Pagrindinės lietuvių virtuvės daržovės – bulvių – šiemet nepritrūks. Tai tapo aišku apsilankius Kretingos turguje. „Nors bulvių derlius mažesnis nei praėjusiais metais, cepelinus be baimės galėsime virti. Bulvės gražios, sausos, lygios. Ir kainos „įkandamos“ – panašios, kaip ir pernai rudenį“, – tvirtino visi kalbinti bulvių prekiautojai.

Dideliais maišais bulvių nebeperka

Nors trečiadienio rytą merkė lietus, parduoti bulvių buvo atvažiavę apie 10 prekiautojų.

„Trečiadieniais ir taip bulvių augintojų turguje nelabai daug būna, o šiandien dar toks prastas oras. Apskritai bulves parduodančių žmonių sumažėję, daugiau jų turguje būna pavasarį, kai atveža parduoti senojo derliaus atsargas“, – sakė „Kretingos turgaus“ direktorius Nerijus Tertelis.

Jau 15 metų bulves pardavimui auginantis Petras Tirevičius iš Voveraičių juokavo, kad virti cepelinus, kepti kugelį ar bulvinius blynus drąsiai galėsime vos ne kiekvieną savaitę.

„Kaip tokį metą, kai buvo ir šalnų, ir sausros, bulvių užaugo normaliai. Tiesa, ankstesniais metais po keru rasdavome 7–8 ir daugiau didelių bulvių, šiemet – vos po kelias“,  – pasakojo pusės hektaro plote bulvių pasodinęs vyras.

 Bulvių kainos, palyginti su praėjusiais metais,  irgi keliais centais pabrango: pernai šiuo metu kilogramas kainavo 30–35 centus, šiemet – 40–50 centų. Ir, manoma, kad pigiau nebus.

P. Tirevičius pardavinėjo bulves maišeliais po 10 kilogramų. Mažesnių kaina – 4 eurai, didesnių – 5 eurai.

„Didesniais kiekiais, pavyzdžiui, maišų po 30 kilogramų bulvių, žmonės nebeperka, greičiausiai nelabai turi kur žiemą jų laikyti. Nusiperka 10 kilogramų maišelį, suvalgo, ir vėl ateina pirkti.

 Per turgaus dieną vidutiniškai po 10 maišų bulvių parduodu. Šeštadienį prekyba būna geresnė, jeigu oras „nesudurniuoja“, – linksmai porino pašnekovas.

Jis augina „Vineta“, „Melody“ veislių bulves – jos derlingesnės, skanesnės. Nuolatiniai pirkėjai perka veislės jau nebeklausdami. Nauji kartais domisi, kokias bulves nusipirks, nors tokių nėra daug.

„Visokių pirkėjų pasitaiko, būna ir labai „priklių“ – bulves rakinėja, knaisioja, duobutes skaičiuoja. Aš visiems sakau: jeigu bulvės bus blogos, nepatiks, atneškit atgal – pinigus atiduosiu. Nė vienas toks dar nebuvo atėjęs“, – šypsojosi P. Tirevičius.

Jis pirkėjams davė ir patarimą: jeigu nori nusipirkti pageidaujamos veislės bulvių, pirmiausia prekeivių ir turi pasiteirauti, kokios veislės bulves šie parduoda. Jeigu iš karto klaus, ar ketinamos pirkti bulvės yra, pavyzdžiui, „Vineta“ veislės, greičiausiai tokį atsakymą ir išgirs.

Mums besikalbant, prie P. Tirevičiaus priėjusi moteris paprašė pasverti du kilogramus bulvių. „Visada perku nedideliais kiekiais, nes kiek čia vienam žmogui jų tereikia, – sakė Sigita prisistačiusi kretingiškė. – Be to, kaskart perku vis pas kitą prekeivį, norisi paragauti įvairių veislių ir skonių bulvių. Šio žmogaus bulvės tikrai labai skanios“.

Priklauso nuo orų ir išmokų dienos

Mažiau bulvių prikasė ir dupultiškis Pranas Viršilas. Tiesa, specialiai pardavimui bulvių neaugina – jeigu turi atliekamų, jų, veždami į turgų grūdus, burokėlius, kokį maišelį į automobilį ir įsimeta.

Vyras tvirtino, kad augindamas bulves jokios „chemijos“ nenaudoja. Patys savo užaugintą produkciją valgo, ir kitiems drąsiai parduoda.

„Melody“ veislės bulvių derlius, palyginti su pernai, šiais metais dar pusė velnio, o štai „Presto“ ankstyvųjų buvo nedaug, ir mažesnės.

Prieš metus bulvių derliui įtakos turėjo lietus, šiais metais – pavasario šalnos ir sausra vasarą. Senojo derliaus atsargų iki birželio, kai prasideda naujas derlius, neliko dar iki Velykų, visos buvo parduotos. Kitąmet, manau, irgi bus tas pats. Jeigu ne dar anksčiau“, – teigė P. Viršilas.

Jis už kilogramą bulvių taip pat prašė pusę euro, bet po kilogramą nepardavė – neapsimoka, sakė, žaisti, o mažais kiekiais, po kilogramą ar du, mažai žmonės ir beperka.

Ar sėkminga bus prekyba, priklauso nuo orų ir netgi pensijų ar kokių nors išmokų gavimo dienos.

Pasak pašnekovo, labai jaučiasi, kai žmonės turi pinigų. Tada perka ne po vieną maišelį.

P. Viršilas prisipažino kol kas tik padedantis ūkininkaujančiam tėvukui, bet ateityje šią veiklą ir pats ketina tęsti: „Negaliu būti rankų į žemę neįkišęs, patinka ūkio darbai. Laikome 40 avių, 150 triušių, tad yra ką veikti, bet man dėl to smagu“.    

Derlius sumažėjo trečdaliu

Ne tik bulvių, bet ir burokėlių siūliusi Stasė Neimontienė iš Genčų pasakojo nesanti ūkininkė, tačiau užsiauginanti visokių daržovių: ir bulvių, ir burokėlių, ir kopūstų, ir morkų, ir porų, ir cukinijų.

„Kai turi savo žemės lopinėlį, reikia jį panaudoti iki mažiausio gabalėlio. Ir pačiam nereikia nieko pirkti, ir dar su kitais yra galimybė pasidalinti, vieną kitą centą pragyvenimui prisidurti.

Tik svogūnų šiemet neturiu – neapsimokėjo sodinti, nes „giruliukai“ buvo labai brangūs“, – sakė moteris.

Ir už bulvių, ir už burokėlių kilogramą prašė pusę euro. Kol kas po keletą maišų, anot S. Neimontienės, mažai kas perka. Pernai taip bulves parduodavo jau rugpjūčio pabaigoje.

 „Gal žmonės laukia, kol kainos bus mažesnės, bet pigiau tikrai nebebus. Bulvių kainos išlieka panašios kaip pernai, nors dėl sausros derlius yra prastesnis“, – teigė.

Bulvių pardavėjų žodžiais, dauguma žmonių jau žino bulvių veisles, atėję konkrečiai norimos ir prašo. Populiariausios veislės – „Vineta“, „Melody“, „Adora“, „Laura“, „Savana“.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, dėl nepalankių gamtinių sąlygų 2019 m. Lietuvoje labiausiai nukentėjo bulvės, kopūstai ir svogūnai. Jų derlius mažesnis 25–30 procentų, dėl to didesnės ir kainos.

Naudingi patarimai

Bulvės skirstomos į sukrintančias, nesukrintančias (nesuverdančias) ir universalias. Jos taip pat būna miltingos arba krakmolingos.

Lietuvių mėgstamiausia bulvių veislė – „Vineta“. Tai universalios bulvės, skirtos ir virti, ir kepti.

Kokybiškos bulvės yra be išorinių pažeidimų, su mažai akučių, lygios, stangrios, be žalių dėmių.

Bulvių negalima laikyti polietileniniuose maišeliuose, nes ir trumpai juose laikomos bulvės, jeigu pasitaikė kokia viena kita drėgnesnė,  greitai genda.

Bulvių negalima laikyti šviesoje, nes jos pažaliuoja, o tai reiškia, kad susidarė nuodinga medžiaga solaninas.

Cepelinams reikia rinktis krakmolingas bulves, kad bulvių masė gerai sukibtų.

Laima Stonkuvienė

 2,440 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes