1992 metai buvo reikšmingi Lietuvai, nes tuo metu šalis stengėsi užtikrinti savo nepriklausomybę po daugelį metų trukusios Sovietų Sąjungos okupacijos. Nors Lietuva paskelbe nepriklausomybę 1990 metų kovo 11 dieną, sovietų kariuomenė, o vėliau ir jos teises perėmusi Rusija, toliau laikė savo pajėgas šalyje, nenorėdama greitai išvesti kariuomenės. 1992 metų birželį Rusijos kariuomenė ir toliau vykdė veiksmus, kurie pažeidė Lietuvos suverenitetą ir privertė Lietuvą imtis priemonių dėl ekologinių ir saugumo grėsmių.

Karių ir karinės technikos judėjimas Lietuvoje
Vienas iš akivaizdžių neteisėtų Rusijos kariuomenės veiksmų buvo intensyvus kariniai skrydžiai ir karinių konvojų judėjimas Lietuvoje. 1992 metų birželio 2–8 dienomis įvairūs kariniai lėktuvai ir traukiniai buvo pastebėti judantys per Lietuvą. Birželio 2 d. TU-134 tipo lėktuvas iš Šiaulių oro bazės išskrido į Maskvą, o vėliau tą pačią dieną, atskriejo lėktuvai iš Pskovo ir Maskvos į Panevėžį ir Šiaulius. Šie skrydžiai nebuvo koordinuoti su Lietuvos valdžia ir keliautojai buvo užfiksuoti skrendantys be leidimo. Tą pačią dieną, birželio 2-ąją, stebėtos ir karinės kolonos, kurios nebuvo leidžiamos tranzitu per šalį, tačiau Rusijos kariuomenė ignoravo vietinius teisės aktus.
Birželio 5 d., Vaidotų kontrolės punkte buvo sustabdyti šeši automobiliai su itin pavojingais kroviniais, gabenamais iš Kaliningrado į Sankt Peterburgą, tačiau dokumentuose buvo nurodytas kitoks krovinys nei faktiškai buvo gabenamas. Tai rodo, kad Rusijos kariuomenė ne tik vykdė neteisėtus judėjimus, bet ir stengėsi nuslėpti savo tikslus bei veiksmus.
Be to, birželio 6 d. buvo stebėta, kaip Rusijos kariai naudojosi įvairiomis transporto priemonėmis: nuo sunkvežimių iki artilerijos vienetų, ir judėjo per Lietuvą, neatsiklausdami vietos valdžios.

Ekologinė žala ir kariuomenės elgesys su gamta
Rusijos kariuomenės veikla Lietuvoje 1992 metais neapsiribojo tik teritoriniais ir suverenių teisių pažeidimais – buvo padaryta didelė ekologinė žala. Lietuvos teritorijoje buvusios Sovietų Sąjungos karinės bazės ir poligonai buvo atsakingi už masines gamtos niokojimo praktikas, tokių kaip nelegali miškų kirtimo veikla ir cheminės taršos sukėlimas. Rusijos kariuomenės elgesys su gamta nebuvo kontroliuojamas civilinių institucijų ir visuomenės, todėl kai kuriose vietovėse buvo iškirsti didžiuliai miškų plotai, o 1992 metais buvo užfiksuota daugiau nei 1 mln. rublių žala dėl neteisėto miško kirtimo ir deginimo.
Vienas iš rimčiausių atvejų įvyko 1992 m. gegužės 5 d., kai Tauragės rajone dislokuotas Rusijos karinis dalinys degino chemines medžiagas, o gegužės 22 d. Alytaus rajone degino naftos produktus. Tai sukėlė pavojų aplinkai ir padarė ilgalaikės žalos tiek dirvožemiui, tiek vandens telkiniams.
Šie incidentai nebuvo atsitiktiniai – tai buvo sistemingi pažeidimai, kuriuos Rusijos kariuomenė vykdė be jokios kontrolės, sukeldama rimtą ekologinę krizę Lietuvoje. Lietuva jau buvo pradėjusi siekti atsakomybės iš Rusijos už šiuos padarytus nuostolius, tačiau dėl nepriklausomybės atkūrimo ir politinio nestabilumo, derybos dėl atsakomybės ir žalos atlyginimo nebuvo vaisingos.

Rusijos kariuomenės išvedimas ir jo pasekmės
Nepaisant šių pažeidimų ir susirūpinimo, Rusijos kariuomenės išvedimas iš Lietuvos įvyko tik 1993 metais, po ilgo ir sunkaus derybų proceso. Lietuvos valdžia, siekdama užtikrinti šalies suverenumą ir saugumą, nuolat siekė išvengti tolesnio Rusijos kariuomenės buvimo šalyje. Išvedus Rusijos kariuomenę, Lietuva galėjo pradėti visapusišką suverenių teisių įgyvendinimą ir aktyviau dirbti su tarptautinėmis organizacijomis, siekiant sumažinti šalies ekologinę ir politinę priklausomybę nuo buvusios Sovietų Sąjungos.
1992 metų įvykiai Lietuvoje, susiję su Rusijos kariuomenės neteisėtais veiksmais, parodo ne tik politinius ir karinius pažeidimus, bet ir ilgametę ekologinę žalą, kurią Lietuva patyrė dėl okupacinės kariuomenės veiksmų. Lietuva ir toliau siekia atsakomybės už šiuos pažeidimus ir bando sukurti teisinį pagrindą, kad būtų atlyginta žalą gamtai ir aplinkai, kuri buvo padaryta per dešimtmečius trukusią Sovietų okupaciją.
Pabaiga

 422 peržiūrų (-a)

100% LikesVS
0% Dislikes