Prokuratūra pradėjo tyrimą dėl Palangoje iškirstų daugiau nei 1 tūkst. saugotinų medžių.

Klaipėdos apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Palangoje iškirstų daugiau nei 1 tūkstančio saugotinų medžių.

„Klaipėdos apygardos prokuratūroje įvertinus ir patikslinus Palangos miesto savivaldybės mero pareiškime pateiktą informaciją apie Palangos mieste, Hipodromo gatvėje, galimai neteisėtai iškirstus saugotinus medžius, priimtas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą“, – pirmadienį pranešė prokuratūra.

Prokuratūrai pateiktame pareiškime nurodoma, kad, vykdant Palangos miesto savivaldybės teritorijoje augančių želdinių valstybinėje ir privačioje žemėje inventorizaciją, buvo aptiktas iškirstas žemės plotas.

Užfiksuota, kad Palangoje esančioje privačioje teritorijoje be leidimo iškirsta daugiau nei 1 tūkst. 100 medžių, jie pagal teisės aktus priskiriami saugotiniems želdiniams.

Tyrimas bus atliekamas dėl, įtariama, aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo taisyklių pažeidimo (pagal Baudžiamojo kodekso 270 straipsnio 2 dalį).

Už tai baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.

Per ikiteisminį tyrimą bus siekiama išsiaiškinti gamtai padarytą žalą ir galimus kaltininkus.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja ir jį koordinuoja Klaipėdos apygardos prokuratūros specializuoto skyriaus prokuroras.

Tyrimą atlieka Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.

Šaltinis: BNS.lt , LRT.lt

Palangos mero Šarūno Vaitkaus pareiškimas (iš jo Facebook paskyros):

