Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas parengė ir įregistravo Akcizų įstatymo pataisas, kuriomis siūlo mažinti suskystintosioms naftos dujoms (SND) taikomus tarifus.

„Dujų baliono kaina pakilo nuo 32 iki 50 eurų. Tai Vyriausybės naujametė staigmena gyventojams ir maisto pramonei. Tai skaudus smūgis visiems, kurie kepa duoną, gamina mėsos, pieno ir kitus produktus. SND dujos yra naudojamos grūdų elevatoriuose, paukštynų šildymui – svarbiuose gamybos procesuose. Visa maisto gaminimo ir tiekimo grandinė šiuo metu yra tiesiog apiplėšinėjama šiuo akcizu“, – komentuoja R. Budbergytė.

„Vyriausybė staiga taip padidino šioms dujoms taikomus akcizo tarifus, kad jie tapo vienais didžiausių pasaulyje. Tai ypač skaudžiai smogė tiems gyventojams, kurie šias dujas naudoja maistui ruošti bei šildyti ir neturi jokio kito pasirinkimo“, – pažymi socialdemokratė.

Parlamentarė įspėja, kad Lietuvos maisto gamintojai taps nekonkurencingi, toliau augs ir taip rekordinės maisto kainos. „Tik laiko klausimas, kada dalis mūsų produkcijos išsikraustys į Lenkiją“, – sako R. Budbergytė.

Pasak parlamentarės, susiklostė keista situacija, kai žmonės iš esmės stumiami deginti akmens anglis, mat viena tona CO2, išmesto deginant akmens anglis, 2025 m. atsieis net 85 proc. mažiau, nei naudojant SND. „Tai akivaizdžiai kertasi su garsiai reklamuojamu valstybės siekiu skatinti gyventojus ir verslus rinktis mažiau taršius energijos šaltinius“, – pažymi R. Budbergytė.

Anot Seimo nario socialdemokrato Gintauto Palucko, nemažai verslo įmonių patikėjo Vyriausybės žodžiais ir perėjo prie SND. Vyriausybė, drastiškai pakeitusi savo požiūrį į SND vartojimą, pasak G. Palucko, apgavo maisto gamintojus.

„Dėl nusikalstamos Rusijos invazijos į Ukrainą sutrikus dujų tiekimui, pašokus kainoms, dalis verslo įmonių, skatinamos Vyriausybės, pertvarkė savo gamybos linijas ir perėjo prie SND. Ar galėjo jos įsivaizduoti, kokia staigmena jų lauks naujaisiais metais? Kai kurios įmonės po tokio kainų šoko gali ir nebeatsigauti“, – komentuoja G. Paluckas.

Siekdami sušvelninti drastiško akcizų padidinimo pasekmes gyventojams ir sukurti stabilesnę akcizų aplinką įmonėms, socialdemokratai siūlo sumažinti akcizą ir CO2 dedamąją. „Sumažinus akcizų tarifus, žmonės galėtų lengviau atsikvėpti, ypač regionų gyventojai, kurie neturi kitų būdų apsirūpinti gamtinėmis dujomis maistui ruošti.

Siūlome sumažinti galiojantį tarifą, taikomą maisto ruošimui naudojamoms SND, iki 21 EUR/t. Verslo įmonėms taip pat siūlome taikyti 21 EUR/t tarifą šildymo reikmėms naudojamoms SND. Sumažinus CO2 dedamąją, 2025 m. ji sieks 0 EUR/t, 2026 m. – 20,4 EUR/t, 2027 m. – 30,6 EUR/t, 2028 m. – 40,8 EUR/t, 2029 m. – 51 EUR/t, 2030 m. – 61,2 EUR/t“, – paaiškina socialdemokratas G. Paluckas.

Primename, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. buvo atsisakyta lengvatinio SND akcizo tarifo ir įvestas naujas, siekiantis 368 Eur už toną (su PVM). Tuo tarpu kaimyninėse šalyse taikomas kur kas mažesnis akcizas: Lenkijoje – 13,14 Eur už toną, Estijoje – 55 Eur, Vokietijoje – 45,45 Eur, o Latvijoje jis netaikomas visai.

 202 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes