Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus specialistė Rūta Andriušienė, vyriausioji specialistė Živilė Budginienė ir vyresnysis specialistas Daivaras Dainavičius.

Vasario 11-ąją savo profesinę šventę švenčia bausmių vykdymo sistemos – Probacijos tarnybos pareigūnai. Ši tarnyba vykdo probuojamųjų, t. y. asmenų, kuriems laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas, ir lygtinai paleistieji iš laisvės atėmimo vietų, asmenų, kuriems paskirtos viešųjų darbų ir laisvės apribojimo bausmės, baudžiamojo poveikio (išskyrus turto konfiskavimą, išplėstinį turto konfiskavimą ir įmokas į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimo asmenų fondą) ir auklėjamojo poveikio priemonės (išskyrus įspėjimą ir atidavimą į specialą auklėjimo įstaigą) priežiūrą.
„Probacija – tai antra galimybė asmeniui, liekant laisvėje, keisti savo gyvenimo būdą, elgesį, ir daugiau nebenusikalsti. Be to, neįzoliavus asmens, jis netampa našta valstybei bei nepraranda socialinių ryšių. Jei nusikaltusiam asmeniui nebuvo paskirtas realus laisvės atėmimas, o skirta alternatyvi bausmė, tai dar nereiškia, jog išėjęs iš teismo salės jis galės elgtis kaip nori. Teismo paskirtą laiką toks asmuo bus prižiūrimas ir stebimas probacijos pareigūnų“, – sakė Kretingos probacijos tarnybos pareigūnė Živilė Budginienė.

Kretingos psichikos sveikatos centro direktorius Vidmantas Jurgaitis ragina naudotis rajono centro paslaugomis.

Kretingos rajone probacijos tarnybos pareigūnai per metus prižiūri per 150 asmenų. Lyginant su ankstesnių metų statistika, jų skaičius mažėja: 2018-aisiais prižiūrėti 274 asmenys, 2019-aisiais – 230, 2020-aisiais – 179, 2021-aisiais – 155, 2022-aisiais – 156. Dabar probacijos pareigūnai prižiūri apie 60 rajono gyventojų. Iš jų 11 paskirtą intensyvi priežiūra ir jų buvimo vieta stebima elektroninėmis stebėjimo priemonėmis.
„Kaip atskirą kategoriją reikėtų išskirti asmenis, kuriems paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas naudotis specialia teise vairuoti transporto priemones. Tai tokie asmenys, kurie vairavo neblaivūs ir į alkoholio matuoklį įpūtė daugiau nei 1,5 promilės, jie taip pat patenka į probacijos pareigūnų priežiūrą. Dabar tokių asmenų įskaitoje turime 115, o 8 iš jų – moterys. Pastebėjome, jog per paskutiniuosius keletą metų šis skaičius išlieka stabilus – apie 100. Tačiau atkreipiame dėmesį, jog tokių vairuotojų amžius jaunėja ir vis dažniau nevengia neblaivios vairuoti moterys“, – sakė Ž. Budginienė.
Didžiausia prasikaltusių asmenų problema, daranti įtaką nusikalstamoms veikoms, yra priklausomybė alkoholiui. Spręsdami tokių žmonių problemas Probacijos tarnybos pareigūnai į pagalbą pasitelkia priklausomybių konsultantus, bendradarbiauja su Visuomenės sveikatos biuru. Trintys priklausomybes siunčiami į Psichikos sveikatos centrą, Priklausomyybės ligų centrą, bendradarbiaujama ir su įvairiais reabilitacijos centrais.
„Daug dėmesio Probacijos tarnyboje skiriama asmenims, smurtavusiems artimoje aplinkoje. Tokių prižiūrimųjų dabar yra beveik trečdalis visų prižiūrimų asmenų. Tačiau galime pasidžiaugti, kad pers pastaruosius dvejus metus smurtavusių artimoje aplinkoje gyventojų skaičius mažėja“, – teigė Ž. Budginienė.
Pasak Probacijos tarnybos pareigūnės Ž. Budginienės, svarbiausias probacijos tikslas – užtikrinti veiksmingą nuteistųjų resocializaciją ir mažinti nusikalstamumą ateityje. Vadinasi, nuteistajam atliekant bausmę laisvėje, suteikiama galimybė pasitaisyti, skatinama jo elgesio pažanga ir teigiami pokyčiai.
„Į Probacijos tarnybos priežiūrą patekę teisti asmenys yra įtraukiami į resocializacijos procesą. Mūsų tikslas yra dirbti su žmonėmis, juos motyvuoti taip, kad pats žmogus norėtų pakeisti savo elgesį, gyvenimo būdą ir suvoktų, kad tolimesnis gyvenimas priklauso nuo jo paties – kiek pastangų įdės, tokį ir rezultatą turės. Žinoma, nesame stebukladariai ir negalime už kitą žmogų nugyventi jo gyvenimą, už jį daryti pasirinkimus, tačiau galime padėti pamatyti problemą, susivokti, atverti įvairias pasirinkimo galimybes, teisingai nukreipti, palaikyti, pagelbėti sėkmingai integruotis visuomenėje ir siekti tikslų teisėtais būdais, ugdyti pagarbą įstatymui, taip padedant eiti, kad ir mažų, bet pozityvių pokyčių link. Šis kelias nėra lengvas, juo judama žingsnis po žingsnio, neretai su atkryčiais, manipuliacijomis, nesėkmėmis, tačiau vėl ir vėl ieškant būdų, kaip suklupus atsikelti ir eiti pirmyn. Pokyčiams visada reikia daug laiko ir pastangų. Taigi probacijos pareigūnai atlieka didelį ir svarbų, deja, ne visada matomą darbą ir taip prisideda prie visuomenės saugumo“, – sakė Kretingos probacijos tarnybos pareigūnė Ž. Budginienė.

 51,800 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes