Plungėje vyksta 6-asis Regioninės politikos forumas – Vidaus reikalų ministerijos organizuojamas renginys, kuriame tradiciškai aptariamos svarbiausios regioninės politikos aktualijos. Šiais metais forume ypatingas dėmesys skiriamas suplanuotų investicijų įgyvendinimui, pasiekimams bei tolimesnėms regionų plėtros kryptims.
Per pastaruosius metus regioninės politikos srityje įvyko daug teigiamų pokyčių. Lietuva baigė derybas su Europos Komisija dėl ES fondų investicijų programos, o Vyriausybė patvirtino 2022-2030 metų Regionų plėtros programą, kuriai skirta rekordinė – 1,6 mlrd. eurų ES lėšų – suma.
„Mūsų siekis buvo, kad 30 proc. 2021-2027 m. laikotarpio ES fondų lėšų tektų regionams. Šiuo metu deriname sprendimus, kurie leis papildomai suplanuoti apie 150 mln. eurų ES lėšų regionams ir pasiekti šį tikslą,“ – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Regionų plėtros tarybos nuo 2020 m. yra savarankiškos. Taigi regionai turi sprendimo teisę ir didelę atsakomybę už tai, kad šios investicijos kurtų naudą visuomenei.
Regionų plėtros tarybos jau suplanavo beveik 100 proc. visų programos lėšų ir prasidėjo konkrečių projektų įgyvendinimas. Pasak vidaus reikalų ministrės, tai reiškia, kad vis daugiau žmonių ir verslų pajus realius pokyčius, o tai pagerins gyvenimo kokybę regionuose.
Regioninės politikos forume vyksta trys pagrindinės diskusijos. Pirmoji skirta ES Sanglaudos politikos ateičiai po 2027 m., kurioje aptariami regionų lūkesčiai, naujos kryptys ir reformos, būtinos tolesnei plėtrai. Antrojoje diskusijoje nagrinėjamas regionų plėtros planų įgyvendinimas ir reagavimas į nuolat besikeičiančias ekonomines ir socialines sąlygas. Trečioji diskusijos tema skirta kūrybinėms industrijoms, kurios tampa ateities ekonomikos kryptimi, ieškant galimybių, kaip regionai galėtų išnaudoti šias tendencijas savo naudai.
Forume dalyvauja merai, savivaldybių, regionų plėtros tarybų, Vyriausybės, Seimo ir verslo, profesinių sąjungų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, Lietuvos ir užsienio mokslininkai bei ekspertai.
Forumas įtraukia ir plačią ekspertų bendruomenę. Mokslininkai ir ekspertai pasiūlo savo žinias ir kompetencijas kuriant tai, kas vadinama „įrodymais grįstu valdymu“. Diskutuojant forume gimusios idėjos tampa rengiamų dokumentų juodraščiais, vėliau – teisės aktais ir strategijomis, o galiausiai – ir realiais darbais, kurie įpučia gyvybės regionams.
Šių metų forumas vyksta istorinėje vietoje – Oginskių dvare Plungėje, kur susijungia kultūra ir inovacijos, primenant, kad būtent dialogas ir bendradarbiavimas yra svarbiausi sėkmingos regioninės politikos elementai.
376 peržiūrų (-a)