Jaukūs, saugūs, suteikiantys galimybę žmonėms su negalia žengti svarbius žingsnius savarankiškumo link – tokie dveji grupinio gyvenimo namai duris šiandien atveria Plungėje. Plungės bendruomenės centre taip pat atidarytos ir socialinės dirbtuvės darbingo amžiaus žmonėms su negalia. Visuomenei svarbių socialinių paslaugų organizacijų atidaryme dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Anot jos, džiugu, jog socialinių paslaugų žemėlapis plečiasi – dar viena savivaldybė įsitraukia į alternatyvių institucinei globai paslaugų plėtrą bendruomenėje.

„Kiekvienų namų atidarymas žymi svarbų istorinį pokytį negalios politikos kontekste – žmonėms su negalia, gaunant individualią socialinio darbo specialistų pagalbą, sudaromos galimybės gyventi savarankiškai su tokia pagalba, kokios kiekvienam žmogui reikia. Be to, tai pokytis ne tik pačių žmonių gyvenimuose, kurie ilgą laiką praleido institucijose, bet ir svarbus impulsas pokyčiams bendruomenėse“, – sako viceministrė V. Augienė.

Šie grupinio gyvenimo namai Plungėje – pirmieji. Tai reiškia, kad dalis žmonių, kurie gali su nedidele specialistų pagalba pasirūpinti savimi, nuo šiol turės jaukius ir saugius namus, galimybę tapti savarankiškiems.

Dvejuose grupinio gyvenimo namuose, planuojama, artimiausiu metu įsikurs 20 žmonių su negalia, dalis jų – iš pertvarkomų Dūseikių socialinės globos namų, kiti – iš bendruomenės. Jais rūpinsis socialiniai darbuotojai bei individualios priežiūros darbuotojai. Grupinio gyvenimo namai Plungėje įkurti panaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas. Bendra projekto vertė – daugiau nei 1 mln. eurų.

Socialinės dirbtuvės paslaugas pradės teikti artimiausiu metu. Jų tikslas – ugdyti darbingo amžiaus asmenų, turinčių intelekto ir (ar) psichikos negalią, socialinius ir darbinius įgūdžius, skatinti jų savarankiškumą ir gyvenimą bendruomenėje ir, atsižvelgiant į asmenų individualius poreikius, užimtumą atviroje darbo rinkoje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad Lietuvoje kuriami grupinio gyvenimo namai – vienas institucinės globos pertvarkos elementų. Grupinio gyvenimo namuose gyvena iki 10 žmonių. Šių namų gyventojams socialinės, sveikatos priežiūros, užimtumo, švietimo, kultūros ir kitos paslaugos organizuojamos ir teikiamos bendruomenėje.

2023 m. pabaigoje šalyje veikė 53 grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyveno 462 žmonės.Iki šių metų pabaigos Lietuvoje veiks beveik šimtas grupinio gyvenimo namų, kuriuose gyvens apie 900 žmonių su negalia. Iki 2030 m. šalies savivaldybės planuoja įkurti dar 73 grupinio gyvenimo namus.

Plungėje jau yra teikiamos ir apsaugoto būsto paslaugos. SADM primena, kad apsaugoto būsto paslaugų plėtra – tai taip pat yra viena su apgyvendinimu susijusių, institucinei socialinei globai alternatyvių paslaugų žmonėms su psichikos ir (ar) intelekto negalia. Apgyvendinimo apsaugotame būste paslauga – gyvenamojo būsto, esančio bendruomenėje, o ne institucijoje, suteikimas žmogui, siekiant ugdyti jo savarankiško gyvenimo, socialinius įgūdžius. Įprastai apsaugotuose būstuose gyvena ne daugiau nei du žmonės su negalia, kuriems reikalinga ne tokia intensyvi socialinių paslaugų srities darbuotojų pagalba kaip grupinio gyvenimo namuose.

Šiuo metu apsaugotuose būstuose šalyje gyvena apie 200 žmonių. Iki 2030 m. šalies savivaldybės planuoja įsigyti 246 apsaugotus būstus, kuriuose galės gyventi 505 žmonės su negalia. Apsaugoto būsto paslauga yra gana nauja ir skatintina, tačiau jos poreikis mažai atpažįstamas savivaldos lygiu, todėl labai svarbu kreiptis dėl šios paslaugos suteikimo į gyvenamosios vietos savivaldybes.

Iki 2030 m. Plungės rajono savivaldybėje, naudojant struktūrines Europos Sąjungos fondų lėšas, bus įkurti dar 5 apsaugoti būstai, 1 grupinio gyvenimo namai, 1 socialinės dirbtuvės ir 1 dienos užimtumo centras.

 156 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes