Karolio Bakūno nuotr.

Praėjusį pirmadienį prasidėję naujieji mokslo metai Kretingos rajone ne visose įstaigose buvo džiugūs ir šventiški. Sparčiai tuštėjančių kaimo mokyklų bendruomenes kankina nežinomybė ir baimė dėl ateities.  Bet kurioje rajono gyvenvietėje mokykla yra kultūros ir kaimo saviraiškos židinys. Visiems tampa žvarbu, kai jis yra užgesinamas.

Blogos žinios sulaukė neseniai

Grūšlaukės mokykla-daugiafunkcis centras yra viena iš tų rajono ugdymų įstaigų, virš kurių yra pakibęs Savivaldybės iškeltas Damoklo kardas.

Sveikindama mokinius, jų tėvelius ir pedagogus su naujų mokslo metų pradžia, mokyklos direktorė Petronėlė Jocienė priminė apie sklandžiusius gandus dėl mokyklos uždarymo, tačiau darni įstaigos bendruomenė susitelkė, nutarė nesiblaškyti, savo darbą dirbti ramiai, pasimelsdama.

Priešmokyklinės grupės vaikams bei šešiems šiais mokslo metais į mokyklą atėjusiems pirmokams, direktorė įteikė dovanų. Jų atvežė ir VšĮ „Saugi pradžia“ bei UAB „SDG“ įmonių grupės atstovas Arūnas Šeižys – linkėdamas saugaus kelio į mokyklą ir atgal, jis pirmokams padovanojo po šviečiančią liemenę ir atšvaitą.

„Prieš dešimtmetį mokykloje mokėsi daugiau nei 160 vaikų, dabar jų sumažėjo iki 60. Guodžia dar tai, kad paskutiniu metu šis skaičius nei mažėja, nei daugėja, – nurimus šventiniam šurmuliui „Švyturiui“ teigė mokyklos vadovė  P. Jocienė.

Mokykla turi jungtines 1–2, 3–4, 5–6, 7–8, 9 ir 10 klases, o jose – vos po 8–10 vaikų. Direktorė teigė suprantanti, kad tokia mokykla valstybei kainuoja ne pigiai, tačiau, anot jos, švietime ne viskas pinigais matuojama.

Baigiantis praėjusiems mokslo metams su tėvais kalbėta apie galimus pokyčius, apie kuriuos mokyklos bendruomenė sužinojo ne iš jų imtis ketinančios valdžios, o iš rajono spaudos. Nežinomybė visus labai slėgė, nuotaikos tikrai buvo ne kokios.

Tėvai pasipriešino Savivaldybės administracijos siūlymui naikinti mokyklą, nes jų žodžiais tariant, bažnyčia, mokykla ir paštas kaime buvo nuo caro laikų. Anot kaimo gyventojų, jeigu šių įstaigų nebebus, neliks ir paties kaimo, į kurį pastaraisiais metais daug investuota – įrengtas gatvių apšvietimas, nuotekų tinklai.

Daugiau nei 160 metų Grūšlaukėje veikiančios mokyklos paliestų visus gyventojus. Ne viena šeima, kurioje auga vaikai, užsimena apie planus keisti gyvenamąją vietą, jeigu kaime neliks mokyklos.

„Naujųjų mokslo metų pradžią bendruomenė pasitiko ramiai, šv. Mišiomis bažnyčioje. Tikimės, kad ir visi metai bus ramūs. O koks likimas mokyklos lauks kitąmet, turėtume sužinoti lapkritį“, – sakė mokyklos direktorė.

Kalbinti tėvai neslėpė nusivylę valdžia, kuri apie ketinimus nebekomplektuoti kai kurių klasių, siūlymą uždaryti mokyklą  prašneko likus mažiau negu dviems mėnesiams iki naujų mokslo metų pradžios.

 „Žinia tikrai šokiravo. Apie tai, mūsų nuomone, turėtų būti pranešama mažiausiai prieš metus. Bet ką sunaikinti labai lengva, atstatyti – daug sunkiau. Mūsų vaikai dabar turi idealias sąlygas mokytis ir tobulėti, mokytojai – dirbti, bendruomenės nariai – turiningai leisti laisvalaikį. Turime viltį, kad mokykla išliks, juo labiau, kad ir šalies mastu akcentuojama, jog mokykla vaikui turėtų būti kuo arčiau namų“, – teigė tėvai.   

Mokinių gretas retina… nežinomybė

Kaip ir ankstesniais metais, šventiškai nusiteikę į naujųjų mokslo metų pradžios renginį rinkosi ir kitos, taip pat su mokinių skaičiaus problema susiduriančio Baublių mokyklos-daugiafunkcio centro bendruomenė.  Mokyklos 1–10 klasėse mokysis 52 mokiniai, ją lankys 15 ikimokyklinukų ir 6 priešmokyklinukai.

 „Rugsėjo 1-osios šventė buvo tokia pat, kaip ir kasmet. Džiaugiamės, kad turėsime 9 ir 10 klases, pernai dešimtokų nebuvo. Šiais mokslo metais tikimės gyventi ramiai, kitąmet vėl laukia nežinia. Blogiausia, kad apie pokyčius pradedama kalbėti per vėlai. Pavyzdžiui, birželį dar nežinojom, kaip bus, kokie pasikeitimai mokyklos laukia. O kalbos apie tai, nežinomybė labai pasitarnauja, kad mokinių dar labiau sumažėtų“, – sakė pradinio ugdymo mokytoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas Renata Bumblienė.

Jos žodžiais, kaimo mokyklų nereikėtų visiškai nuvertinti. Čia ir atmosfera, ir emocinė vaikų bei mokytojų būsena kitokia, ir pasiekimų rezultatai, palyginti su kai kuriomis miesto mokyklomis, geri.

„Šiandien mokykloje itin reikia šiltų santykių – ir tarp pedagogų, ir tarp vaikų. Taip galima labai daug pasiekti. Kai bendruomenė nedidelė, visi vienas kitą gerai pažįsta, bendravimas daug artimesnis ir nuoširdesnis. Pavyzdžiui, po vasaros atostogų sugrįžusius mūsų vaikus šią, pirmąją, mokslo metų savaitę suvienys netradicinės veiklos, projektas „Mokomės kitaip“ – mokiniai patys kurs tokias laisvalaikio erdves, kokias jie įsivaizduoja, kokiose jie gerai ir smagiai jaustųsi “, – kalbėjo šios mokyklos vadovė

Baubliškiai tikisi, jog šimtmečio link artėjanti kaimo mokykla savo istoriją rašys ir toliau. O jeigu valdžia nuspręstų ją nuo kitų metų rugsėjo uždaryti ar jungti su kita ugdymo įstaiga, kad apie tai bendruomenė sužinotų ne iš laikraščių.   

 Naujus mokslo metus užvakar oficialiai pradėjo 22 rajono mokyklos bei ikimokyklinės įstaigos. Preliminariais duomenimis, mokyklose mokysis daugiau negu 4,6 tūkst. mokinių, ikimokyklines įstaigas lankys per 1,5 tūkst. vaikų. Prasidėjusius mokslo metus mokyklų bendruomenės pasitiko ne vien šventine nuotaika.

Faktai:

Kretingos rajone yra 5 gimnazijos – Pranciškonų, J. Pabrėžos universitetinė, Salantų, Darbėnų ir Vydmantų;

 2 progimnazijos – S. Daukanto ir M. Daujoto;

4 mokyklos-daugiafunkciai centrai – Kartenos, Baublių, Jokūbavo A. Stulginskio ir Grūšlaukės;

2 pagrindinės mokyklos – Kūlupėnų M. Valančiaus  ir M.Tiškevičiūtės;

3 pradinės – mokykla-darželis „Žibutė“, Kurmaičių ir Rūdaičių;

2 ugdymo skyriai – Darbėnų gimnazijos Piliakalnio pagrindinio ugdymo skyrius ir Kartenos mokyklos-daugiafukcio centro Kalniškių pradinio ugdymo skyrius;

6 ikimokyklinės įstaigos – lopšeliai-darželiai „Pasaka“, „Ąžuoliukas“, „Žilvitis“, „Eglutė“, Vydmantų „Pasagėlė“ ir Salantų „Rasa“;

Rajone veikia  Kretingos švietimo centras bei Kretingos verslo ir technologijos mokykla, taip pat 3 neformaliojo švietimo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo įstaigos – Kretingos bei Salantų meno mokyklos ir Kretingos sporto mokykla.

Rugsėjo 1 d. duomenimis, rajono mokyklose mokysis 4633 mokiniai (5 mažiau nei praėjusiais mokslo metais), iš jų – 411 pirmokų (pernai buvo 410). Rugsėjį pasitiko 1240 ikimokyklinukų (87 daugiau negu pernai) bei 315 priešmokyklinio amžiaus vaikų (82 mažiau, palyginti su praėjusiais metais).

Šis rugsėjis paskutinių mokslo metų pradžia bus 347 rajono abiturientams. Pernai jų buvo 353.

Išankstiniais Savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, daugiausia mokinių – per 1100 – mokysis Pranciškonų gimnazijoje, M. Daujoto progimnazijoje – 894, Darbėnų gimnazijoje – 552, J. Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje – 510.

Mažiausiai vaikų – 61 – Grūšlaukėje, 73 – Baubliuose.

Dvi įstaigos – M. Daujoto progimnazija ir Salantų gimnazija – naujus mokslo metus pradėjo su naujais vadovais. Kiek mokyklose dirbs pedagogų, paaiškės spalio 1 d.

Lietuvoje šiais mokslo metais mokysis per 322 tūkst. moksleivių arba 1,5 tūkst. mažiau nei pernai, mokyklų duris atvėrė apie 29 tūkst. pirmokų.

 

 1,689 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes