Daugiau nei 53 tūkst. eurų vertės prizą ir teisę mokytis vienoje geriausių pasaulio moky-klų Karolis Margis iš Kūlupėnų kaimo pelnė, savo žiniomis pranokęs dešimtokę Kotryną iš prestižinės Kauno technologijos universiteto gimnazijos. I. Baltrušaitytės nuotr.

Salantų gimnazijos devintokas Karolis Margis kitais mokslo metais mokslus tęs toli nuo namų. Nurungęs tris geriausių Lietuvos licėjų moksleives kūlupėniškis laimėjo stipendiją mokytis prestižinėje UWC (angl. United World Colleges) mokykloje Mastrichte, Nyderlanduose.

Įveikė didmiesčių mokyklų atstoves

Tai praėjusį sekmadienį paaiš-kėjo Lietuvos televizijos eteryje: specialioje „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ laidoje dėl dau-giau nei 53 tūkst. eurų vertės prizo ir teisės mokytis vienoje geriausių pasaulio mokyklų var-žėsi keturi šalies moksleiviai.

Be Karolio, stipendijos siekė trys dešimtokės – Kotryna Liaugaudaitė iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos, Beatričė Karlonaitė iš Vilniaus licėjaus ir Rūta Rupeikytė iš Vilniaus Jėzuitų gimnazijos.

Šis žaidimas nuo įprastų populiariosios moksleivių viktorinos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ laidų skyrėsi tuo, kad dauguma klausimų neturėjo vieno teisingo atsakymo, svarbus buvo vaiko mąstymas ieškant atsakymo į klausimą ir argumentavimas..

Rezultatą lėmė ne tik moksleivių surinkti taškai. Jų atsakymus, nuovoką, logiką ir argumentus vertino ir speciali komisija: UWC Lietuva atstovai Žilvinas Šilėnas ir Skaistė Lazdauskaitė, žinomas reklamos kūrėjas, kūrybingumo dėstytojas Tomas Ramanauskas, žurnalistas, vertėjas, TV laidų vedėjas Paulius Ambrazevičius.

Klausimus dalyviams uždavė laidos „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ vedėjas, istorinių knygų autorius, intelektinių žaidimų kūrėjas Robertas Petrauskas.

Tvirto sprendimo dar neturi

Kūlupėnų seniūnijos Sauserių kaime gyvenantis Karolis prisistatydamas komisijai sakė, jog jam vienodai gerai sekasi visi mokomieji dalykai, tačiau labiau linkęs į tiksliuosius mokslus, dalyvauja istorijos, matematikos, gamtos mokslų olimpiadose.

Šis laimėjimas mūsų kraštiečiui – ne pirmasis. Prieš dvejus metus jaunuolis pripažintas geriausiu nacionaliniame konkurse „Lietuvos istorijos žinovas“ progimnazijos klasių mokinių grupėje, pernai su mokyklos komanda respublikinėje matematikų olimpiadoje profesoriaus V. Liutiko taurei laimėti pelnė antrąją vietą.

Karolis su draugais dalyvauja protmūšiuose, yra skautų organizacijos narys. O mokytis vienoje geriausių pasaulio mokyklų siekia norėdamas labiau pažinti kitų šalių kultūrą, įgyti žinių, kurias vėliau panaudos Lietuvoje.

Užvakar dalindamasis įspūdžiais su „Švyturiu“ Karolis atviravo labai norėjęs stipendiją laimėti, nors varžėsi su moksleivėmis iš geriausių šalies mokyklų.

Paraišką dalyvauti atrankoje ir rašinį „Kaip aš išgelbėsiu pasaulį“ pateikė gruodžio pradžioje. Gavęs kvietimą labai apsidžiaugė, nes nesitikėjo – patekti tarp kandidatų laimėti stipendiją nori šimtai moksleivių.

Džiaugiasi, kad pavyko nugalėti ir finale, kuriame susirungė su kauniete Kotryna.

„Laidai specialiai nesiruošiau, nes, tiesą pasakius, ir nebuvo aišku, į ką reikėtų daugiau atkreipti dėmesį. Klausimai ne-buvo konkretūs, labiau skirti mąstyti. Visi buvo pakankamai sunkūs, vienas sunkesnių – susijęs su skaičių seka. Laimei, ir tą užduotį pavyko įveikti“, – sakė Karolis.

Neeilinę galimybę mokytis vienoje geriausių pasaulio mokyklų savo žiniomis išsikovojęs kūlupėniškis po dvejų metų studijų Olandijoje įgys visame pasaulyje pripažįstamą tarp-tautinio bakalaureato diplomą ir galės stoti į bet kurį pasaulio universitetą.

Tačiau Karolis neslepia dar nežinantis, kur ir kokias studijas rinksis toliau. Dėl ateities jis dar apmąstymų kelyje.

„Labiau prie širdies tikslieji mokslai. Kur studijuosiu, tikrai dar nežinau. Gali būti, kad ir Lietuvoje“, – kalbėjo Karolis.

Linki viso ko geriausio

Karolio mama Laima juokavo, kad 16-ojo gimtadienio proga sūnus sau iš anksto įteikė įspūdingą dovaną – pirmąją mokslo metų Olandijoje dieną jis švęs gimtadienį.

„Dėl sūnaus laimėjimo, ne-slėpsiu, yra ir džiaugsmo, ir nerimo. Džiaugiamės, nes to jis nuosekliai siekė nuo pirmos kla-sės. Jam visada reikėjo mokslo, žinių. O truputį nerimauju dėl to, kad yra jauno amžiaus, nežinia, kaip jam vienam seksis svečioje šalyje, nors iš tiesų Karolis yra labai savarankiškas“, – atviravo mama.

Šeima vaikiną visapusiškai palaiko, supranta, kad baigus vieną geriausių pasaulio mokyklų Mastrichte jam bus atviri visi keliai.

„Karolis garsiai nėra pasakęs, ką norėtų ateityje studijuoti. Visi dalykai jam vienodai gerai sekasi, nors arčiau prie širdies yra matematika, istorija ir fizika. Gal mokslai užsienyje padės apsispręsti?“ – tikisi gabaus vaikino mama.

Salantų gimnazijos direktorė Aušra Zebitienė sakė, kad labai gaila bus netekti neeilinių gabumų mokinio, tačiau visi kartu ir džiaugiasi, kad Karoliui pavyko pasiekti užsibrėžto tikslo.

„Didžiuojamės Karoliu, nes tokių aukštumų jis pasiekė labai daug dirbdamas. Įrodė, jog ir nediduko miestelio mokyklos mokinys gali laimėti prestižinę stipendiją.

Jo dėka bendraamžiai iš kitų šalių, su kuriais mokysis, sužinos ne tik apie Lietuvą, bet ir Kretingą, Salantus. Linkime jam kuo geriausios sėkmės“, – sakė direktorė.

• UWC yra tarptautinių mokyklų tinklas, kurio tikslas – auginti lyderių kartą, žinių siekiančius, išprususius, nuovokius ir dėmesingus jaunuolius, kurie suvoktų ir gerbtų kultūrų skirtumus bei padėtų kurti geresnį ir taikesnį pasaulį.

• UWC yra laikomos vienomis geriausių pasaulio mokyklų 16–17 metų jaunuoliams, kuriems keliami aukšti akademiniai ir asmeniniai reikalavimai.

• Jų laukia dveji metai įtempto akademinio darbo su gudriausiais vaikais iš viso pasaulio.

• Dveji studijų metai kainuoja 50–90 tūkstančių eurų ir daugiau. Stipendijos pilnai ar iš dalies padengia studijų, būsto, maisto ir kitas išlaidas.

• Mokiniai gyvena mokyklos teritorijoje, po pamokų jiems organizuojama įvairi popamokinė veikla.

• Dėl gyvenimą keičiančio prizo – stipendijos nemokamai studijuoti prestižinėje UWC mokykloje – „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ žaidimo dalyviai varžėsi antrą kartą.

• Tokios atrankos vyksta 150 pasaulio šalių.

 

 2,792 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes