„Narkotikų vartojimo paplitimo tyrimai, atliekami festivaliuose, suteikia objektyvios informacijos apie narkotikų vartojimo mastą ir populiacijos ypatumus, kuri svarbi sveikatos sistemai, vyriausybinėms ir nevyriausybinėms organizacijoms. Mūsų tikslas, kad muzikos festivaliai būtų saugūs jų lankytojams ir visuomenei“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Rita Sketerskienė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – NTAKD) direktorė.

2024 m. gegužės 16 d. BNS spaudos konferencijų salėje NTAKD specialistai pristatė tyrimų, kurie buvo atlikti 2023 metų vasarą vykusiuose muzikos festivaliuose,  rezultatus.

„Norime pabrėžti, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas vyksta įvairiose aplinkose, nebūtinai festivaliuose. Mūsų atliktų tyrimų tikslas – įvertinus rezultatus, kurti prevencijos ir politikos priemones, teikti reikiamą pagalbą. Tokie tyrimai yra svarbūs dėl žmonių sveikatos, gerovės, taip pat yra ir visuomenės saugumo dalis. Įrodymais pagrįstas problemų supratimas padeda jas efektyviau spręsti“, – kalbėjo NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus patarėja Brigita Rašimaitė.

Pasak, B. Rašimaitės, apklausus 400 žmonių pernai vykusiuose festivaliuose „Yaga“, „Loftas’23“ ir „Riešutinės’23“, nustatyta, kad daugiau nei pusė (57 proc.) lankytojų nors kartą gyvenime vartojo narkotikų. „Neraminanti žinia, kad labai dažnai festivalių lankytojai narkotines medžiagas maišo kartu su alkoholiu ar vartoja kartu su kitomis medžiagomis“, – teigė departamento ekspertė. Pasak B. Rašimaitės, toks elgesys kelia didesnį pavojų sveikatai ir padidina perdozavimo tikimybę.

Tarp populiariausių narkotikų festivaliuose, kaip parodė tyrimas, be kanapių minimos dar ir kitos narkotinės medžiagos: ekstazis, amfetaminas, metamfetaminas. Maždaug pusė festivalių lankytojų ketino festivalio metu vartoti ar jau vartojo narkotikų. Trečdalis ketino vartoti daugiau nei vieną narkotinę medžiagą, o kiek mažiau nei pusė (45,8 proc.) narkotines medžiagas maišyti su alkoholiu.

Spaudos konferencijoje buvo pristatyti ir pirmą kartą Lietuvoje vykdyto plaukų testavimo rezultatai. Bandomasis plaukų tyrimas buvo atliekamas festivaliuose „Yaga“, „Loftas’23“ ir „Ant bangos“. Jų metu narkotikus vartojantys žmonės buvo pakviesti anonimiškai užpildyti klausimyną apie vartotas medžiagas ir pasitikrinti, kiek ir kokių jų aptikta jų plaukų mėginiuose. Tyrimo metu paimti 109 mėginiai. Jo metu nustatyta, jog daugiausia vartotas kokainas, ekstazis, kanapės. Aptiktos ir trys naujos narkotinės medžiagos.

Kaip akcentavo NTAKD Stebėsenos ir analizės skyriaus vyr. specialistė Olesia Rudminienė, inovatyvūs tyrimai leidžia geriau pažinti narkotikų vartojimo problemas, naujausius rizikos veiksnius, kurie gali būti nepastebėti atliekant įprastus gyventojų apklausų tyrimus. Dalyvaudamas pilotiniame plaukų testavimo projekte NTAKD prisideda prie mokslinės pažangos, kuria siekiama efektyviau spręsti dėl narkotikų vartojimo kylančias problemas.

Kodėl tokie tyrimai yra reikalingi ir kaip yra vertinamos nevyriausybinių organizacijų teikiamos žalos mažinimo paslaugos – savo įžvalgomis pasidalino visuomenininkas Girvydas Duoblys, kurio nuomone, nereikėtų „demonizuoti“ muzikos festivalių, o organizatoriams tikrai svarbi tyrime apklaustų dalyvių nuomonė, kokios priemonės galėtų dar efektyviau užtikrinti lankytojų saugumą.

NTAKD taip pat pristatė rekomendacijas, kaip užtikrinti festivalių darbuotojų bei lankytojų saugumą ir išvengti neigiamų pasekmių, galinčių kilti dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo. Kaip akcentavo NTAKD Prevencijos koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Roberta Arbačiauskaitė, festivalių organizatoriams siūloma daugiau dėmesio skirti lankytojų informavimui renginiuose apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalą  ir kelių narkotinių medžiagų maišymo pavojus, sudaryti sąlygas pasitikrinti blaivumą, glaudžiau bendradarbiauti su atsakingomis institucijomis, rengti įvairius mokymus psichoaktyviųjų medžiagų tema, įrengti poilsio zonas ir pirmosios pagalbos punktus.

 348 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes