Spalio 19–24 dienomis Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos mokiniai turėjo įsimintiną kelionę į Strasbūrą. Penkių dienų išvyką jaunieji kretingiškiai laimėjo tapę 2021–2022 metų MEPA (Mokykla – Europos Parlamento ambasadorė) projekto nugalėtojais. Projekto MEPA tikslas – skatinti jaunuosius europiečius būti aktyviais savo šalies ir Europos Sąjungos piliečiais.
Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija projekte MEPA dalyvauja septintus metus iš eilės. Baigiantis mokslo metams, įvertinus atliktus darbus, pravestas pamokas ir kita, mokyklos yra reitinguojamos. Pagal reitingų lentelę už 2021–2022 metus J. Pabrėžos universitetinė gimnazija buvo pirmoji respublikoje iš 84 mokyklų.
Projektą koordinuojanti istorijos mokytoja metodininkė Dalia Zibalienė pasakojo, kad projektas apima įvairias veiklas: susitikimus su Europos Parlamento nariais, nuotolines Euroscolas, diskusijas, forumus įvairiomis temomis – nuo politikos iki miškų sodinimo, gamtosaugos ar energetikos kainų. Tai pat nagrinėjamos žmogaus teisės ir jų pažeidimai, karas Ukrainoje, pabėgėlių temos. Euroscolos programa siekia supažindinti jaunimą su EP darbu, skatinti domėjimąsi ES vykstančiais procesais ir pateikti gilesnį Europos, kaip visumos, vaizdą.
Dvylika jaunųjų kretingiškių spalio 21-ąją Europos Parlamente Strasbūre galėjo kartu su kitais 26 šalių jaunaisiais ambasadoriais diskutuoti tema „Ar Europa pasiruošusi žiemai? ES atsakas į energijos krizę“. Vyko darbas inovacijų laboratorijoje su Aleyda Hernandes Laviades, Europos mokslinių tyrimų ir energetikos skyriaus vidaus politikos generalinio direktorato atstove. Aktyviai dalyvavo klausimų-atsakymų sesijoje su Europos Parlamento nare iš Prancūzijos Fabienne Keller. Atvykusiuosius sveikino Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.
Taip pat, keliaudami į Prancūziją jaunieji ambasadoriai iš Kretingos, kartu su juos lydėjusiais mokytojais, aplankė Lenkijos miestus Varšuvą ir Vroclavą, Vokietijoje – Drezdeną, Čekijoje – šalies sostinę Prahą.
Anot D. Zibalienės, nors viena diena Parlamente yra per trumpas laikas kardinaliems sprendimams, tačiau bendradarbiavimas, diskusijos Strasbūre su bendraamžiais iš visos Europos yra labai prasmingos. Juolab, kad projekto darbus neabejotinai planuojama ir toliau tęsti.
„Po rudens atostogų vykdysime jaunųjų ambasadorių atranką, nes buvę jau užaugo, yra dvyliktokai ir jų pagrindinis darbas – gerai išlaikyti egzaminus. Ateities planuose yra Europos dienos organizavimas Kretingos rajono mokykloms“, – mintimis dalinosi istorijos mokytoja metodininkė D. Zibalienė.
Kalbinta D. Zibalienė akcentavo, kad jaunimo dalyvavimas tiek Lietuvos, tiek Europos politiniuose procesuose yra būtinas, nes jų rankose – visos šalies ateitis. Taip pat J. Pabrėžos universitetinės gimnazijos istorijos mokytoja metodininkė pastebėjo, kad aktyviu piliečiu turėtų būti kiekvienas asmuo, tačiau privalu atskirti prasmingą pilietinį dalyvavimą nuo nuolatinio aimanavimo, skundimosi.
„Aktyvus pilietis – tai ne tas, kuris per krepšinio varžybas (jeigu laimime) išsikelia Lietuvos vėliavą, ne tas, kuris rėkia ir yra nepatenkintas viskuo. Aktyvus pilietis – tai žmogus, nepriklausomai nuo amžiaus, aktyviai dalyvaujantis savo valstybės, miesto, mokyklos gyvenime, siūlo idėjas, mato problemas ir stengiasi jas išspręsti“, – kritiškai apie aktyvaus piliečio sampratą kalbėjo D. Zibalienė.
37,713 peržiūrų (-a)