Maršrutas tas pats, tačiau už bilietą vaikui mokėta skirtingai: vienam vairuotojui – pilną kainą, kitas pritaikė 50 procentų lengvatą.

Važiuojant į vieną pusę – viena bilieto kaina, o grįžtant – jau perpus mažesnė. Taip iš Kretingos į Palangą važiavusiam mokiniui priklausančią lengvatą pritaikė „Kretingos autobusų parko“ vairuotojai. 

Maršrutas tas pats, tačiau už bilietą vaikui mokėta skirtingai: vienam vairuotojui – pilną kainą, kitas pritaikė 50 procentų lengvatą.

Privertė jaustis nepatogiai

Pramogauti į Palangą išsiruošusios kretingiškių šeimos nuotaika buvo sugadinta jau kelionės pradžioje. Įlipus į autobusą  vairuotojas atsisakė taikyti nuolaidą vaiko bilietui, nors iki šiol, pateikus mokinio pažymėjimą, 50 procentų lengvata visada buvo suteikiama.

Į pajūrį visa šeima važiavo švęsti vieno iš vaikų gimtadienio, tad visi buvo smagiai nusiteikę.

„Kretingos autobusų parko  vairuotojui iš karto parodėme mokinio pažymėjimą, suteikiantį teisę įsigyti bilietą už pusę kainos. Šia galimybe naudojamės keliaudami ne tik autobusais, bet ir traukiniais ar laivais.

Mažesniojo vaiko mokinio pažymėjimą visada vežiojamės ir 50 procentų nuolaida visada buvo taikoma.

Tačiau vairuotojas ją taikyti atsisakė, nes tokios esą nė gyvenime nėra buvę. Nuolaida, pasak vairuotojo, pateikus mokinio pažymėjimą gal ir taikoma važinėjant po Kretingą ar mikroautobusais, tačiau tikrai ne priemiestiniu transportu“, – pasakojo į nemalonią situaciją patekusi kretingiškė.

Nors vairuotojas, pasak moters, elgėsi normaliai, nešaukė, tačiau  privertė jaustis nepatogiai, nes šį ginčą stebėjo ir kiti keleiviai.

„Ne vienas gal ir nusistebėjo, kad aiškinamasi dėl kelių centų. Bet ne centai čia svarbiausi, tuo labiau, kad grįžtant kito Autobusų parko autobuso vairuotojas mokiniui priklausančią nuolaidą pritaikė be jokių kalbų, pamatęs pradinuką, pats paprašė jo mokinio pažymėjimo pasakydamas, jog jam priklauso pigesnis bilietas“, – pasakojo moteris.

Nuolaida priklauso

Kad kretingiškė buvo teisi, patvirtino Kretingos autobusų parko Eksploatacijos skyriaus viršininkė Vilma Kancerevičienė.

„Visi vairuotojai galiojančias transporto lengvatas žino ir apie pasikeitimus yra nedelsiant informuojami. Minėtu atveju vairuotojas susimaišė ir nuolaidos nepritaikė. Labai atsiprašo keleivės už savo klaidą“, – teigė Eksploatacijos skyriaus viršininkė.   

Ji priminė, kad, vadovaujantis LR Transporto lengvatų įstatymu, teisė įsigyti vienkartinį vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais bilietą su 50 procentų nuolaida suteikiama vežamiems vaikams nuo 7 iki 10 metų, jei jie pateikia galiojantį asmens dokumento originalą.

Mieste 50 procentų važiavimo lengvata priklauso visiems mokiniams, nepriklausomai nuo atostogų laikotarpio.

Kretingos rajono mokyklų mokiniai, gyvenantys kaimuose, į pamokas ir po pamokų vežami nemokamai mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu tik mokyklų darbo dienomis.

Mokinys, įlipdamas į autobusą, privalo vairuotojui pateikti galiojantį mokinio pažymėjimą. Apie pavėžėjimo reikalingumą Kretingos autobusų parkui mokyklos pateikia sąrašus, kuriuose nurodoma, kur ir kokiomis dienomis važinėja mokinys.

Savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjos Sigutės Jazbutienės duomenimis, per mėnesį vidutiniškai rajone pervežama apie 940 mokinių. Nuo metų pradžios iki gruodžio Savivaldybei mokinių pervežimas kainavo 227,6 tūkst. eurų. Planuojama, kad gruodį reikės dar 20 tūkst. Eur.      

Komentaras

Įstatymą ketinama tobulinti

Eglė Kučinskaitė,

Lietuvos transporto saugos administracijos atstovė

„Vadovaujantis įstatymu, vaikai nuo 7 iki 10 metų turi teisę su 50 proc. nuolaida įsigyti ir važiavimo tolimojo reguliaraus susisiekimo autobuso bilietą. Tokia teisė suteikiama ir vykstant keleiviniais traukiniais bei reguliaraus susisiekimo laivais ir keltais.

Transporto lengvatų įstatymas taip pat numato, kad kiekvienas keleivis turi teisę nemokamai vežti du vaikus iki 7 metų, jeigu neužimama atskira sėdimoji ar miegamoji vieta, o vaikui iki 7 metų užimant atskirą sėdimąją vietą gali įsigyti bilietą su 50 proc. nuolaida.

10–19 metų moksleiviai, besimokantys pagal bendrojo ugdymo programą, važiuojantieji priemiestiniais autobusais, iki šiol moka pilną kainą.

Šią klaidą ketinama taisyti: Seime pritarta siūlymui tobulinti Transporto lengvatų įstatymą – jame bus numatyta transporto lengvata ir minėto amžiaus moksleiviams, kurie priemiestiniais autobusais važiuoja iš kaimų į miesto mokyklas“. 

Mokinio pažymėjimas yra mokinio identifikavimo dokumentas, kuris gali būti popierinis arba elektroninis.

Pažymėjime yra šie duomenys: mokinio amžių atitinkanti nuotrauka; mokinio vardas, pavardė, gimimo data; mokyklos pavadinimas ir mokyklos identifikavimo kodas; pažymėjimo galiojimo terminas; važiavimo visuomeniniu transportu maršrutas, kuriame nurodoma, nuo kurios iki kurios stoties galima važiuoti, jei toks įrašas reikalingas mokinio teisėms užtikrinti, ir kita. 

Mokinio pažymėjimas išduodamas mokinio mokymosi mokykloje laikotarpiu nuo 1 iki 4 metų: 1-oje ir 5-oje klasėse – ketveriems mokslo metams; 2-oje ir 6-oje klasėse – trims metams; 3-ioje, 7-oje, 9-oje ir 11-oje klasėse – dviems metams; 4-oje, 8-oje, 10-oje ir 12-oje klasėse – vieneriems mokslo metams.

Mokinio pažymėjimas galioja iki atitinkamų mokslo metų pabaigos (rugpjūčio 31 d.)          

Laima STONKUVIENĖ        

 1,926 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes