Lietuvoje paprastasis šermukšnis sodintas kiekvienoje sodyboje, dažniausiai prie kiemo vartų. Lietuvių mitologijoje šermukšnis – stebuklingas, piktąsias dvasias nuvaikantis medis. Nuo seno šermukšnis laikomas magišku medžiu – sakoma, kad šis augalas apsaugo namų turtą, o šeimininkus – nuo įvairių nelaimių bei ligų. Nuo senų laikų šermukšnis buvo naudojamas liaudies medicinoje.
Kalbant apie šermukšnio uogas yra juokaujama, kad jose telpa pusė vaistinės. Šermukšniai gali padėti įveikti daugelį ligų, tačiau atminkite, kad rinkti šermukšnio uogas galima tik nuošaliose vietose, toliau nuo miestų ir kelių augančių medžių, kitaip galite ne tik nesulaukti pageidaujamo rezultato, bet ir sau pakenkti.
Vaisių skynimas
Prieš skinant šermukšnius gamtoje reikėtų įsitikinti švarumu – jei nuskabius uogas nuo keleto kekių pirštai lieka švarūs, galima skinti daugiau ir naudoti. Skinti geriau po šalnų arba reikėtų palaikyti šaldymo kameroje – sumažės aitrumas. Jei uogas ketinate džiovinti, geriau jas skinti ne tik su kekėmis, bet ir lapais.
Vaisiai sunoksta rugsėjo-spalio mėn. Nereikėtų laukti labai stiprių šalčių, nes lietingais metais obuoliukai savyje sukaupia daug sulčių ir po stiprių šalčių atšilę pajuosta. Jeigu numatoma vaisius tuoj pat suvartoti arba perdirbti, skinami obuoliukai be kotelių, o jei ilgesniam laikymui ar džiovinimui – skinama su vaiskočiais.
Šermukšnio uogos – tikra vitaminų dozė
Šermukšnio uogose yra gausu vitaminų, tarp jų: karotino, vitamino E, geležies, vario, jodo, kalio, cinko, magnio, pektino, mangano, rutino, o daugiausia yra vitamino C. Pastarojo šermukšniuose yra netgi daugiau nei citrinose!
Šias uogas galima vartoti kaip polivitaminus. Šermukšniai pasižymi lengvu vidurius laisvinančiu, šlapimą varančiu, karščiavimą mažinančiu ir prakaitavimą skatinančiu poveikiu, gerina kraujo krešėjimą bei mažina arterinį kraujo spaudimą.
Šermukšnio uogos stiprina imunitetą
Kaip ir daugelis kitų uogų , šermukšnio uogos turi didelį kiekį antioksidantų ir vitaminų. Iš šermukšniuose esančių vitaminų, svarbiausias yra vitaminas C.
Vitaminas C yra gerai žinomas dėl to, kad jis stiprina imuninę sistemą taip padėdamas apsisaugoti nuo ligų. Taip pat šis vitaminas inicijuoja baltymo kolageno sintezę. Kolagenas atlieka svarbų vaidmenį išlaikant kraujagyslių struktūrą. Organizme kolagenai sudaro 25 % visų kūno baltymų.
Šermukšniuose yra net 8 rūšių amino rūgščių. Taip pat fitoncidų, valančių orą ir naikinančių ligas sukeliančias bakterijas.
Teigiama, kad kasdien suvalgant po 10 šermukšnio uogų, galima pamiršti galvos skausmą, nemigą ir padidėjusį arterinį kraujospūdį.
Šermukšnių uogų sultis labai naudinga gerti išsekus organizmui po sunkios ligos, sergant hipertenzija, akmenlige. Vos vieno arbatinio šaukštelio sulčių pusvalandį prieš valgį pakanka normalizuoti skrandžio rūgštingumą. Sergant hemorojumi, šermukšnių sultis patariamai gerti nuolat.
Turi antibakterinių savybių
Šermukšnio uogose yra sorbo rūgšties junginio. Sorbo rūgštis turi antimikrobinių savybių. Ji gali užkirsti kelią bakterijų gyvenimui ir dauginimuisi žmogaus organizme.
Šios uogos dėl šios savybės dažnai naudojamos antiseptiniams preparatams. Šermukšniai taip pat gali būti naudojami siekiant sumažinti infekcijos trukmę. Sergant parodontoze patariama uogas kramtyti.
Stabdo senėjimą
Dėl didelio kiekio antioksidantų, esančių šermukšnių uogose, jie labai naudingi užkertant kelią priešlaikiniam odos senėjimui. Oda, kuri yra nuolat veikiama žalingos UV spinduliuotės yra daug labiau linkusi būti pažeista. Šermukšnio uogose esančios medžiagos padeda ją apsaugoti.
Be to šermukšnio uogos, kuriose gausu vitamino C, padeda išlaikyti aukštą kolageno sintezę ir struktūrinį odos vientisumą.
Padeda išvengti vidurių užkietėjimo
Šermukšnio uogose yra pakankamai daug skaidulinių medžiagų. Daug skaidulinių medžiagų turintis maistas pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu. Maistinės skaidulos sudaro didžiąją išmatų dalį, suriša tulžies rūgštis, kurios veikiant bakterijoms vėl išlaisvinamos storojoje žarnoje.
Padeda nuo pilvo putimo
Šermukšnio uogos padeda suskaidyti riebalus ir vėliau juos įsisavinti. Taip sumažėja tikimybę, kad proceso metu susidarys perteklinės dujos. Tai reiškia, kad valgius, kurie gali sukelti pilvo pūtimą, papildę šermukšnio uogomis, galimai užkirsite kelią šiam nemaloniam dalykui.
Užtikrina sveiką smegenų ir nervų sistemą
Šermukšnio uogos yra mikroelemento, pavadinimu manganas, šaltinis. Šis mikroelementas yra svarbus sveikai smegenų ir nervų sistemos veiklai užtikrinti.
Be to, manganas padeda užtikrinti, kad nerviniai signalai būtų efektyviai perduodami į atitinkamą tikslinį organą, nesvarbu, ar tai būtų hormonų gamyba, ar suvartoto maisto metabolizmas.
Šermukšnis turi priešvėžinių galių
Šermukšnio uogos ne tik naikina vėžines ląsteles, bet ir skatina odos atsinaujinimą, gerina regėjimą.
Medus su šaltyje džiovintomis šermukšnio uogomis
Šermukšnio uogos yra tikras „supermaistas“ tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad jų negalima vartoti žalių. Žaliose šermukšnio uogose yra parasorbo rūgšties, kuri sukelia inkstų pažeidimus. Ilgą laiką uogas veikiant karščiui ar dideliam šalčiui, šis junginys paverčiamas saugia sorbo rūgštimi, kuri kaip žinome yra svarbi sveikatai palaikyti.
Geriausia šermukšnius džiovinti šaltyje (liofilizuoti), tada uogos nepraras didžiulio kiekio savo vertingų savybių. Džiovintas šaltyje šermukšnio uogas sumaišius su medumi gaunamas produktas pasižymintis vertingomis savybėmis, vitaminais ir apsisaugantis nuo ligų.
Antpilas
Šaukštą šermukšnio vaisių užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir palikite nusistovėti valandą – pusantros. Paskui mažais gurkšneliais gerkite per dieną. Taip patariama mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, stimuliuoti kraujotaką, gydyti hipertenziją ir hemorojų.
Kitas variantas: suberkite į termosą 20 g džiovintų šermukšnio uogų, užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite 4 valandas prisitraukti. Gerkite po pusę stiklinės 2 kartus per dieną.
Svarbu : šermukšnių vaisių vartoti didesniais kiekais negalima sergant opalige, viduriuojant, jei yra padidėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas ir žemas kraujospūdis.
Nuotr. iš internetinio archyvo
Sveikatos specialistė Virginija Mockutė
471 peržiūrų (-a)