Lietuvos Respublikos Seimas gruodžio 10 d. vakaro posėdyje svarstė ir po pateikimo pritarė dviems itin svarbiems aplinkos apsaugos srities įstatymų projektams. Šių teisės aktų pataisos siekia užtikrinti atitikimą Europos Sąjungos reikalavimams bei sumažinti riziką Lietuvai susidurti su sankcijomis dėl praeities aplaidumo aplinkosaugos vertinimo srityje.
Projektus Seime pristatęs Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pabrėžė, kad įstatymo pakeitimai tiesiogiai susiję su Europos Komisijos iškeltomis procedūromis dėl teisės aktų pažeidimų. Konkrečiai, pažeidimai užfiksuoti geležinkelio tiesimo projektuose Žemaitijoje, kuriose, kaip teigiama, nebuvo atliktos privalomos poveikio aplinkai vertinimo procedūros.
Europos Sąjungos finansuojamuose infrastruktūros projektuose, tokiuose kaip Telšiai–Lieplaukė ar Kūlupėnai–Kretinga geležinkelio elektrifikavimo projektai, nebuvo tinkamai įgyvendinti poveikio aplinkai vertinimai. EK reikalauja, kad tokie projektai būtų suderinti su ES aplinkos apsaugos direktyvomis, kitu atveju Lietuvai gresia sankcijos arba finansavimo nutraukimas.
S. Gentvilas akcentavo, kad įstatymo pataisos numato aiškesnes procedūras, kuriose apibrėžiama, kada poveikio aplinkai vertinimas yra privalomas. Naujai įtraukti atvejai, kai tokią procedūrą privalu atlikti, jei to reikalauja:
- Europos teisės aktų pažeidimo procedūra;
- Aplinkos apsaugos departamentas;
- Teismų sprendimai.
Šie pokyčiai leis operatyviai reaguoti į ES reikalavimus, taip pat užtikrins, kad panašūs pažeidimai ateityje nepasikartotų.
Seimo narių klausimai apėmė įvairius aspektus – nuo poveikio gamtinėms teritorijoms iki konkrečių projektų užstrigimo dėl biurokratinių kliūčių. Buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad kai kuriuose jau įgyvendintuose projektuose poveikio aplinkai vertinimo procedūros bus atliekamos retrospektyviai siekiant įvertinti ir kompensuoti galimą žalą gamtai.
Įstatymo projektams pateikimo stadijoje pritarta didele balsų dauguma: už balsavo 95 Seimo nariai, prieš – 6, susilaikė 8. Tolimesnis svarstymas numatytas pavasario sesijoje.
Šie sprendimai laikomi svarbiu žingsniu ne tik sprendžiant neatitikimus su ES reikalavimais, bet ir stiprinant Lietuvos aplinkos apsaugos politiką.
269 peržiūrų (-a)