Prasidėjus padangų keitimo metui Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad gyventojai šias atliekas gali priduoti ir nemokamai.

Kaip sakė bendrovės „Kretingos komulininkas“ direktorius Paulius Ruškus, nereikalingas panaudotas padangas turi priimti automobilių servisai, kurie parduoda ir keičia padangas. Kiek parduoda naujų, tiek tuti priimti senų. Daugiau nepriims. Bet šiais laikais naujas padangas žmonės neretai perka internetu ir keičiasi patys. Todėl nemokamai 5 vienetus galima atvežti ir priduoti į didelių gabaritų atliekų aikštelę Kretingos r, esančia Sodžiaus g. 86, Ankštakių kaime. Jeigu šeima turi du automobilius, šeimos nario priims dar tiek pat.
Kelių eismo taisyklės numatyta, kad vasarinės padangos keičiamos į žiemines kiekvienais metais iki lapkričio 10 d. Vėliau važinėjant vasarinėmis ne tik gręsia baudos, bet ir pavojinga gyvybei.

„Kiekvienais metais pranešame gyventojams apie aplinkai atsakingą elgesį keičiant savo automobilių padangas ir legalius būdus kur jas nemokamai priduoti, nes mūsų visų elgesys daro įtaką aplinkai, kurioje gyvename“, – sako Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus patarėjas Paulius Rutkauskas. Pasak jo, labai gaila, tačiau teršimo atvejų padangomis vis dar nustatoma.

Departamento sukurtu įrankiu „Tvarkau Lietuvą“ per mėnesį gauta daugiau nei 50 pranešimų apie užterštas teritorijas, kuriose rasta ir padangų. Žemėlapyje gyventojai gali patys perduoti informaciją apie pastebėtas atliekas gamtoje ir prisidėti prie užterštų teritorijų mažinimo.

Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad net iki 80 proc. transporto priemonių dalių ir detalių galima perdirbti, todėl ragina naudotis numatytais atliekų sutvarkymo būdais.

Kur dėti senas padangas ir kitas automobilines atliekas

  1. Paprastai padangas vairuotojai keičia autoservisuose, todėl ten jie gali nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičia.
  2. Pagal galiojančius įstatymus už padangų tvarkymą atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, pardavėjas turi pranešti pirkėjui, kad į padangos kainą jau įskaičiuotos ir jos sutvarkymo išlaidos. Taigi pirkėjas į prekybos vietą gali atvežti tiek nusidėvėjusių padangų, kiek pirko.
  3. Panaudotos padangos, alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos transporto priemonių priežiūros ir remonto atliekos iš gyventojų nemokamai surenkamos stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus, darbo laiką ir kitas žinias galima rasti savivaldybių svetainėse arba atliekos.lt
  4. Neribotais kiekiais automobilines atliekas galima priduoti atliekų tvarkytojams, bet ši paslauga gali būti mokama.
  5. Veiklos vykdytojas (pvz., automobilių servisai) privalo priimti visas transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos metu susidariusias nepavojingąsias ir pavojingąsias atliekas. Jas grąžinti transporto priemonės savininkui ar naudotojui draudžiama. Šis punktas netaikomas pakartotiniam naudojimui tinkamoms detalėms.
  6. Senas padangas ar jų atliekas galima perduoti turintiems teisę jas tvarkyti atliekų tvarkytojams, kuriuos rasite viešame atliekų tvarkytojų valstybės registre. Šios paslaugos yra mokamos. Atkreipiamas dėmesys, kad tiek autoservisai, tiek padangų prekybos vietos surinktas iš vairuotojų padangas turi priduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams.

Atsakomybė

Baudos už į aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje. Baudos dydis gali svyruoti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir nuo to, ar išmestos atliekos pavojingos, ar ne.

Taip pat gali būti skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala. Tais atvejais, kai padangos deginamos, skiriama bauda ir skaičiuojama žala aplinkai.

Jei kyla aplinkosauginių klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jums patars telefonu 8 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt. 

Primename, kad apie aplinkosauginius pažeidimus galite pranešti telefonu 112.  

 „Švyturio“ informacija

 

 824 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes