Paskutinį vasaros šeštadienį, Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus vėl pakvietė į tradicija tapusią klojimo teatrų šventę „Po klevu žaliuoju“. Žiūrovams vaidinimus dovanoja kolektyvai iš Plungės, Kretingos bei Klaipėdos rajonų.
Daug domėdamasis, ieškodamas ir rinkdamas informaciją apie M. Valančiaus gimtąją sodybą, buvęs muziejaus direktorius Algirdas Čėsna stengėsi kurti etnografinę aplinką, kad sodyboje būtų jaučiama XIX a. dvasia. Viena jo idėjų – kasmetinė klojimo teatrų šventė, kuri rengiama paskutinį vasaros šeštadienį.
Susirinkusius į šventę Nasrėnuose – kiekvienais metais džiugina ne tik saviveiklinių teatrų aktoriai, vyksta tautodailininkų bei amatininkų pleneras. „Pinsime sodus, gaminsime dirbinius iš vytelių, žiesime keramikos indus, savo produkciją demonstruos bitininkai, žolininkai, atvyks kaimo bendruomenių atstovai su savo produkcija“, – sakė muziejaus vadovė Violeta Čėsnienė, prisimindama, jog praėjusių metų šventėje čia dalyvavo retų tradicinių amatų meistras – klumpių bei šaukštų drožėjas.
„Dėkojame Kretingos r. savivaldybei už paramą šiai šventei. Taip pat paramą gavome iš Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros, bendruomeniškumui stiprinti“, – sakė Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus direktorė.
Trys spektakliai
Pirmieji klojimo teatro scenoje, senojoje sodybos daržinėje pasirodys kaimynai iš Plungės rajono. Tai Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių filialo suaugusiųjų mėgėjų teatras „Šėrdaplakis“.
Alsėdiškių spektaklis „Aš nenuoriu Jurgiaus“ – tai šeimyninė komedija apie tai kaip jauna moteris, dėl turtų verčiama tekėti už daug vyresnio vyriškio. Pasak režisierės Vaidos Silkauskienės teatras Alsėdžiuose veikia kelis dešimtmečius, tačiau tokiu pavadinimu pasivadino nesenai. Ieškojome kas mus jungia, o mes juk visi turim širdis. Prieš kiekvieną vaidinimą artistų širdys stipriau plaka. O jos plaka dėl jaudulio, kad viskas gerai pasisektų”, – sakė „Švyturiui“ teatro vadovė.
Kaip pasakojo V. Silkauskienė, alsėdiškiai – nuo seno mėgėjai vaidinti. Dramos būrelis čia gyvavo ir prieškario laikais, ir prieš kelis dešimtmečius. Mėgėjiškame teatre vaidino tėvai ir seneliai, todėl nieko keisto, kad vaidina ir dabartinė alsėdiškių karta.
Šiuo metu kolektyvą sudaro šeši aktoriai, tarp kurių vicemeras, bendruomenės pirmininkas, mokyklos direktorius, socialinė darbuotoja, seniūnijos darbuotojas, buvęs girininkas. Pati vadovė – darželio vedėja. Režisierė prisipažino, jog į teatrų šventę Nasrėnuose jos vadovaujamas kolektyvas atvyksta pirmą kartą.
Kretingalės kultūros centro Plikių skyriaus mėgėjų teatras „Ciongs“ Nasrėnų šventės dalyviams jau pažįstamas. Šį kartą kolektyvas iš Klaipėdos rajono teatro mėgėjams dovanoja nežinomo autoriaus spektaklį „Rankos – nepaduosiu“. Jo režisierė – Albina Buntinienė.
Kaip “Švyturiui sakė mėgėjiško terato vadovė, tai spektaklis apie meilę, meilės trikampį, dvigubą gyvenimą bei moters laimės ieškojimą. Spektaklyje vaidina šešių aktorių kolektyvas iš Plikių bei Jokūbavo. Nasrėnų šventėje “Po klevu žaliuoju” A.Buntinienės vadovaujamas kolektyvas dalyvauja jau ne pirmus metus.
Kretingos neįgaliųjų teatras „Kaukė“ vėl džiugina žiūrovų širdis užkariavusiu spektakliu – Emilijos Urbaitės komedija „Loterija“, kurią režisavo Martina Žąsytienė.
Pasak režisierės, Kartenos kultūros namų direktore ji pradėjo dirbti 1978 m. Kiekvienais metais jos vadovaujami kolektyvai Kartenoje ir Kretingoje pastatydavo po vieną naują spektaklį. Kartenos teatras – šimtmetį skaičiuojanti neatsieja krašto kultūros dalis. Teatras veikė dar prieškario laikais, šiandien jam – 117 metų.
Spektaklis “Loterija” rodytas jau 7 kartus. Vaidinime atskleidžiamas buitiškas paprasto kaimo žmogaus gyvenimas: parsonažai atrodo asmeniškai kiekvienam pažįstami: pijokas, senmergė. Aktoriai į savo personažus įdeda daug širdies, gyvenimoškos patirties, improvizuoja, negali humoro, anekditų ar pajuokavimų. Režisierė pati sugalvojo pagrindines dekoracijas, – veikėjų kostiumus, muzikinius fragmentus parinkti padėjo Aldona Šilgalienė ir sūnus Martynas. “Kai važiuodavome su šiuo spektakliu po kaimus – salėse kėdžių nežtekdavo”, – sako režisierė M. Žąsytienė, pridurdama, jog Nasrėnų šventėje Kartenos teatro kolektyvai dalyvauja apie 20 metų.
Veks mugė
Kaip skelbia organizatoriai, šventės metu veiks tautodailės ir amatų mugė. Amatų gamybos procesus demonstruos keramikai, krepšių ir šiaudinių sodų pynėjai, žolininkė, bitininkai, medžio drožėjai, audėjai. Bus galimybė įsigyti amatininkų darbų ir kitų suvenyrų.
Šventės metu bus galima pasimėgauti kvapnių žolynų arbata su medumi, paragauti žemaitiško kastinio, cibulynės, koncertuos Regimantas Šilinskas, vyks edukacija „Žemaitē XIX ōmžiou: dāinas, toncē, pastrajē, rokunda“.
Užrašė Gintaras Mikšiūnas
Švyturio archyvo nuotrauka
10,048 peržiūrų (-a)