Išslaptinti JAV žvalgybos dokumentai atskleidė Sovietų Sąjungos strategijas, susijusias su Kalėdų švente Šaltojo karo metais. Šie anksčiau slapti dokumentai, apimantys kelis dešimtmečius, atskleidžia sovietų režimo sąmoningas pastangas slopinti religines tradicijas, manipuliuoti politiniu švietimu ir išnaudoti strategines galimybes šventiniu laikotarpiu. Tarp labiausiai šokiruojančių atskleidimų galima paminėti švietimo programų kontrolę, Kalėdų pakeitimą Naujųjų metų švente ir karinius skaičiavimus, dėl kurių 1979 m. sovietai užpuolė Afganistaną kalėdinių švenčių laikotarpiu.
Politinė indoktrinacija sovietinėse mokyklose: Kalėdos kaip antireliginės propagandos įrankis
1954 m. lapkričio 5 d. JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽA) dokumentas, pavadintas „Švietimas Lietuvos SSR“, atskleidžia, kaip Sovietų Sąjunga Kalėdas panaudojo kaip galimybę sustiprinti ideologinę kontrolę. Ataskaitoje aprašoma, kaip pedagogai buvo įpareigoti įtraukti politinę indoktrinaciją į kiekvieną pamoką, nesvarbu, kokia tema. Buvo tikimasi, kad matematikos mokytojai slys nuorodų į sovietinę ideologiją, o istorijos pamokos buvo iškraipytos, kad iš mokinių galvos išbrauktų tautines tapatybes, tokias kaip „lietuvis“.
Dokumente pažymima, kad per religines šventes, įskaitant Kalėdas, dažnai buvo rengiamos specialios antireliginės paskaitos. Vienas pavyzdys – paskaita „Ar Kristus yra istorinė figūra?“, kuri buvo pristatyta Kūčių vakarą, siekiant dar labiau pakirsti tikėjimą ir skatinti ateizmą. Šios paskaitos, kurias dažnai rengdavo komunistų partija, tapo pagrindine priemone formuojant jaunų sovietų piliečių požiūrį, užtikrinant, kad net tokios šventės kaip Kalėdos būtų naudojamos propagandos tikslais.
Kalėdų pakaitalas: Naujųjų metų šventės kaip sovietinė alternatyva
Antroji svarbi išvada iš išslaptintų dokumentų yra susijusi su sistemingomis Sovietų Sąjungos pastangomis Kalėdas pakeisti surusintomis šventėmis, ypač Naujaisiais metais. 1954 m. vasario 18 d. CŽA dokumente, pavadintame „Religijos statusas Sovietų Sąjungoje“, aprašoma, kaip sovietų valdžia oficialiai atsisakė Kalėdų kaip religinės šventės ir pasirinko Naujuosius metus kaip pagrindinį švenčių tašką. Ataskaitoje rašoma, kad gyventojai privalėjo dirbti per Kalėdas, o prarastas laikas buvo kompensuojamas viršvalandžių pamainomis.
Vietoj kalėdinių eglučių ir religinių apeigų sovietų režimas įvedė šventinę Naujųjų metų šventę, kurioje dalyvavo Kalėdų Senelį primenantis „Dedas Morozas“ (senis šaltis), nešantis dovanas vaikams. Dokumente pabrėžiama, kaip Naujieji Metai tapo grynai pasaulietiniu įvykiu, dažnai į dekoracijas ir šventes buvo įtraukiamos ir militaristinės temos (karine atributika būdavo puošiamos eglės). Režimas taip pat pasinaudojo galimybe pristatyti šventes kaip sovietinės valstybės šventę, viešai demonstruojant ir propaguojant komunistų partijos ideologiją.
1979 m. sovietų invazija į Afganistaną: apgalvotas žingsnis per švenčių sezoną
Viename iš politiškai reikšmingiausių įvykių 1980 m. CŽV ataskaitoje apie sovietų invaziją į Afganistaną pateikiama įžvalga, kaip sovietų lyderiai pasinaudojo Kalėdų švente, kad pradėtų didelę karinę operaciją su minimalia tarptautine priežiūra. Ataskaitoje teigiama, kad sovietų lyderiai, žinodami apie Vakarų švenčių sezoną ir susitelkdami į šeimos susibūrimus, apskaičiavo, kad invazija į Afganistaną iš karto nesulauks pasaulinės bendruomenės dėmesio. Vakarų lyderiams švenčiant Kalėdas ir Naujuosius metus, Sovietų Sąjunga pradėjo plataus masto karinę invaziją į Afganistaną, kuri turėtų didelių pasekmių tiek regionui, tiek Šaltajam karui.
Invazijos laikas, praėjus vos kelioms dienoms po Kalėdų, nebuvo atsitiktinis. CŽA dokumentai rodo, kad sovietų vadovybė tikėjo, kad per šventes tarptautinis atsakas bus mažesnis, o Vakarų vyriausybės bus susirūpinusios vidaus reikalais ir šventėmis. Ši strategija iliustruoja negailestingą sovietinio režimo pragmatizmą, nes jie apskaičiavo, kad Vakarai, įsipainioję į savo švenčių sezono blaškymąsi, būtų mažiau linkę greitai ar stipriai reaguoti.
Politinė kontrolė ir sovietų Kalėdų subversijos palikimas
Naujai atskleisti žvalgybos dokumentai suteikia žvilgsnį į tai, kokiu mastu sovietų režimas kontroliavo viešąjį gyvenimą, įskaitant švenčių šventimą, siekdamas įgyvendinti savo ideologinius tikslus. Kalėdų slopinimas ir pasaulietinių Naujųjų metų švenčių propagavimas buvo ne tik religijos pašalinimas; jie buvo dalis didesnės strategijos, kuria siekiama sovietų piliečius paversti ištikimais komunistų partijos rėmėjais.
Mokyklose Kalėdos iš religinės ir kultūrinės šventės virto ideologinio karo mūšio lauku. Kartu Kalėdų pakeitimas Naujųjų metų švente padėjo sustiprinti naują, valstybės patvirtintą švenčių kultūrą. Ir atsiradus galimybei panaudoti karinę galią užsienyje, sovietai visapusiškai pasinaudodavo atostogų sezono trukdžiais, kad palaikytų savo geopolitinius interesus.
479 peržiūrų (-a)