“Kreipiausi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą: brutaliai iškirsta daugiau kaip tūkstantis medžių
Šis incidentas, apie kurį šiandien rašau, iš tikrųjų yra sukrečiantis, brutalus ir nesuvokiamas – nelegaliai, neturint leidimo, net nebandant imtis įstatymų numatytų veiksmų, kai norima teisėtai ir turint tam priežastį nukirsti medį, ryžtasi savavališkai pakelti ranką prieš didžiulį plotą saugotinų želdynų. Kai mane informavo apie tai, jog didžiulėje teritorijoje atokesnėje Palangos dalyje aptikta, kad vietoj medžių stūkso begalė kelmų – lyg po NSO apsilankymo – negalėjau tuo patikėti: negi tai įmanoma ir negi dar yra tikinčių, kad tokie veiksmai ir jų sumanytojai bei vykdytojai gali likti nenubausti?
Palangos savivaldybės administracijos užsakymu šiuo metu vyksta visų saugotinų želdynų savivaldybės teritorijoje inventorizacija. Tad specialistai jau aplankė ar dar aplankys kiekvieną kurorto kampelį, nesvarbu, ar tai valstybinė žemė, ar privatus sklypas, ir metras po metro inventorizuos kiekvieną medį. Kiekvienas mūsų miesto saugotinas želdinys, nesvarbu, ar jis auga miesto parke, ar privataus namo kieme, bus apskaitytas ir įrašytas į atitinkamus registrus.
Būtent vykdant šią inventorizaciją specialistai atokioje ir praktiškai neapgyvendintoje Palangos dalyje, Hipodromo gatvėje, aptiko plynai iškirstą žemės plotą. Atlikus patikrinimą buvo nustatyta, kad žemės sklypuose galimai neteisėtai buvo pašalinti pagal Palangos miesto savivaldybės tarybos 2008 m. liepos 10 d. sprendimą patvirtintas Palangos miesto želdynų ir želdinių apsaugos taisykles saugotiniems priskirti želdiniai.
Spalio viduryje atestuoto nepriklausomo želdynų ir želdinių eksperto atliktos ekspertizės metu minimoje teritorijoje buvo užfiksuota sunkiai suvokiama situacija – aptikta, jog nukirsti 1153 medžiai, likę kelmai rodo, jog želdynai buvo 15 cm ir didesnio skersmens. Jau nekalbant apie tai, kad ekspertas nefiksavo tų kirtimų, kur želdinio skersmuo buvo mažesnis ir jie nepriskiriami saugotiniems ar buvo sausuoliai.
Ekspertas užfiksavo šokiruojantį vaizdą – teritorijoje iškirsta 9 rūšių medžiai: baltalksnių – 9 vnt. (kelmai 19-37 cm skersmens), plaukuotųjų beržų – 114 vnt. (15-55 cm skersmens), drebulių – 36 vnt. (15-45 cm), baltųjų gluosnių – 6 vnt. (19-33 cm), trapiųjų gluosnių – 7 vnt. (28-73 cm ), paprastųjų ievų – 7 vnt. (17-24 cm), juodalksnių – 950 vnt. (15-69 cm), paprastųjų uosių – 21 vnt. (15-62 cm).
Ekspertas surašytoje išvadoje nurodė, jog iki kirtimų buvo saugotina 1150 medžių, jiems kirsti buvo privalomai reikalingas Palangos savivaldybės administracijos leidimas.
Tačiau toks leidimas niekada nebuvo ir negalėjo būti išduotas, tiksliau – dėl saugotinų želdinių tvarkymo, kirtimo ar šalinimo minėtoje teritorijoje į Palangos savivaldybės administraciją niekada ir nebuvo kreiptasi.
Aiškinantis plačiau, buvo nustatyta, kad didelė 9,13 hektaro teritorija iki šių metų gegužės buvo įregistruota kaip vienas žemės sklypas Hipodromo gatvėje 64. Jo savininkė buvo viena Palangoje gerai žinoma uždaroji akcinė bendrovė.
Prieš kelerius metus parengus minėto žemės sklypo formavimo ir pertvarkymo projektą ir jį patvirtinus, visa teritorija buvo suskaidyta į daugiau kaip 30 sklypų, kurių didžioji dauguma yra 15 – 19 arų dydžio. Žemės pertvarkymo projekte buvo numatyta ir daugiau kaip 1,5 hektaro želdynų teritorija.
Remiantis Nekilnojamojo turto registro duomenimis, projektu suplanuoti žemės sklypai nuo 2023 m. gegužės 4 d. priklauso Kaune registruotai bendrovei, užsiimančiai nekilnojamuoju turtu ir jo plėtra.
Šio brutalaus veiksmo paaiškinimas, matyt, slypi tame, kad pjūklo pagalba visa tankiai apželdinta teritorija, ko gero, buvo „išvalyta“ ruošiantis būsimai gyvenamųjų namų statybai. Žinoma, jau be medžių.
Noriu priminti, jog Palangos miesto taryba patvirtino naujus saugotinais paskelbtų želdinių atkuriamosios vertės įkainius, kuriuos padidinimo mažiausiai dešimt kartų. Ekspertų skaičiavimais, ir tai užfiksuota išvadoje, už 1150 savavališkai nukirstų medžių šių kirtimų organizatoriams ir vykdytojams gali tekti sumokėti 1 mln. 838 tūkst. eurų gamtai padarytai žalai atlyginti.
Pirmadienį, spalio 30 dieną, kreipiausi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą prašydamas įvertinti aplinkybes dėl galimai neteisėtais veiksmais padarytos žalos gamtai bei spręsti dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Antradienį, labai operatyviai gavome pranešimą, jog toks ikiteisminis tyrimas pradėtas, jį pavesta vykdyti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybai.
Pareigūnai jau antradienį, o ir švenčių dienomis sklypuose fiksavo situaciją, buvo pakelti ir dronai.
Noriu atsakingai pareikšti – niekada nesitaikstėme ir nesitaikstysime su tokiu brutaliu požiūriu į mūsų pajūrio gamtą. Niekam ir niekada negali kilti nė menkiausios minties, jog liks nepastebėti ir nenubausti neteisėtai, be leidimo palietę net ir vieną medį. Nežinau, kas darėsi galvose tų žmonių, kurie nusiuntė medkirčius į Hipodromo gatvę išnaikinti daugiau kaip tūkstantį lapuočių, tačiau mūsų pozicija yra akivaizdi – reikalausime ne tik kuo griežčiausios bausmės, žalos atlyginimo, bet ir atsodinti želdynus.
P..S Mačiusius kas vežė medieną, ar kas kirto medžius, gal turinčius nuotraukų ar video, prašau man siųsti į mesendžerį. Jūsų medžiaga bus perduota prokurorams. Ačiū už pilietiškumą !”

 605 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes