Taikioje protesto akcijoje dalyvavo per 50 rajono ūkininkų.

Vakar kretingiškiai stebėjo neįprastą vaizdą – Kretingos gatvėmis važiavo kelios dešimtys traktorių, kuriuos puošė trispalvė ir plakatas su užrašu „Lietuva, tavo kaimas miršta“. Daugiau nei 50 rajono ūkininkų prisidėjo prie visoje šalyje organizuotos įspėjamosios protesto akcijos, kuria siekiama atkreipti politikų ir visuomenės dėmesį į žemdirbių problemas.

Traktorių koloną prižvelgė policija

Protestuojantys ūkininkai susirinko prie kelio į Salantus, netoli įvažiavimo į Kretingą. Po trumpo instruktažo traktorių kolona  pajudėjo Vilniaus gatve, prie turbo žiedo suko į Žemaitės alėją, važiavo Melioratorių, Savanorių gatvėmis.

Kelionę po miestą traktoriai pradėjo prie kelio į Salantus.

Keliose vietose, pro kurias judėjo technika, budėjo policijos pareigūnai. Pasak Kretingos policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininko Ričardo Kačino, svarbiausia buvo užtikrinti, kad traktoriai netrukdytų eismui, nesusidarytų kamščiai.

„Kadangi važiuosime vienas už kito, svarbu kelyje laikytis saugaus atstumo, jeigu reikės, perėjose praleisti pėsčiuosius.

Būsime atsargūs, nes užsižiūrėjusių tikrai bus ne vienas, juk tiek technikos vienoje vietoje kažin ar daug kas yra matęs“, – sakė akcijai vadovavęs Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus.  

 Pajamas mažina bankų palūkanos

Šiuo protestu valdžiai siekta pasakyti, jog žemdirbiai yra nepatenkinti mokesčių didinimu, mažomis produkcijos supirkimo kainomis, nepakeliama biurokratine našta. Norima, kad valdžios atstovai diskutuotų su ūkininkais ir rastų kompromisą, o ne krautų ant jų pečių didžiulius mokesčius.

Prieš išsiruošdami į kelią ūkininkai užsiregistravo, susipažino su maršrutu.

„Ši akcija – įrodymas, kad ūkininkai susitelkę ir vieningi, kad yra didelė jėga ir šį kartą nenusileis. 

Nesakome, kad nenorime mokėti mokesčių, bet viskam yra ribos. Per pastaruosius metus mokesčiai augo keliskart, negailėjo gamta, o dabar dar ir valdžia nusprendė skriausti“, – sakė A. Stonkus.

Jam pritarė Padvariuose ūkininkaujantis darbėniškis Valentinas Litvinas.

„Labai skaudina ir vis dar gaji nuomonė, esą gerai gyvename, gauname daug lengvatų, gerai uždirbame, perkame naują techniką, važinėjame prabangiais automobiliais.

Bet niekas nekalba, kad beveik visi ūkininkai sėdi bankų kišenėse, nes be paskolų naujos technikos neįpirksi. Traktorius mažiausiai 100 tūkstančių eurų kainuoja.

Be to, mes labai daug dirbame, ypač vasarą, kai normalūs žmonės atostogauja. Net savo gimtadienių tikrąją dieną nešvenčiame. Dirbame ir dieną, ir naktį. Tada, kai reikia, o ne tada, kai norime“, – kalbėjo V. Litvinas.

Pabarė ir Prezidentą

Anot jo, dar labai pikta dėl to, kad visur akcentuojama, jog tiesioginių išmokų už 1 ha ūkininkai gauna 180 eurų. Realybė kitokia, neatitinkanti tikrovės – iš tikrųjų negaunama ir 130 Eur.

„Ūkininkai protestuoja ne tik dėl mokesčių naštos didinimo. Norime, kad visuomenė suprastų, jog esame reikalingi, nes gaminame saugų ir sveiką maistą“, – kalbėjo 300 ha plote įvairias kultūras auginantis ūkininkas.

Ūkininkas Valentinas Litvinas: „Skaudina ir vis dar gaji nuomonė, esą gerai gyvename, gauname daug lengvatų, perkame naują techniką, važinėjame prabangiais automobiliais. Bet niekas nekalba, kad beveik visi ūkininkai sėdi bankų kišenėse, nes be paskolų naujos technikos neįpirksi“.

Šeimos ūkyje Rūdaičiuose ūkininkaujantis Stasys Sandaras atviravo, jog žemdirbiai labai nusivylę „valstiečių“ Seimu, o ypač prezidentu.

„Dedasi geru ekonomistu, o tik atimti moka. Jeigu ir po traktorių akcijos liksime neišgirsti, visi važiuosime į Vilnių.

Iš pradžių vyksime autobusais, paskui, jeigu reikės, ir traktoriais valdžios institucijas šturmuosime. Labai tikimės, kad jos atsižvelgs į mūsų prašymus ir kaimui numirti neleis“, – teigė S. Sandaras. 

Visoje šalyje vykusi taiki protesto akcija – antrasis šalies žemdirbių organizuojamos įspėjamosios protesto akcijos etapas.

Lapkričio pradžioje ūkininkai savo dirbamose žemėse statė žalius kryžius, kurie turėjo simbolizuoti ne tik derlingą dirvožemį, sveiką aplinką, sveiką ir skanų maistą, bet ir atspindėti Lietuvos žemdirbių diskriminaciją Europos Sąjungoje, žemdirbių supriešinimą su visuomene.

Skaičiuojama, kad visoje Lietuvoje pastatyta apie 10 tūkstančių kryžių, o į šalies kelius vakar buvo išvažiavę nuo 2 iki 3 tūkstančių traktorių.

Gruodį Lietuvos žemdirbių atstovai vyks į Briuselį, kur protestuos prieš Europos Sąjungos (ES) bendrosios žemės ūkio politikos sprendimus, kuriais vidutiniškai vienam ūkininkui ES tenka po 266 eurus išmokų už 1 ha dirbamos žemės, bet Lietuvos ūkininkui – tik po 180 Eur už 1 ha.     

 2,273 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes