Ne vieną dešimtmetį dviračius remontuojantis Raimondas Kuizinas sakė, kad pernai šiuo metu taisyti atvežtų dviračių kieme nebebūdavo kur dėti, o šiemet bent jau kol kas vietos apstu.

Nors sušvelninus karantiną buitinių ir remonto paslaugų teikėjams leista pradėti dirbti pirmiesiems, kol kas verstis per galvą jiems netenka. Avalynės ir kitų gaminių, dviračių taisytojai, raktų gamintojai sulaukė vos kelių buvusių klientų, o dalis smulkiojo verslo atstovų, kol nebus visiškai atšauktas karantinas, net nemato prasmės pradėti vėl dirbti.


Namuose šventinių rūbų nereikia
Kretingos centre savo siuvyklą turinti Renata Griciuvienė dirbti pradėjo tik nuo šios savaitės pirmadienio. Anksčiau, anot moters, nematė reikalo, nes per pusantro mėnesio nesulaukė nė vieno kliento skambučio, nors telefono numerį, jeigu kas sumanytų kreiptis, buvo nurodžiusi.
„Kai buvo leista vėl darbuotis, atėjau, pasiruošiau darbui. Porą dienų pabudėjau, tačiau neatėjo nė vienas klientas. Nesitikėjau, žinoma, kad jų bus tiek, kad durys neužsidarys, tačiau kad bus taip tuščia…
Nors ir suprantama: dauguma mano klientų – pedagogai, kultūros darbuotojai, kurie dabar dirba nuotoliniu būdu, iš namų neišeina. Ankstesniais metais šiuo laiku jau didelis sujudimas būdavo ir dėl prasidedančių krikštynų, vestuvių, kitų šeimos švenčių. Tai suknelę pataisyti ar atnaujinti reikėdavo, tai švarką. Šiandien viskas sustoję, šventės atšauktos, o būnant namuose „strajaus“ rūbų juk nereikia. Žmonėms šiuo metu rūpi pirmiausiai mokesčius sumokėti, o ne drabužiai“, – mano Renata.
Dabar, laukdama klientų, tvarko jų iki karantino atneštus rūbus, kuprines, rankines. Turi būti siuvykloje, kad klientai žinotų, jog ji jau dirba, vėl teikia paslaugas.
Nors sėdėti namuose be pajamų sunku, Renata supranta vyresnius ir ypač rizikos grupėje esančius smulkiuosius verslininkus, kurie neskuba grįžti į darbą. Dėl kelių eurų rizikuoti savo sveikata neapsimoka, nes klientų šiuo metu tikrai dar labai mažai.
„Reikia laukti ir tikėti, nors kol viskas bus bent jau truputį panašiai, kaip anksčiau, prireiks dar ne vieno mėnesio“, – sakė Renata.


Valdžios pagalba per menka
Tik po kelias valandas per dieną dirba ir raktų dirbtuves turintis Egidijus Vasiliauskas. Anot jo, per daugiau nei 20 darbo metų nėra buvę, kad į dirbtuves per dieną nė vienas ar vos vienas žmogus teužeitų.
„Tačiau, rodos, ir suprantama, kodėl taip yra. Žmonės juk namuose sėdi, į parduotuvę duonos ar dešros pėstute nueina, automobilio nenaudoja. Vos ne per du mėnesius, kai esame karantine, nei užsitrenkusių automobilio durų atrakinti reikėjo, nei raktų daryti. Niekam nieko. Labai sunkus dabar laikas“, – atviravo Egidijus.
Jo manymu, jeigu karantinas užsitęs dar kelias savaites, daugumai smulkaus verslo atstovų neliks nieko kito, kaip tik papildyti bedarbių gretas.
Vyras neslėpė taip pesimistiškai nusiteikęs dėl to, kad nepuoselėja vilčių iš valdžios sulaukti reikiamos pagalbos. Neseniai gavo 132 eurus paramos, o vien už šildymą ir elektrą reikia sumokėti beveik 200 eurų. Ir mokesčius reikia mokėti ne vien už nuomojamas patalpas, bet ir už butą.
„Teigiama, kad mokesčius bus galima sumokėti ir vėliau. Bet vis tiek juk teks! O kai susikaups didesnė suma, tuomet bus dar sunkiau. Manau, kad valdžios žadama finansinė parama smulkiems verslininkams, savarankiškai dirbantiems žmonėms yra per menka, kad jie atsigautų ir sušvelninus karantiną ar jį visai panaikinus vėl dirbtų kaip dirbę“, – kalbėjo vyras.


Taiso nebetaisomus dviračius
Kretingoje gerai žinomas dviračių meistras Raimondas Kuizinas pasakojo klientų sulaukęs sulig diena, kai tik buvo leista jam dirbti. Tačiau tokių eilių, kokios tokiu metu būdavo ankstesniais metais, jau nėra.
„Dar pernai taisyti atvežtų dviračių transporto priemonių kieme nebebūdavo kur dėti, o šiemet bent jau kol kas vietos apstu.
Labai jaučiasi, kad žmonės ir viruso dar prisibijo, saugosi, be to, akivaizdu, kad daugumai striuka su pinigais. Atveža taisyti tokių dviračių, kurių remontuoti praktiškai jau nebeapsimoka, kitu metu greičiausiai būtų lengva ranka išmetę į šiukšlyną. Patariu geriau kažkiek pinigų prisidėti ir geresnį įsigyti, tačiau išgirstu tik prašymus kaip nors sutvarkyti tą patį, kad tik būtų galima važiuoti“, – kalbėjo Raimondas.
Su klientais bendrauja griežtai prisilaikydamas visų reikalavimų. Atvežtas taisyti dviratis paliekamas prie vartų, jį pasiėmęs pirmiausiai dezinfekuoja, tada sutvarko. Suremontuotas dviratis vėl dezinfekuojamas, pastatomas prie vartų, iš ten klientas jį pasiima. Atsiskaitoma grynais pinigais, kuriuos dauguma žmonių įduoda sudėtus į maišelį. Paslaugų kainų nedidino, nes dabar žmonės ir taip „biedni“.
Pasak meistro, daugiau perkami moteriški dviračiai, nes jie patogesni ir užlipti, ir nulipti, tik tokius dviračius renkasi jaunos šeimos, kurios vaikiškoje kėdutėje vežasi vaikus.
Iš Vokietijos rudenį parsivežtų dviračių, kuriuos per žiemą sutvarkė ir paruošė parduoti, turės dar apie mėnesį. Gegužės pabaigoje ruošiasi kelionei į Vokietiją.
Paklaustas, ar nebijo keliauti tokiu laiku, pašnekovas tvirtino nejaučiąs nė mažiausios baimės – tvarka dėl koronaviruso toje šalyje ideali.
„Reikia kažkaip suktis, tikėtis, kad viskas bus gerai. 2008 metais dėl krizės situacija buvo net baisesnė, ilgiau užsitęsė, nuostolių daugiau patirta. Dabar didžiausia bėda ta, kad iki šiol neleido turguje prekiauti: nes namuose vyksta darbas, o turguje sukasi versliukas, iš kurio gaunamos lėšos pragyvenimui. Bet aš optimistas, tikiu, kad po truputį vėl viskas įsivažiuos, grįš į įprastas vėžes“, – prisipažino su verslo liudijimu dirbantis kretingiškis.


Sumažėjo ne vien klientų, bet ir darbuotojų
Nors prognozuota, kad dėl eilės patekti pas kirpėjus jiems leidus vėl dirbti kils net muštynių, nieko panašaus bent jau Kretingoje neįvyko. Atnaujinus veiklą tikėto klientų antplūdžio nėra.
Vienoje Kretingos kirpykloje dirbanti Rima Bertašiūtė sakė, kad karantinas pakoregavo ne tik klientų, bet ir kirpėjų skaičių.
„Vienos, net ir leidus, nedirba besibaimindamos užsikrėsti, kitas atgraso tikrintojų vizitai, o tikrinama labai aktyviai. Dirbti visu pajėgumu negalime – privalu laikytis visų saugumo reikalavimų, be to, galima teikti ne visas paslaugas.
Vienu metu leidžiama aptarnauti tik vieną klientę, kita į kėdę sėdasi tik pirmajai išėjus, patalpas išdezinfekavus ir išvėdinus. Laiko atima ir tai, kad klientei pirmiausiai reikia pamatuoti temperatūrą, sužinoti, ar nėra rizikos grupėje, ar nėra grįžusi iš užsienio, ar nebendravo su žmonėmis, kuriems buvo nustatytas koronavirusas. Sunkoka dirbti ir dėl to, kad privalu būti su kauke, apsauginiais akiniais“, – pasakojo kirpėja.
Tarp galimų teikti paslaugų – plaukų plovimas, kirpimas, dažymas, ilgalaikis plaukų sušukavimas, teisinimas. Vyrams barzdas galima tik kirpti – skusti neleidžiama, kaip sako pašnekovė.
Teikiančios paslaugas kirpėjos privalo riboti klientų srautus, vienam klientui turi būti skirtas ne mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų plotas, o paslaugos, siekiant išlaikyti saugius atstumus, teikiamos kas antroje darbo vietoje. Taip pat turi būti pateikta įspėjanti informacija rizikos grupės asmenims.
„Prieš karantiną per darbo dieną vidutiniškai priimdavau apie 10 klienčių, dabar – perpus mažiau, tik penkias. Tai turbūt ir suprantama – dabar žmogui rūpi ne plaukai, ne išvaizda, o maistas, mokesčių sumokėjimas.
Nebeliko užsakymų ir dėl šventinių šukuosenų, nes vestuvės, krikštynos, kitos šeimų šventės nukeltos ar jų visai atsisakyta.
Nuotaikos tikrai ne iš geriausių – per 15 darbo metų tokia sunki situacija, net per 2008 metų krizę taip nebuvo. Baisu ir pagalvoti, kas laukia, jeigu karantinas dar ilgai užsitęs“, – sakė Rima.

 2,641 peržiūrų (-a)

50% LikesVS
50% Dislikes