Daugelis žūklės mėgėjų jau pasiruošė žvejybos sezonui ant užšalusių vandens telkinių. Tačiau specialistai ragina neskubėti ir įsitikinti, ar tikrai ledo storis yra tinkamas, norint drąsiai lipti ant jo. Būtina nepamiršti smaigų.

Kretingos r. savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Rasmina Beniušienė prinema, kad jeigu žvejoja vienas asmuo, ledo storis turi būti ne mažesnis kaip 7 cm., o jeigu grupė samenų – daugiau nei 12 cm.

Vandens telkiniai Kretingos r. ledu užsitraukė tik prieš savaitę. Kiekviename telkinyje ledo storis gali būti skirtingas. Pakraščiuose ledas būna plonesnis, per vidurį – storesnis. Todėl, pasak specialistų, kiekvienas, kuris vyksta pasimėgauti žvejybos malonumais žiemos metu, turėtų įsivertinti riziką. Būtina įsitikinti, jog ledas tikrai storas ir atlaikys žmogaus svorį.

Smaigai lipant ant ledo – būtini!

Aplinkos ministerija primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus. Jais pasinaudojus būtų galima išlipti ant ledo įlūžus.

Taip pat šios taisyklės draudžia būti vandens tvenkiniuose ant ledo, kai dėl ledo būklės kyla pavojus žmonių gyvybei ar sveikatai esant plonai ledo dangai ar Lietuvos  hidrometeorologijos  tarnybai paskelbus  apie  ledo būklę, kuri gali kelti pavojų žmonių gyvybei ar sveikatai.

Smaigai yra paprasta, nebrangiai kainuojanti, bet efektyvi priemonė, padėsianti išsaugoti ne vieną gyvybę. Smaigus reikia nešiotis taip, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais skubiai pasinaudoti. Dažniausiai žvejai juos nešiojasi pasikabinę ant kaklo. Be smaigų žvejams patariama turėti virvę arba bent jau šaliką, kurį nelaimės atveju galima panaudoti kaip virvę. Saugiausia ant užšalusio vandens telkinio vilkėti neskęstantį kostiumą ar liemenę.

Smaigus galima įsigyti žūklės prekių parduotuvėse arba pasidaryti pačiam panaudojant du atsuktuvus, ylas ar kt.

Smaigai turėtų būti parengti naudojimui jau žengiant pirmuosius žingsnius ant ledo. Daugelio gamintojų smaigai pritaikyti kabinti ant kaklo tokiame aukštyje, kad nelaimės atveju būtų galima juos greitai ištraukti iš įdėklo. Todėl smaigus būtina laikyti visad lengvai pasiekiamoje vietoje – ne kišenėje ar, dar blogiau, žvejybinėje dėžėje.

Atsidūrus vandenyje, smaigais nedelsiant reikėtų įsikibti į ledo kraštą, taip išsaugant reikalingas jėgas išsilaikyti vandens paviršiuje.

Baudos už žvejybą ant plono ledo

Žvejojantys ant nesaugaus ledo (plonesnio nei 7 cm) ir neturintys smaigų žvejai bus įspėjami arba baudžiami nuo 10 iki 60 eurų dydžio bauda.

Privaloma laikytis ir savivaldybių tarybų patvirtintų saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklėse nustatytų saugaus elgesio ant paviršinių vandens telkinių ledo reikalavimų. Už šių reikalavimų pažeidimus gresia bauda nuo 100 iki 300 eurų, o toks pakartotinai padarytas nusižengimas užtraukia baudą nuo 300 iki 900 eurų.

Žvejai turėtų laikytis saugaus elgesio ant vandens telkinio ledo patariama:

  • kad ledas išlaikytų vieną žmogų, jo storis turi būti didesnis nei 7 cm, grupę žmonių – ne mažesnis kaip 12 cm;
  • jeigu ledu, kurio storis yra 12 cm arba mažiau, eina grupė žmonių, atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 m;
  • einant ledu reikėtų eiti jau pramintu taku, ledu eiti vienam tamsiu paros metu;
  • siūloma turėti lazdą (peikeną) ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu stuktelėjus lazda pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą;
  • siūloma eiti čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo;
  • ledu čiuožiant slidėmis reikia atsisegti slidžių apkaustus, kad esant reikalui jas galima būtų greitai nusimesti; plaštakų neprakišti per lazdų kilpas;
  • įlūžus ledui nepasiduokite panikai ir karštligiškai nesikabinkite už ledo krašto, nes jis lūžinės, o jūs prarasite jėgas. Bandykite „užplaukti ant ledo“ laikydamiesi ant vandens paviršiaus ir artėdami prie tvirtesnio ledo. Užlipę ant ledo kuo plačiau paskirstykite savo kūno svorį, ridenkitės arba šliaužkite į tą kranto pusę, iš kurios atėjote. Ant kojų stokitės tik išlipę ant kranto;
  • pastebėję įlūžusį ir skęstantį žmogų įvertinkite padėtį, nebėkite prie eketės – toje vietoje ledas yra plonesnis. Nedelsdami skambinkite skubios pagalbos numeriu 112. Jeigu įmanoma, bandykite nuo kranto ar tilto ištiesti ar mesti skęstančiajam pagalbinę priemonę, į kurią galėtų įsikibti. Nerizikuokite savo gyvybe;
  • ištraukę skęstantįjį į krantą, patikrinkite jo kvėpavimą ir pulsą, prireikus pradėkite gaivinti. Jei yra galimybė, nugabenkite jį į šiltą patalpą, nuvilkite šlapius drabužius ir pakeiskite juos sausais, apklokite apklotais, antklode. Esant hipotermijai dėkite šiltus kompresus ant jo krūtinės, kaklo, galvos, kirkšnių, jei žmogus sąmoningas, duokite gerti šiltų saldžių gėrimų, netrinkite jo odos, neduokite gerti alkoholinių gėrimų.

Parengė Gintaras Mikšiūnas

 326 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes