Mokiniai įniko į kompiuterinius žaidimus.

Pedagogų streiko dienos rytą mokyklos skambutis, skelbiantis pamokų pradžią, suskambo tik 10 valandą. Iki tol nuo 8 valandos pedagogai streikavo.

Pritrūko streikuojančių mokytojų

Į šią detalę atkreipiau dėmesį prieš devynias, kai pagal nuojautą skambutis, paprastai girdimas net tolokai nuo Kartenos mokyklos-daugiafunkcio centro, turėjo skelbti ir pirmosios pamokos pabaigą, o kiek vėliau – antrosios pradžią.

Su mokytojais sėdint ir besišnekučiuojant mokyklos bibliotekoje, nebuvo girdėti ir įprasto mokyklos šurmulio. Į darbą atėję ir mokyklos bibliotekėlėje susirinkę mokytojai kiek vėliau susinešė savo įvairiaspalvius puodelius, užsivirino vandens ir pasiruošė kas kavos, kas arbatos.

Kartenos mokykloje buvo įdomus tos dienos sutapimas: direktorė atostogauja, trys mokytojos, tarp jų ir pavaduotoja, pagal Erasmus mainų programą išvykusios į Turkiją, dvi mokytojos tą dieną sirgo.

Vyresnieji susibūrė prie bilijardo.

Mokykloje už vyriausiąją likusi socialinė pedagogė Vida Tamošauskienė streiko dieną puikiai susitvarkė su pareigomis, mokykloje buvo tvarka.

Kadangi Kartenos mokykloje-daugiafunkcio centre darbo dienomis prižiūrimi ir ikimokyklinukai, prie streiko, kad ir simboliškai, jungėsi ir „boružiukai“ bei „kiškučiai“. Vaikus čia rūpestingai prižiūrėjo auklėtojos, įsisegusios ženklelius, liudijančius streiko palaikymą.

Mokiniams laisvės nebuvo

Mokytojų streiko metu, tas iš anksto numatytas dvi valandas, mokiniams didelės laisvės nebuvo.

Dauguma pradinukų sutilpo į kompiuterių klasę, berniukai į valias prisižaidė kompiuterinių žaidimų, kai kurios mergaitės skaitė knygeles, o vėliau visų jų džiaugsmui dideliame ekrane mokytoja „užleido“ linksmą animacinį filmą. Tad jiems nuobodžiauti nebuvo ko.

Streikuojančios Kartenos mokytojos.

Kitame mokyklos pastato sparne vyresnių klasių mokiniai užsiėmė savaip. Pastebėjau, kad berniukus labai traukė nedidelis biliardo stalas: jie aistringai rideno kamuoliukus. Dauguma mergaičių buvo įnikusios į savo išmaniuosius telefonus, nors kelios jų iš tos kompanijos su raketėmis atsidėjusios „plušo“ prie stalo teniso.

Mokyklos pastate veikia ir miestelio biblioteka, todėl tai ir yra daugiafunkcis centras. Baigiantis streiko valandoms paklausiau bibliotekininkės, ar pas ją buvo užėjusių mokinių. Pasirodo – tik vienas ir tai trumpai.

Mokytojams – jokios pagarbos

Dvi streiko valandas mokyklos bibliotekėlėje praleidę, kavą ir arbatą gurkšnoję mokytojai daugiausia kalbėjosi apie paprastus, kasdienius reikalus.

Didžiausio dėmesio ir komentarų sulaukė vienos mokytojos įspūdžiai iš klausytos paskaitos apie sveiką gyvenseną ir mitybą. Dauguma mokytojų – moterys, tad joms tokios temos neaptarti būtų net nesuprantama.

Tarpusavio samprotavimų ar diskusijų apie pedagogų streiko keliamus reikalavimus nesigirdėjo.

Tą dieną tarp pedagogų mačiau tik du vyrus. Numatytam streiko laikui artėjant į pabaigą mokytojai daugiausiai bendravo po du tris, kai kurie, kaip ir jų mokiniai, neatsilaikė pagundai neįnikti į savo išmaniuosius telefonus.

Vaikštinėjant po ištuštėjusius mokyklos koridorius, pabendravus su viena mokytoja, teko išgirsti jos nuoskaudą, kuri gal geriausiai atskleidžia ir vykusio streiko, ir apskritai dabartinės visų mokytojų padėties esmę: mokytojams nebėra jokios pagarbos. Tai – ne tik dabartinių nepagarbių atlyginimų klausimas.

„Nežinau, kada ir kaip čia viskas pasidarė, apsivertė aukštyn kojomis, bet dabar mokinys – viskas, mokytojas – vos ne šliurės vietoje.

Mokiniai turi daugybę teisių, mes – tik pareigas. Neįsivaizduoju, kada ir kaip viskas galėtų atsistoti į normalius tarpusavio santykius“, – guodėsi mokytoja. 

Kartenos mokykloje-daugiafunkciame centre dirba 33 mokytojai, iš viso mokinių – 138, dar 62 vaikai lanko darželį.

Ketvirtadienio įspėjamąjį švietimo šakos streiką organizavo Egidijaus Milešino vadovaujama Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga. Tą dieną Kretingos rajone streikavo 6 mokyklos.

O po pietų jau sklido žinia, kad Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, vadovaujama Andriaus Navicko, taip pat skelbs streiką, jeigu jų netekins Vyriausybės sprendimai. 

Andrius JUŠKEVIČIUS

 1,497 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes