Ankstyvą penktadienio rytą Šiauliuose patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje. Nuo ketvirtadienio dviejų savaičių karantinui savo namuose užsidarė ir viena darbėniškė.


Darbėniškė lankėsi Italijoje
Susirgusi šiauliškė šiuo metu gydoma Šiaulių respublikinėje ligoninėje. Tai – pirmasis oficialiai patvirtintas koronaviruso atvejis Lietuvoje.
Daugiau nei trys tūkstančiai Lietuvos gyventojų, grįžę iš ligos paplitimo teritorijų, šiuo metu yra stebimi. Viena iš jų – darbėniškė, šią savaitę grįžusi iš Italijos.
Vos grįžusi į namus Kretingos rajono gyventoja laikėsi visų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, telefonu kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC).
Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) iš karto darbėniškei išrašė dviejų savaičių nedarbingumo biuletenį. Nors moteris jaučiasi gerai ir nepatiria jokių koronoviruso simptomų, sąžiningai laikosi karantino ir iš namų nekelia kojos, kad galimai neužkrėstų aplinkinių.
Apie darbėniškę Pirminės sveikatos priežiūros centras pranešė NVSC.
Problema – apsunkinta diagnostika
„Tačiau nežinau, ar yra paimti tyrimai kliniškai ištirti, ar moteris serga koronavirusu“, – sakė Kretingos PSPC vyriausiasis gydytojas Arnas Juškys.
Gydytojo teigimu, šiuo metu jo matoma vienas didžiausių valdžios isntitucijų trūkumų, bandant suvaldyti koronaviruso plitimą – apsunkinta diagnostika.


„Lietuvoje atlikti laboratorinį tyrimą, siekiant išsiaiškinti, ar asmuo serga koronavirusu, galima tik Vilniuje, vienintelėje Nacionalinėje laboratorijoje. Mėginį nuvežti iki sostinės atima daug laiko. O užkrečiamųjų ligų atveju yra labai svarbu, ar tyrimo rezultatą sužinome per valandą, ar per 6 valandas“, – kalbėjo A. Juškys.
PSPC vadovas pabrėžė, kad tas šešias valandas, kol laukiama tyrimo rezultatų, izoliuojamas tik rezultatų laukiantis asmuo. Kaip parodė Šiaulių atvejis, tik tuomet, kai tyrimo rezultai buvo teigiami, buvo izoliuoti ir kiti su ligone kontaktavę asmenys.
„Esant šio viruso įtarimų, greitoji medicinos pagalbos ekipažas pacientą nuveš į Klaipėdos universitetinę ligoninę, kur bus paimtas nosiaryklės tepinėlis ir išvežtas į nacipanlinę laboratoriją. Nes tokį tepinėlį mūsų regione galia paimti tik universitetinė ligoninė. Iš tiesų ji galėtų ir tyrimą atlikti, bet neturi reagentų“, – „Švyturiui“ aiškino A. Juškys.


Trūksta apsaugos priemonių
A. Juškys atkreipia dėmesį ir į tai, kad nei jo vadovaujamoje, nei kitose sveikatos priežiūros įstaigose nėra galimybės pasirūpinti reikalingomis apsaugos priemonėmis ilgesniam laikui.
„Kaukių ir kitų apsaugos priemonių turime tik trims savaitėms. Ir problema slypi ne piniguose, turime netgi lėšų šioms primonėms įsigyti, bet mūsų tiekėjai atsakė, kad net nežino, kada jų turės“, – kalbėjo vyriausiasis gydytojas.
Apie būtinas apsaugos priemones medikams bei kitas problemas kalbėta ketvirtadienį Savivaldybėje vykusiame Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje, sušauktame dėl koronaviruso grėsmės.
Įstaigų vadovai atvirai kalbėjo, kad darbuotojai kaukes ir kitas apsaugos priemones paprasčiausiai vagia.
„Kaukių dėžutė dingo jau po pirmos dienos, vos tik ją padėjo“ , – sakė Kretingos ligoninės vadovė Ilona Volskienė.


Neturi izoliavimui skirtos patalpos
Kretingos rajono savivaldybė neturi ir užsikrėtusiams ligoniams izoliuoti patalpos, jeigu šie neturėtų galimybės karantino metu būti savo namuose.
Komisija nusprendė NVSC paprašyti patikslinti, kokie keliami reikalavimai tokiai patalpai.
Savivaldybėje susirinkę specialistai, kaip susitarė kalbėjo, kad svarbiausia šiuo metu informuoti visuomenę, kaip elgtis, įtarus užsikrėtimą koroanvorusu.
„Jokiu būdu neiti į sveikatos įstaigą, likti namuose, skambinti 112 ir laikytis nurodymų“, – sakė Salantų ligoninės vadovas Tomas Skliuderis.

 1,534 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes