Įsibėgėjus skandalui dėl finansinio skaidrumo administruojant „Contribee“, Kretingos rajono laikraštis „Švyturys“ atšaukia savo paskyrą šioje sutelktinio finansavimo platformoje ir kviečia tai padaryti ir kitus leidinius bei viešosios nuomonės formuotojus regionuose. „Contribee“ klientu „Švyturys“ tapo prieš pusantrų metų. Platforma buvo reikalinga kaip vienas iš įrankių mūsų leidinio turiniui platinti, kuris veikia mėnesinio prenumeratos mokesčio principu.
„Švyturys“ ir toliau išlieka JAV priklausančioje „Patreon“ platformoje, per kurią taip pat galima remti laikraščio kūrėjus. Ši istorija su „Contribee“ prasidėjo praėjusį pirmadienį, kai prokuratūrai vykdant su sutelktinio finansavimo platforma „Contribee“ susijusį tyrimą, tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskui paskelbė, kad iš platforma besinaudojančios nevyriausybinės organizacijos „Blue/Yellow“ sąskaitos buvo pasisavinta daugiau nei 130 tūkst. eurų. „Blue/Yellow“ patvirtino, kad metų pradžioje turėjo „nesklandumų“, tačiau dabar visos lėšos grąžintos.
Žiniasklaida cituoja Skirmanto Malinausko žodžius, esą skaičiavimas galėjo būti paprastas, neva visuomenininkas Johnas Ohmanas gana retai prisijunginėja, todėl bus galima laimėti laiko. „O svarbiausia, išaiškėjus skandalingam įvykiui niekas nenorės apie jį kalbėti, nes tai būtų paskutinė vinis į „Contribee“ reputacijos karstą, bet tai taip pat galėtų paliesti sąžiningai veikiančią ir niekuo dėta didelę organizaciją, kuri renka paramą Ukrainai“, – teigė S.Malinauskas.
Panašu, kad kilęs chaosas dėl „Contribee“ buvo tik dūmų uždanga siekiant paslėpti ar prigesinti kitą skandalą dėl užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio šeimos galimai įsigytos prabangios vilos Graikijos saloje. Per praėjusį antradienį vykusį neeilinį Seimo posėdį opozicija rengėsi paspirginti, poną Landsbergį, nes parengė virtinę sunkų klausimų apie vilą Graikijoje, tačiau buvo it musę kandę. Tėvynės sąjungos vadas ėmėsi gudraus politinio-teisinio slalomo ir, kad išvengti tiesioginio smūgio bei viešo pažeminimo, nutarė prasitęsti atostogas.
Akistatos su parlamentarais jis greičiausiai vengs kuo ilgiau, kol teisininkai bei viešųjų ryšių specialistai neparuoš gairių, kaip atsilaikyti prieš tokį puolimą rinkimų išvakarėse. Seimo narių paklausime rašoma: „Žiniasklaidoje skelbta, kad jūsų sutuoktinė Austėja Landsbergienė vienoje iš Graikijos salų įsigijo didelį sklypą ir du jame stovinčius pastatus – 313 kvadratinių metrų namą su dviem lauko terasomis bei 23 kvadratinių metrų namuką. Pirkinys įsigytas 2022 metais. 255 tūkst. eurų avansas buvo sumokėtas tų metų vasarį“. Būtent 2022 metų vasario pradžioje jau buvo žinoma, kad Rusija puls Ukrainą. Morališkai vertinant, tai panašu į Smetonos bėgimą per upelį. O kiek kartų šis politikas gąsdino tautą, jog rytoj rusai užpuls Lietuvą. Deja, dabar jie buvo patys užpilti trečius metus besiginančių ukrainiečių, todėl ne Lietuva jiems šiuo metu svarbi.
Tai jau trečias ar ketvirtas skandalas, susijęs su didžiausia valdančiųjų partija vien per šią vasarą. Politologai kraipo galvas ketindami įminti mįslę, kodėl per pastarąjį pusmetį Tėvynės Sąjungai taip nesiseka. Ar tai politinis nuovargis po iššūkių kupinos 4 metų kadencijos, ar kažkokia Deep State (giluminės valstybės) „plaukuota ranka“. Ir kas ta šešėline valdžia, kuri nutarė šią jėgą apskritai nupūsti nuo Lietuvos politinio žemėlapio?
Įdomu tai, kad didžiosios politinės jėgos, kuri paveldėjo Sąjūdžio dvasią gretose dominuoja ne mokymasis iš patirtų politinių žaizdų, bet krizės akivaizdoje – nauja klaida po klaidos. Didžiausios klaidos – niekaip netirpstanti arogancija, pyktis ir emocinio intelekto stoka. Todėl dabar gyvenimas moko nusileisti ant žemės.
Juo labiau, kad blogų istorijų ne mažėja, o daugėja: Gabrieliaus Landsbergio slėpta vila Graikijoje; Andriaus Vyšniausko čekiukai; Monikos Navickienės atskleisti ryšiai su sukčiais ir paskraidymas prabangiu lėktuvu, Šarūno Stepukonio pralošti BaltCap milijonai ir Vilniaus stadiono skandalas. O kur dar į Italiją atostogauti pabėgęs pedofilija kaltinamas Kristionas Bartoševičius. O kur dar Justas Džiugelis ir daugelis kitų?
Kaip pastebi vienas opozicijos atstovų, šios ir kitos skandalingos istorijos sulaužė ne tik Šimonytės stuburą, bet ir sugriovė viską, ką taip sunkiai lipdė konservatorių strategai norėdami laimėti artėjančius Seimo rinkimus. Panašu, kad „Deep State“ Tėvynės Sąjungą jau nurašė į nuostolius. Dabar lipdoma nauja, gali būti, kad ateities valdančioji jėga – Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušra“.
Matant, kaip socialinių reitingų kūrėjai piešia būsimo politinio elito paveikslą, R.Žemaitaičio naujausias kūrinys pasirinktas vienu iš pagrindinių žaidėjų. Tačiau akivaizdu ir tai, jog šios partijos antriesiems ešalonams trūksta intelektinio potencialo ir paprasčiausio žinomumo. „Nemuno aušros“ sąraše – per daug didžiosios politikos neragavusių žmonių. Politilogai rašo, kad tai yra lėtai tiksinti mina, kuri gali sprogti trečias ar ketvirtais naujosios Seimo kadencijos metais, panašiai kaip dabar sprogsta Tėvynės sąjungos, o prieš kelis ar keliolika metų – „Drąsos kelio“ ar „Tautos prisikėlimo“ bombos. Ir vėl galima naujoji politinė dauguma byrės į šipulius, sukeldama naują politinį skandalą. Projektuojamas tas pat karmos ratas.
Juo labiau, kad politinėje kairėje jau dabar nėra ramu ir aistros verda panašiai, kaip valdančiųjų pusėje. Regionų partijos viena iš lyderių Širvintų r. savivaldybės merė Ž. Pinskuvienė sukėlė tikrą audrą per Žemaitaičio susitikimą su būsimais rinkėjais. Išplatinta vaizdo medžiaga rodo, kad vienas populiariausių Lietuvoje politikų buvo išvadintas melagiu. Kaip teigiama Regionų partijos pranešime spaudai, Ž. Pinskuvienė atvyko tam, kad atsakytų į anksčiau vienoje televizijos laidoje jo išsakytus teiginius.
Tokią audringą Ž. Pinskuvienės reakciją sukėlė anksčiau R. Janutienės laidoje išsakyti R. Žemaitaičio kaltinimai Lietuvos regionų partijai, Seimo Regionų frakcijai ir jos pirmininkui J. Pinskui dėl, neva, netinkamo ar net, esą konservatoriams palankaus balsavimo Seime. Merė prikišo politikui ir balsavimą dėl Civilinės sąjungos įstatymo bei daugelio kitų klausimų.
Politologai sako, kad nauji kairiosios pakraipos politiniai dariniai, tokie kaip „Nemuno aušra“ ir Regionų partija konkuruoja dėl to paties rinkėjų rato, kuris anksčiau rinkdavosi Tvarką ir Teisingumą arba Darbo partiją. Už akivaizdaus borto kol kas lieka vadinamoji Taikos koalicija, kuriai reitingų sudarinėtojai nenumato jokios vietos naujoje ketverių metų politinėje epochoje.
Tai ko gi siekia „giluminė valstybė“ žingsnis po žingsnio šiandien išjungdama Tėvynės Sąjungą ir keldama politinio stuburo nerodančius socialdemokratus bei R. Žemaitaičio politikos naujokus? Gali būti taip, kad pavojingos minos naujos Seimo kadencijos daugumai dėliojamos jau dabar.

 276 peržiūrų (-a)

0% LikesVS
100% Dislikes