoje, yra išsaugotas.
„Tačiau šiuo metu jis yra kaip „puzlė“ išardytas, sudėtas į dėžutes ir saugomas muziejuje. Jis nėra tiek sutrešęs, jog prisilietus subyrėtų, tačiau reikėtų ypatingų gebėjimų, norint jį surinkti, restauruoti. Ir, be abejonės, atvežti atgal į koplyčią-mauzoliejų kainuotų labai dideles lėšas“, – sakė D.Jonaitienė.
Gidė pastebėjo, kad altorius buvo kuriamas kaip profesionalus meno kūrinys, kuriame dominuoja trikampėliai, augaliniai motyvai, o ne eilinis techninis darbas.
Be kita ko, architekto 155-osioms gimimo metinėms skirtame paminėjimo vakare, sakralumu pripildytoje atmosferoje, vyko parodos „Karlo Eduardo Strandmano sakralinis palikimas“ pristatymas. Galiausiai renginį vainikavo Kristinos Rimienės vadovaujamas Kretingos rajono kultūros centro kamerinio choro ir ansamblio „Kristale“ koncertas (koncertmeisterė Goda Čaraitė). Susirinkusieji galėjo mėgautis itin subtilia skambesio, žodžio, jausmo, vaizdo sinteze.

 11,242 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes