Pastarosiomis dienomis Darbėnus apskriejo gandas, jog „Ignitis“ grupės dukterinė žaliosios energetikos kompanija „Ingnitis renewables“ ruošia kažkokį paramos projektą bendruomenės veikloms. Tai vietos žmonėms nepasirodė keista, nes per seniūnijos teritoriją būtų tiesiamos jungtys iš jūroje prie Šventosios ateityje veiksiančio pirmojo vėjo jėgainių parko. Tačiau visi oficialūs asmenys tokią informaciją neigia.
Iki laikraščio išleidimo dienos, atsakymo į „Švyturio“ klausimą, ar tikrai tokia parama Darbėnams numatoma, nei „Ingnitis renewables“, nei Energetikos ministerija dar nebuvo spėjusios pateikti. Kai tik „raštai suvaikščios“ ir tokie atsakymai ateis, skaitytojus būtinai informuosime.
Seniūnija nieko nežino
Apie galimą rinkos monopolininko paramą Darbėnų bendruomenei nieko negalėjo pasakyti seniūnas Alvydas Poškys. Prisipažino apie tai nieko negirdėjęs kunigas Viktoras Dirvonskis bei bendruomenės pirmininkas Rimantas Benetis. Kalbinti darbėniškiai gandus apie tai girdėjo ir dairosi į Vydmantus. Tenykštė bendruomenė paramą esą gauna, tačiau kuo blogesni Darbėnai, klausia žmonės ir nieko tame blogo nemato.
Tačiau yra ir kitokių nuomonių. Darbėnų žmonės puikiai prisimena praėjusių metų pradžioje kraštą sudrebinusią vandenilio ir metanolio gamyklos istoriją, nes liko daug neatsakytų klausimų, kaip chemijos pramonė paveiktų šią seniūniją, kurios paskirtis – turizmas, rekreacija ir žemės ūkis.
Danų vystytojai čia norėjo statyti gamyklą, tačiau patys nežinojo, kokios bus pasekmes gamtai ir žmonių sveikatai. Darbėnų apylinkėse gali netrukus prasidėti kiti darbai – kabelių tiesimas iš būsimo vėjo jėgainių parko jūroje. Tai palies ir žemės ūkio paskirties plotus, ir poilsiui bei individualių namų statybai numatytas teritorijas.
Apie kompensacijas – tyla
Reiktų priminti, kad praėjusių metų rugsėjo mėnesį posėdžiavusi Kretingos rajono savivaldybės taryba nusprendė pateikti jūrinio vėjo elektrinių parko vystymo Lietuvoje poveikio aplinkai vertinimo (PAV) išvadą tik tada, kai bus užtikrinta galimybė Kretingos rajonui pretenduoti į jūrinių vėjo jėgainių parko gamybos įmokos dalį, kurią šiuo metu numatyta skirti tik keturioms su jūra besiribojančioms savivaldybėms.
Kretingos rajonas, per kurio teritoriją eis didžioji dalis su planuojamu vėjo elektrinių jūroje projektu susijusios infrastruktūros, pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus jokios įmokų dalies gauti negali.
Pasiteiravus Energetikos ministerijoje, pasirodo, jokie teisės aktai, kurie pakeistų esamą situaciją nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio nėra taisyti nei Vyriausybėje, nei Seime. Todėl esą Kretingos rajonas ir toliau lieka prie suskilusios geldos, nors nemaža dalis infrastruktūros darbų bus atliekami būtent šio rajono teritorijoje.
Nepakeitus teisės aktų, kyla grėsmė, kad pirmasis vėjo jėgainių parkas įstrigtų mažiausiai dvejiems metams – tiek laiko Kretingos rajono savivaldybei dėl projekto „stabdymo“ greičiausiai tektų bylinėtis teisme su „Ingnitis renewables“ bei PAV rengėjais. „Švyturio“ žiniomis jokie teisminiai procesas taip ir neprasidėjo.
Prieš savaitę „Švyturys“ rašė, kad iki 2030 metų greičiausiai nebus pastatytas ir antrasis vėjo jėgainių parkas, nes Vyriausybė nutarė keisti konkurso sąlygas bei atsisakyti subsidijų 15 metų, kurios gali siekti iki 3 milijardų eurų. Šios lėšos gali būti nukreiptos šalies gynybai.
Dar prie konservatorių bei liberalų valdžios Seimas ir Vyriausybė priėmė teisės aktus, numatančius, kad vėjo jėgainių parkų vystytojai kasmet pajūrio zonos savivaldybėms – Palangos miesto, Klaipėdos rajono, Klaipėdos miesto ir Neringos miesto – turės sumokėti dalį už elektros gamybą gautų pajamų. Vien iš „Ingnitis renewables“ vystomo parko kasmet bendrai į biudžetą jos gautų apie 3 mln. eurų. Analogiška suma pasiektų iš numatyto statyti antrojo jūrinių vėjo jėgainių parko vystytojo, tad bendrai minėtos savivaldybės kasmet išsidalintų apie 5–6 mln. eurų.
Kretingos rajono šiame sąraše nėra, nors šio parko infrastruktūra labiausiai ir palies būtent Darbėnų seniūnijos teritoriją. Per ją eis didžioji dalis požeminių jungties kabelių – jungties ilgis Darbėnų seniūnijoje sudarys apie 15 kilometrų. Be to, ši jungtis turės ir 20 metrų apsauginę zoną, vadinasi galimai bus iškirsta apie 30 hektarų miškų, nukentės dirbamos, verslui ir turizmui plėtoti skirtos žemės.
Trijų milijonų dalyboms prieštaravo Palangos miesto savivaldybė, argumentuodama tuo, jog Kretingos rajono savivaldybė naudos gaus iš nutiestos jungties. Be to, palangiškiai vėjo jėgainių nė nematytų, o kretingiškių jų įrenginėjimą pajaustų savo kailiu – sunkioji technika, tiesiant kabelius, važiuotų per mūsų rajoną.
Parama vietoj subsidijų?
Tačiau kaip susieti „Ingnitis renewables“ skiriamą paramą bendruomenėms su aukščiau paminėtais jūros parkams reikalingos antžeminės infrastruktūros tiesimo projektais? Juo labiau, kad Seime kalbama apie tai, jog ir pirmasis parkas bus greičiausiai stabdomas, nes infrastruktūrai tiesti numatytos ne konkursą laimėjusios bendrovės nuosavos lėšos, bet biudžeto, tai yra mokesčių mokėtojų pinigai. Be to visuomenėje ir toliau palaikomas ydingas naratyvas esą žalioji atsinaujinanti energetika privalo būti subsidijuojama. Kitaip ji bus per brangi ir neapsimokės. Tokios „gairės“ ateina iš ES žaliojo kurso.
Kadangi jokių atsakymų nėra, o valstybėje kairė nežino ką daro dešinė, kuriamos įvairios sąmokslo teorijos, neva investuotojai per paramą bendruomenėms „perka“ žmonių tylėjimą. Tokias kalbas ne tiesiogiai skatina ir patys investuotojai. Pavyzdžiui, prieš kelias savaites „Ignitis renewables“ savo pranešime spaudai paskelbė, jog trejus metus teikia paramą vietos bendruomenėms, įsikūrusioms netoliese veikiančių ir vystomų vėjo elektrinių parkų. Finansinė parama skirta net 23 bendruomenių projektams Kelmės, Mažeikių, Tauragės, Jurbarko, Kretingos ir Klaipėdos rajonuose. Šiais metais skirta rekordinė suma – net 561 tūkst. eurų. Per tris metus bendrovė visoms bendruomenių iniciatyvoms Lietuvoje įgyvendinti jau skyrė daugiau nei 900 tūkst. eurų.
„Šalia mūsų Kretingos vėjo parko įsikūrusi Vydmantų gyvenvietė yra išties ypatinga. Čia gyvena itin aktyvūs žmonės. Paramai gauti projektus gauname iš parapijos (bažnyčios statyboms), bibliotekos, mokyklos ir bendruomenės. Per tris metus čia įrengtas saule pakraunamas apšvietimas, lauko klasė-kupolas, aptvertas gimnazijos futbolo aikštynas, įrengta lauko scena, o statomai bažnyčiai pastatytas medinis korpusas“, – rašoma „Ignitis renewables“ pranešime.
Tame pačiame pranešime giriasi ir Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius, esą bendruomenė yra labai patenkinti „Ignitis renewebles“ iniciatyva.
Ar tai – bendruomenių „pirkimas“ ar „parama“? Ir kur dėti kirčius, kabutes su kableliais? Lieka neatsakytas vienas klausimas: ar po tokios paramos bendruomenės bus laisvos protestuoti bei reikšti pretenzijas, jei, neduok Dieve, atsitiktų kokia avarija ar pats kraštas taptų netinkamu poilsio industrijai ar žemės ūkiui plėtoti? Juo labiau, kad Lietuvoje statomos jau kartą panaudotos vėjo turbinos, atliekami darbai ne visada būna kokybiški, o Akmenėje viena tolia jėgainių praėjusiais metais lūžo.
„Ignitis“ atsakymas
Kai straipsnis buvo parengtas, atėjo ir „Ignitis renewable“ atsakymas:
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ trečius metus suteikė paramą vietos bendruomenėms, įsikūrusioms netoliese veikiančių ir vystomų vėjo elektrinių parkų. Finansinė parama skirta net 23 bendruomenių projektams Kelmės, Mažeikių, Tauragės, Jurbarko, Kretingos ir Klaipėdos rajonuose. Šiais metais skirta rekordinė suma – net 561 tūkst. eurų. Per tris metus bendrovė visoms bendruomenių iniciatyvoms Lietuvoje įgyvendinti jau skyrė daugiau nei 900 tūkst. eurų.
Finansinę paramą gali gauti tik tie projektai, kuriuos parengė bendruomenės, įsikūrusios netoli „Ignitis renewables“ statomų arba eksploatuojamų atsinaujinančios energetikos projektų – vėjo elektrinių, saulės parkų. Kitaip tariant, parama prioretizuojama atsižvelgiant į atstumą tarp bendrovės ir paramos objekto.
2024 m. finansinę paramą gavo Girkalių ir Vydmantų miestelio bendruomenės organizacijos, kurios veikia įmonės valdomo Kretingos vėjo parko artimoje kaimynystėje, tuo tarpu Darbėnai nutolę ženkliai toliau.
Tęsinys – kitame „Švyturio“ numeryje
Gintaras Mikšiūnas
582 peržiūrų (-a)